دانلود چارچوب نظری و سوابق تحقیق بانکداری الکترونیکی (تجارت الکترونیک)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق بانکداری الکترونیکی (تجارت الکترونیک) (فصل دوم) در 60 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از مبانی نظری و پیشینه پژوهش:

مقدمه

دسترسی تعداد زیادی از مردم جهان به شبکه اینترنت و گسترش‏ ارتباطات الکترونیک بین افراد و سازمان‏های مختلف از طریق‏ دنیای مجازی،بستری مناسب برای برقراری مراودات تجاری‏ و اقتصادی فراهم کرده است.تجارت الکترونیک عمده‏ترین‏ دستاورد به کارگیری فناوری ارتباطات و اطلاعات در زمینه‏های‏ اقتصادی است. بر اثر گسترش این فناوری،حجم تجارت الکترونیک‏ در جهان روز به روز در حال رشد است. یکی از ابزارهای ضروری برای‏ تحقق و گسترش تجارت الکترونیک، وجود سیستم بانکداری‏ الکترونیک است که همگام با سیستم‏های جهانی مالی و پولی‏ عمل می‏کند و فعالیت‏های مربوط به تجارت الکترونیک را تسهیل‏ می‏نماید. آنچه در شرکت‏های تولیدی یا خدماتی به طور فزاینده‏ای‏ تمایز رقابتی ایجاد می‏کند،پشتیبانی و خدمات مشتری است که در محصول و پیرامون آن است، نه فقط کیفیت خود محصول(بیک زاد و مولوی ،1388).
در این فصل ابتدا به بیان تاریخجه مختصری از بانکداری الکترونیک پرداخته شده سپس درمورد مشتری و فناوری اطلاعات بحث شده است و در ادامه ابعاد مختلف بانکداری الکترو نیک ارائه شده و در اخر نیز تاریخچه مختصری از بانک رفاه  و پژوهش های مشابه انجام شده در جهان و ایران آمده است .

تاریخچه بانکداری الکترونیکی
تاریخچه بانکداری در ایران نشان‏ می‏دهد کشور ما خیلی دیر به عرصه‏ عملیات جدید بانکی گام نهاد. آغاز عملیات‏ بانکداری در ایران به سال 1306 ه. ق به تاسیس بانک‏ شاهنشاهی توسط رویتر باز می‏گردد.گسترش رقابت همراه با تحولات وسیع‏ در عرصه تجارت، کسب‏وکار، بانکداری و توسعه مفاهیم جهانی شدن، بسیاری از روش‏های سنتی انجام کارها را متحول و دگرگون ساخته و فضای رقابت را در عرصه‏ جهانی حاکم نموده است. در چنین شرایطی‏ تنها سازمان‏هایی به بقای خود ادامه خواهند داد که از مزیت رقابتی خاصی برخوردار بوده‏ و خود را به پیشرفته‏ترین فناوری‏های‏ اطلاعاتی و فنون اجرایی مجهز سازند تا بتوانند پاسخگوی تغییرات سریع محیطی‏ باشند. سیستم بانکی نیز از این قاعده‏ مستثنی نبوده و با پیدایش مفاهیم نوین در بانکداری،شیوه ارائه خدمات به مشتریان‏ در اقصی نقاط جهان دچار تحولات شگرفی‏ شده است.با توجه به شیوه‏های سنتی‏ موجود در بانک‏های کشور و نارسایی این‏ روش‏ها در ارائه خدمات جدید، تهیه‏ زیر ساخت مناسب به صورت اتوماسیون‏ جامع در بانک‏ها در برنامه تحولات بانکی‏ کشور قرار گرفته است. دگرگونی‏های جهان به واسطه فناوری اطلاعات، اینترنت‏ و به تبع آن تجارت الکترونیک که به نوبه خود از دستاوردهای‏ فناوری اطلاعات است، تحول ژرف و عمیقی در ارتباطات و فرایند انتقال اطلاعات ایجاد کرده است، به‏طوری که در حال‏ حاضر افراد می‏توانند بدون حضور فیزیکی در محل کار خود و تنها با استفاده از یک رایانه شخصی و یک مودم،کار خود را در محیط خانه انجام دهند. این عوامل، زمینه‏ای را برای تسهیل‏ انجام امور تجاری و خرید و فروش ایجاد کرده و منجر به افزایش‏ رقابت بین شرکت‏ها شده است. میزان این رقابت به حدی است‏ که اگر شرکتی نسبت به شرکت دیگر مزیت رقابتی کمتری‏ داشته باشد به ناچار باید صحنه را ترک نماید. بانک‏ها نیز به‏ عنوان مؤسساتی که در حوزه‏های مختلف پولی و مالی فعالیت‏ می‏کنند از این امر مستثنی نبوده و در انجام امور خود با موانع و تهدیدهای گوناگونی مواجه هستند و برای فائق آمدن بر آنها و دستیابی به فرصت‏های بالقوه بازار باید دارای مزیت‏های رقابتی‏ باشند و سیستم‏های بانکداری الکترونیک زمینه‏ای را برای‏ دستیابی به این مزایا فراهم می‏آورد.
پژوهش‏های محققان امور اقتصادی نشان داده است که‏ بانک‏ها با افزایش مشتریان وفادار و تراز اول خویش و ایجاد رضایت موثر در مشتریان به‏طور بی‏سابقه‏ای به سود خود می‏افزایند. امروزه اکثر بانک‏ها با محیطی کاملا پویا روبه‏رو هستند و همه بانک‏ها چه بزرگ و چه کوچک با توجه به تغییرات‏ برق‏آسا در موقعیت‏های رقابتی و شرایط حاکم بر بازار،جذب و حفظ مشتریان تجاری را سرلوحه برنامه‏های خویش قرار داده‏اند. امروزه این حقیقت غیرقابل انکار وجود دارد که کفه ترازو و قدرت‏ بازار به نفع مشتریان سنگینی می‏کند.
امروزه مشتریان فرصت‏های بیشتری برای مقایسه خدمات‏ در اختیار دارند و قضاوت مشتری در مورد بانک براساس میزان‏ توانمندی بانک در کمک به حل معضلات و توسعه تجارت استوار است. در کشور ما و اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، انجام سریع‏ امور و عدم اتلاف وقت به عنوان مهم‏ترین عنصر موفقیت در رقابت بانک‏ها محسوب شده و مشتریان به عنوان رکن اصلی‏ تعیین‏کننده این رقابت، ارزش بسیار زیادی برای فناوری و سرعت و در درجه بعدی تخصص فنی بانک‏ها قائل هستند.
در بانکداری نوین جهانی، تشریح خدمات بانک و خصوصا خدمات بانکداری الکترونیک الزامی است و مشتریان بانک‏ها حق دارند از طریق رسانه‏های عمومی،خدمات بانک‏ها را بشناسند. از این‏رو بانک‏ها برای کارآمد شدن نیاز به کسب‏ اطلاعات کافی از مشتری،درک علائق و خواسته‏های وی و توسعه روابط با او هستند. صنعت بانکداری در صورت هرگونه‏ اهمال و کم‏توجهی از جانب نیروهای صف و ستادی خویش به‏ اصول کلی بازاریابی با مرکزیت و نقطه ثقل مشتری، حیات خود را در معرض خطر قرار خواهد داد( آماده و جعفر پور ،1386).
بنابراین شایسته است که در بازار رقابت تنگاتنگ کنونی‏ بانک‏ها از یک سو در کنار عضویت ایران در سازمان تجارت‏ جهانی   و از سوی دیگر"براساس بند 2 و 3 سیاست کلی اصل 44 قانون اساسی‏" و به تبع آن تاسیس‏ بانک‏های خارجی در ایران و همچنین با توجه به خصوصی‏ شدن تعداد زیادی از بانک‏های دولتی و همچنین اختلاف ناچیز سود بانکی در بخش جذب منابع و مصارف،باید هرچه سریع‏تر برای حفظ مشتریان خویش، چاره‏اندیشی کنند.بانکداری‏ امروز شیوه‏های نو،مشتری مداری موثر،ارائه فناوری‏های نو، سرویس‏دهی و خدمات موردنظر مشتری را می‏طلبد. هر بانکی‏ که در این امور موفق‏تر عمل کند در بازار رقابتی موفق به جذب‏ منابع بیشتر خواهد شد و در نتیجه دوام و بقای دائمی آن بانک با بهره‏وری بالا افزایش خواهد یافت. بانکداری الکترونیک تنها گزینه فرا روی بانک‏ها جهت تداوم بقا است.
ازاین‏رو کشورهای پیشرفته و همچنین کشورهای در حال‏ توسعه مانند کشورهای منطقه در این زمینه از سال های پیش‏ بسترها و زیرساخت‏های لازم را به وجود آورده‏اند و در یک‏ حرکت مستمر و منطقی و همه جانیه توانسته‏اند به نحو مطلوب‏ از فناوری اطلاعات و ارتباطات در عرصه تجارت و بانکداری‏ استفاده نموده و از مزایای آن بهره‏مند شوند.
 از طرفی تحولات شگرف در نظام بانکداری را به چهار دوره می‏توان‏ تقسیم کرد. هر دوره از تکامل برای مدیران نظام بانکی، این‏ امکان را فراهم کرده است که اوقات تلف شده را در محیط رقابتی‏ به حداقل رسانده و در گستره بالاتری به ارائه خدمت بپردازند و سرعت،کیفیت، دقت و تنوع خدمات خود را افزایش داده و هزینه‏ را کاهش دهند( آماده و جعفر پور ،1386).

قسمتی از پیشینه پژوهش
.سلیم الهجری  (2005)در کشور عمان به بررسی مدل پذیرش تکنولوژی اینترنت در صنعت بانکداری پرداخته است. هدف از این تحقیق بررسی ادراکات مدیران بانکها از تکنولوژی اینترنت و تمایل آنها به پذیرش آن در صنعت بانکداری می باشد. به طور خاص در این تحقیق توانمند سازها و بازدارنده های پذیرش فناوری اینترنت در صنعت بانکداری عمان مشخص شده است(امیدی،1392).
.ساسدالها خان (2007) به بررسی مسائل مربوط به پذیرش بانکداری الکترونیکی در شرکت های پاکستان پرداخته است. داده ها با استفاده از پرسشنامه جمع آوری شده و نتایج داده ها حاکی از آن است که  در صد بالایی از نگرانی های آنها بدین دلیل است که آنها اعتماد کافی به اینترنت و بانکداری الکترونیکی به منظور انجام هر گونه معاملات مالی ندارند(امیدی،1392).

فهرست مطالب
2-1.مقدمه  
2-2.تاریخچه بانکداری الکترونیکی  
2-2-1. اتوماسیون پشت باجه  
2-2-2. اتوماسیون جلوی باجه
2-2-3.متصل کردن مشتریان به حساب‏ها  
2-2-4. یکپارچه‏سازی سیستم‏ها و مرتبط کردن‏ مشتری با تمامی عملیات بانکی 
2 -3.تعریف مشتری  
2-4.انواع مشتری و درجه‌بندی نظری مشتریان  
2 -5. اهمیت مشتری  
2-6.تعریف فناوری  
2-7.تعریف فناوری اطلاعات  
2-8.ارکان فناوری اطلاعات  
2-9.کسب و کار الکترونیک  
2-10.تعریف بانکداری الکترونیکی  
2-11.تجارت الکترونیک  
2-12.مزایای بانکداری الکترونیک  
2-12-1.افزایش درآمد
2-12-2.کاهش هزینه  
2-12-3.دستیابی در هر مکان و هر زمان  
2-13.معایب بانکداری الکترونیک
2-13-1.امنیت پایین شبکه  
2-13-2.ضرورت آشنایی با فن‏آوری  
2-13-3.کاهش روابط اجتماعی  
2-13-4.عدم ارائه برخی خدمات  
2-14.شاخه های بانکداری الکترونیکی  
2-14-1.بانکداری اینترنتی(آنلاین)  
2-14-2. پایگاه بانکی تلویزیون  
2-14-3.بانکداری موبایل  
2-14-4. بانکداری با استفاده از کامپیوترهای خانگی  
2-14-5.تلفنبانک  
2-14-6. بانکداری با استفاده از دستگاه خود پرداز  
2-14-7.بانکداری بر اساس دستگاه پایانه فروش  
2-14-8.کارت هوشمند  
2-15.مدل عوامل مؤثر بر بهبود عملکرد بانک‌ها  
2-15-1.تجهیز منابع پولی در بانکداری نوین  
2-15-1-1.فناوری اطلاعات و ارتباطات  
2-15-1-2.مهارت‌های نیروی انسانی  
2-15-1-3.تنوع خدمات بانکی  
2-15-1-4.کیفیت خدمات بانکی 
2-15-1-5.رضایت مشتریان از کارکنان بانک  
2-15-1-6.مطلوبیت محیط داخلی بانک  
2-15-1-7.مطلوبیت محل استقرار مکانی بانک  
2-15-2.استفاده از شاخص‌های CAMEL ‌  
2-15-2-1.کفایت سرمایه  
2-15-2-2.کیفیت دارایی‌ها  
2-15-2-3.کیفیت مدیریت  
2-15-2-4.درآمدها 
2-15-2-5.نقدینگی‌   
2-15-3.مدیریت ریسک  
2-15-3-1.ریسک اعتباری  
2-15-3-2.ریسک نقدینگی  
2-15-3-3.ریسک نرخ سود مالی  
2-15-3-4.ریسک توانایی  
2-16.مقایسه ویژگی‏ های بانکداری الکترونیک و سنتی  
2-17.زیر ساخت ها و بسترهای مورد نیاز برای توسعه بانکداری الکترونیکی  
2-17-1.زیر ساخت ارتباطی  
2-17-2.زیر ساخت مالی و بانکی  
2-17-3.زیر ساخت حقوقی و قانونی  
2-17-4.زیر ساخت فرهنگی و نیروی انسانی  
2-17-5.زیرساخت نرم افزاری و امنیتی  
2-18. بانکداری الکترونیکی ونقش آن درتجارت  
2 -18- 1. ویژگی های خدمات الکترونیک در بانکداری  
2-19.چارچوب نظری و مدل پژوهش  
2-20.واکاوی ادبیات پژوهش  
2-20-1.واکاوی ادبیات پژوهش در جهان  
2-20-2.واکاوی ادبیات پژوهش در ایران  
منابع

 پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک بزنید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


 


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 3544 مشاهده

کد فایل:13012

انتشار در:۱۳۹۸/۹/۲۴

حجم فایل ها:170


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,800 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط