تحقیق خانواده و نقش آن در تربیت دینی و فضایل اخلاقی

دسته بندي : علوم انسانی » معارف اسلامی
دانلود تحقیق با موضوع خانواده و نقش آن در تربیت دینی و فضایل اخلاقی،
در قالب word و در 17 صفحه ، قابل ویرایش، شامل:

1- مقدمه 
2- بن بست مکاتب مادی و توجه جهانی به کارآمدی دین   
3- ارکان سعادت بشر   
4- رابطه دین و دیگر ارکان اساسی   
5- ضرورت توجه به سازندگی اخلاقی    
6- پرورش و تریت دینی    
7- بعد شناختی    
8- دعوت براساس محبت    
9- تهذیب عملی   
10- بعد رفتاری    
11- مهم ترین روش های تربیتی    
12- نتیجه گیری    
13- منابع    


بخشی از متن تحقیق:
خانواده و نقش آن در تربیت دینی و فضایل اخلاقی
    چکیده                                                                                 
دین، زندگی را معنی دار می کند و باعث  تحقق عدالت اجتماعی می شود و عمیق ترین احساسات را در وجدان انسان برمی انگیزد. دین نیاز فطری است. فقدان کامل ایمان در حکم سقوط انسان است. زیرا داشتن ایمان احساس هویت فردی و اجتمای را فراهم می کند و به انسان آرامش و امنیت می بخشد. تربیت دینی کودکان، امری ضروری ولازم است و این ضرورت حداقل از دو دید فردی و اجتماعی قابل رسیدگی است. از لحاظ فردی مذهب پایه و مایه همه جوانب و ابهاد فرد و سبب بسیاري از رشدها و ایستایی هاست. چه بسیارند امانت ها الهی که در سایه بی توجهی اولیای کودک به جنبه های عقیدتی و مذهبی او دچار تزلزل می شوند. کودک براساس آن چه که دیده و شنیده، چه درست و چه غلط می آموزد و عمل می کند و از این دیدگاه نقش خانواده در کودک فوق العاده است.
هدف از این مقاله علمی: بیان نقش خانواده در تربیت دینی فرزندان می باشد و از روش کتابخانه ای استفاده شده است.
کلید واژه ها
1- خانواده 2- تربیت دینی  3- فضایل اخلاقی
 
مقدمه:
«ای رسول خدا، آیا ندیدی که خداوند چگونه کلمه ی پاکیزه ی (روح پاک) را به درخت پاکیزه مثل زده که اصل آن برقرار و شاخه ی آن در آسمان است به آن درخت پاکیزه میوه اش را در همه اوقات به اذن خدا می دهد و خدا این گونه مثل های واضح را برای تذکر مردم می زند. شاید پند گیرند، و مثل کلمه ی ناپاک (روح پلید) مانند درخت پلیدی است که ریشه اش از روی زمین کنده شده و هیچ ثباتی ندارد.» (سوره ابراهیم / 24 و 25 و 26).
هدف نهایی و برتر تعلیم و تربیت از نظر اسلام،  وصول به مقام قرب الهی و رضوان خداست. بنابراین مبدأ خلقت و هستی انسان خداست و باز گشت  انسان   نیز به سوی او خواهد بود. برنامه های تربیتی و تعلیمی اسلام به گونه ای است که اگر به آن عمل شود مسلما ن با جانی پاک و وارسته از پلیدی، خدا و  حساب رسی و جزا، او را ملاقات خواهد کرد و به خشنودی و رضوان خدا و مقام الهی نایل خواهد آمد. (صادقی 1389 ص 30)
آن چه مسلم است جامعه اسلامی و غیر اسلامی بر این باورند که خانواده مهم ترین پیکره  تشكيل  دهنده جامعه انسانی می باشد اگر بر این پیکره ی عظیم انسانی که مظهر عشق و عاطفه و انسانیت و اخلاق است، خللی وارد شود به ناچار برسلامت جامعه و باورهای اعتقادی آنان ضربات جبران ناپذیری وارد خواهد شد. دین مبین اسلام نیز مهم ترین ارکان تأثیرگذار بر انسان را خانواده می داند و در بسیاری از آیات الهی تأکید می کند که حرکت و جایگاه خانواده ها باید حفظ شود و والدین مهم ترین نقش را در تربیت دینی فرزندان ایفا می کنند. (راحمی 1389 ص 7)
بنابراین اولین اصلی که والدین و مربیان باید به آن اهتمام جدی داشته باشند، تربیت دینی است در فرهنگ رضوی که سدی محکم در برابر  هجمه جنگ نرم و ناتوی فرهنگی خواهد بود.
و . . .
دسته بندی: علوم انسانی » معارف اسلامی

تعداد مشاهده: 276 مشاهده

فرمت فایل دانلودی:.zip

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 17

حجم فایل:683 کیلوبایت

 قیمت: 12,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
  • محتوای فایل دانلودی:
    در قالب doc و در 17 صفحه ، قابل ویرایش.