تاثیر رهبري همنوا بر مدیریت جانشين پروري در شبکه یک سیما

دسته بندي : مدیریت
تحقیق حاضر با عنوان بررسی تاثیر رهبري همنوا بر مدیریت جانشين پروري در شبکه یک سیما  از سری تحقیق های رشته مدیریت میباشد. این تحقیق در 91صفحه با فرمت Word (قابل ویرایش) در مقطع کارشناسی ارشد نگارش شده است و همچنین این تحقیق آماده چاپ و پرینت جهت استفاده دانشجویان می باشد.

===================================================================================

تمامی فایل های سیستم، توسط کاربران آن آپلود می شود. اگر در فایلی تخلفی مشاهده کردید و یا مالک پروژه ای بودید که از وجود آن در سایت رضایت نداشتید با ما تماس بگیرید، در اسرع وقت به گزارش شما رسیدگی می شود.
neginfile.ir@gmail.com                       info@neginfile.ir
===================================================================================

قسمتهایی کوتاه از متن:

مقدمه
سازمان ها ی پیشرو در دنیای امروز، با درک تعاملات متقابل سازمان ، کیفیت، منابع انسانی کیفی و مدیریت اثربخش، رمز موفقیت خود را در بکارگیری شیوه های نوین مدیریتی و کیفیتی با بهره مندی از انسان های فرهیخته دانسته و بر این باورند که دارایی ارزشمندی که برای آنها مزیت رقابتی ایجاد می کند، کارکنان باکیفیت است و تنها همین انسان ها هستند که سازمان را در صحنه رقابت پیشتاز نگاه داشته و کلیدی طلایی در آن عرصه به شمار می روند(اقبال و همکاران، 1387) .
در اين فصل به بررسي كليات تحقيق پرداخته شده است. ابتدا مساله اصلي تحقيق بيان مي گردد و سپس اهميت و ضرورت تحقيق مورد بررسي قرار مي گيرد و در ادامه به اهداف اساسي تحقيق، فرضیات تحقيق و قلمرو تحقيق پرداخته شده و در انتها نيز واژه ها و اصطلاحات تخصصي تعريف مي شود.

بیان مسئله
گسترش سریع جهانی شدن، فشارهای زیادی بر سازمان ها وارد می آید و بسیاری از مدیران می آموزند که یکی از ویژگی های سازمان های موفق، توانایی آنها در شناسایی، پرورش و استفاده ی بهینه از افراد مستعد رهبری است (بارنر، 2006). چنین رهبرانی می توانند اهداف راهبردی و بلند مدت سازمان را تشخیص داده و محقق سازند (رومجکو، 2008). از این رو در برخی سازمان ها، طرح های مدیریت جانشین پروی برای اطمینان از تداوم رهبری موفق، اجرا می شود؛ مدیران ارشد این سازمان ها اعتقاد دارند که جانشین پروری، موفقیت آینده ی سازمان را تضمین می کند (هاروث، 2005).
اگر چه جانشین پروری در ابتدایی ترین تعریف خود به عنوان «تعیین رهبران آینده» تعریف می گردد؛ اما در واقع این برنامه ریزی به مثابه فراگرد ارادی برای اطمینان از تداوم رهبری در منصب های کلیدی، حفظ و توسعه ی سرمایه ی معنوی و دانشی برای آینده و تشویق افراد به توسعه، از راهبرد کلان برنامه ریزی نیروی انساین نشأت می گیرد (هلتون و جاکسون، 2007). در این فراگرد نظام یافته، پرورش شخصی و حرفه ای با راهبرد ترکیب می شود و این اطمینان به دست می آید که سازمان آماده است تا هر پست مهمی را که خالی می شود؛ در زمان مناسب، با افراد مناسب پر کند (کریسی، 2005). در این فراگرد، شایستگی های ضروری معین می شود و سپس بر آن مبنا، خزانه استعاد های انسانی برای اطمینان از تداوم رهبری برای منصب های کلیدی فراهم می شود (هلتون و جکسون، 2007). و سازمان اطمینان می یابد که به منظور پر کردن نقش های مهم درون سازمان، به تدریج کاردانی استخدام شده و پرورش می یابد.
از سوی دیگر، از وظايف اصلي رهبران، ايجاد احساس خوب در افرادي است كه آنها را رهبري مي كنند و اين امر زماني اتفاق مي افتد كه يك رهبر، طنيني مثبت ايجاد كند و بهترين انرژي را در اعضا آزاد كند. پس كار اصلي رهبري در اين مرحله، توجه به جنبه هيجاني است. اين رهبري هر چند معمولاً نامرئي است و به همين دليل اغلب مورد بي توجهي قرار مي گيرد، اما براي موفقيت در رهبري اهميت فراواني دارد و موفقيت آن تأييدي بر ساير موفقيت هاي رهبري سازمان است.
يكي از شاخص های اصلي مورد نياز سازمان های موفق رهبران همنواست (ابراهیمی، 2007). رهبري همنوا بسيار شبيه به رهبري معنوي است. اين شيوه رهبري توانايي رهبران با هوش هيجاني بالا به شنيدن احساسات منفي كاركنان و ابراز همدردي با آنان را بيان مي كند. پژوهش دانيل گولمن و همكارانش (1990)، در بيمارستان هاي كانادا ضمن بررسي رفتارها و نگرش هاي پرستاران بيان مي كند كه شيوه رهبري همنوا اثرات منفي را كاهش و در طول زمان به لحاظ ساختاري تغيير مي كند .
رهبری همنوا دارای داراي شش شيوه به شرح ذيل است:
رهبري بصير: در اين شيوه، رهبر به كمك اشتراك دانش و نفوذي كه ديگران را براي عمل و نوآوري قدرتمند مي كند، مردم را به سمت آرمان هايشان سوق مي دهد.
رهبري مربي گر: در آن تمركز بر بالندگي ديگران است.
رهبري پيوند جويانه: در اين شيوه، رهبر ارتباط بسيار قوي با ديگر كاركنان دارد.
رهبري مردم سالار: در اينجا رهبر همه را به اجماع يا اتفاق نظر در نوآوري، كارگروهي و همكاري تشويق مي كند.
دو شيوه ديگر رهبري ناهماهنگ ناميده مي شوند و در صورتي كه به جا استفاده شوند در رهبري همنوا مؤثراند و در غير اين صورت اثر منفي مي گذارند. يكي شيوه رهبري پيشتازانه  كه براي دستيابي به استاندارد هاي بالا به كاركنان فشار وارد مي كند و هزينه هاي عاطفي كاركنان را افزايش مي دهد و ديگري شيوه رهبري آمرانه كه در آن رهبران، مديراني تعيين كننده براي همه امور هستند و مشاركت وجود ندارد. گولمن رهبري همنوا را در يك جمله چنين بيان مي كند " هنر متقاعد كردن مردم براي رسيدن به يك هدف مشتركي كه براي آن كار مي كنند و نه سلطه بر آنها" رهبران مؤثر كساني هستند كه حداقل چهار شيوه رهبري يا بيشتر را دارند و توانايي تغيير شيوه را در موقعيت هاي مختلف براي خود تقويت كرده اند (وینگر ، 2010، فارید ، 2011). با توجه به مطالب ذکر شده این تحقیق در صدد بررسی تاثیر رهبري  همنوا بر مدیریت جانشين پروري در شبکه یک سیما می باشد.


دسته بندی: مدیریت

تعداد مشاهده: 3153 مشاهده

کد فایل:11148

انتشار در:۱۳۹۶/۵/۱۰

حجم فایل ها:1177


اشتراک گذاری:
 قیمت: 29,500 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط