ادبیات تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مدلهای اکتساب تکنولوژی (فصل دوم پایان نامه)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود ادبیات تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مدلهای اکتساب تکنولوژی (فصل دوم پایان نامه) در 62 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از مبانی نظری و پیشینه پژوهش:

 

مقدمه
امروزه تکنولوژی و به کارگیری آن به یکی از عوامل رشد و پیشرفت در جوامع بشری (اعرابی ومنتی، 1389) و کلید رقابت در دنیای کار و تجارت و لازمه رشد سازمان‌ها و ملت‌هاست.  نوآوری و تغییرات تکنولوژیک در سازمان‌های پیشرو، بسیار سریع اتفاق می‌افتند و باعث  تغییر در محیط رقابتی می‌شود(رناسی و همکاران، 1388).  ارائه‌ی کالا و خدمات متفاوت به بازار، تحولات تکنولوژی، تغییر در شیوه‌ی برنامه ریزی، اجراء کنترل و ارزیابی تغییرات تکنیکی، هریک فرصتی برای افزایش توانایی‌ها، رقابت پذیری و رشد صنایع محسوب می‌شود. . به این ترتیب، تکنولوژی به کارگیری و بهره مندی مناسب از آن همواره، بهترین زمینه‌ی ایجاد منافع اجتماعی- اقتصادی به شمار می‌آید. امروزه، ضرورت این امر با وجود تئوری‌هایی بیش از پیش نمایان است که امکان رشد و بهبود مستمر را برپایه توسعه‌ی تکنولوژی استوار می‌دانند.
بنابراین استراتژی‌ها، تصمیم گیری‌ها و اقدامات یک سازمان یا شرکت برای اکتساب، تطابق و توسعه  تکنولوژیکی یک سازمان، هسته فرایند توسعه اقتصادی- اجتماعی آن شرکت را تشکیل می‌دهد. چنان چه سازمانی بتواند این فرایند را نظاممند هدایت کند، بدون شک، زمینه‌ی موفقیت و توسعه مداوم را برای خود فراهم می‌سازد و می‌تواند در بازار رقابتی و پرتلاطم دنیای امروزی به بقا امیدوار باشد (انصاری و زارع، 1388). بنابراین در این بخش به تعریفی جامع از  مفهوم تکنولوژی و مدیرت آن و استراتژی‌های اکتساب  تکنولوژی خواهیم پرداخت.

 

مفهوم تکنولوژی
واژه تکنولوژی مرکب از دو واژه یونانی Techne به معنی مهارت و هنر و logy به مفهوم تعقل و تدبیر اندیشی است که در ادبیات رشته مدیریت تکنولوژی، تعاریف بسیار متنوعی برای آن بیان شده است(خلیل، 1387). طارق خلیل رئیس انجمن بین المللی مدیریت تکنولوژی، در کتاب مدیریت تکنولوژی خود، مفهوم تکنولوژی را چنین بیان می‌کند:" تکنولوژی را می‌توان کلیه دانش‌ها، فرایندها، ابزارها، روش‌ها و سیستم‌های به کار رفته در ساخت محصولات و ارائه خدمات تعریف کرد. در بیانی ساده تر، تکنولوژی روش انجام کار وابزاری است که توسط آن به اهداف خود نایل می‌شویم."
از دیدگاه عامه مردم، اغلب تکنولوژی در معنا و مفهوم سخت افزاری خود (یعنی ماشین آلات، رایانه و حتی وسایل بسیار پیشرفته ارتباطی و الکترونیکی) به کار می‌رود. حال آن که مفهوم تکنولوژی بسیار فراتر از ماشین آلات و ابزار صرف است. در واقع در کنار مشخصات سخت افزاری، تکنولوژی دارای اجزای نرم افزاری و مهارت‌های انسانی و دانشی نیز می‌باشد که روز به روز بر ابعاد و پیچیدگی‌های این جز از تکنولوژی افزوده می‌شود (خواجه نصیری، 1387).
تعریف جامع دیگری از تکنولوژی را آلبتی ارایه داده است: مجموعه ای متشکل از اطلاعات، ابزارها و تکنیک‌هایی که از علم و تجربه عملی نشات گرفته‌اند و در توسعه، طراحی، تولید و به کارگیری محصولات، فرایندها، سیستم‌ها و خدمات مورد استفاده قرار می‌گیرند (قاضی نوری و مهدیخانی، 1384).
تعاریف دیگری نیز از تکنولوژی جهت درک بهتر آن در زیر ارائه می‌گردد:
•    تکنولوژی عبارت است از کاربرد خلاق دانش، مفاهیم و تجارب لازم برای طراحی و ساخت محصولات دارای کیفیت (شورای آموزش ملی انگلستان )
•    جندرون در سال 1977 تکنولوژی را را چنین تعریف می‌کند: "تکنولوژی هر گونه دانش کاربردی، سیستماتیک مبنی بر تجربه و یا تئوری که در روش‌ها و مهارت‌های تولید، سازمان‌ها و ماشین آلات به کار رفته است."(حاجی غلام سریزدی و به ورقانی،1390)
•    بر اساس تعریف یونیدو " تکنولوژی عبارت است از کاربرد علوم در صنایع با استفاده از رویه های منظم و جهت دار یا به عبارت دیگر کاربرد علوم در صنایع، استفاده از دانش روز در تولید کالا یا خدمات با استفاده از شیوه های تدوین شده  و استاندارد است."
•    تکنولوژی عبارت است از هرچیزی که تجربه علمی یا دانش فرد را افزایش دهد (خواجه نصیری، 1387).
•    تکنولوژی عبارت است از ترکیب فنونی که برای تولید یک خروجی مورد نیازند (خواجه نصیری، 1387).
•    شون ، تکنولوژی را هر ابزار یا روش، محصول، فرایند، تجهیزات فیزیکی و یا روش‌های انجام یا ساخت می‌داند که به وسیله آن قابلیت‌های بشری توسعه می‌یابد (خواجه نصیری، 1387).
•    تکنولوژی، کاربرد مستقیم اصول، قوانین و آگاهی‌های علمی در زندگی بشر و یا فرایند تولید می‌باشد. بنابراین می‌توان گفت که تکنولوژی به شناخت چگونگی مربوط می‌شود، در حالیکه علم بر شناخت چراها متمرکز است (عزیزی و همکاران، 1386).
•    تکنولوژی یعنی دانش مربوط به فعالیت‌های علمی و صنعتی مشتمل بر طراحی، طرزکار، طرز ساخت، طرز تهیه و نگهداری و استفاده از وسایل، ابزار و ماشین آلات (عزیزی و همکاران،1386).
•    تکنیک در برابر تکنولوژی: تکنیک به معنای ترکیبی از عملیات قابل استفاده در تولید یک کالای معین بوده، در حالی که تکنولوژی به معنای توانایی ایجاد و انتخاب تکنیک‌های مختلف و کاربرد و تکمیل احتمالی آن‌ها است. تکنیک در پایین دست تکنولوژی قرار دارد (خواجه نصیری،1387).

اکتساب تکنولوژی
اکتساب تکنولوژی، فرایندی است شامل مراحل شناسایی، انتخاب، انتقال و بکارگیری راه حل‌هایی تکنولوژیکی که به منظور بهبود قابلیت‌های تولیدی برای افزایش عملکرد کسب و کار نگریسته می‌شود. فرایند اکتساب تکنولوژی اغلب در همه سازمان‌های تولیدی وجود دارد، اگر چه لزوماً ساختار یافته و رسمی نیست (بینز ، 2004).
به دلیل تاثیر فرایند اکتساب تکنولوژی برعملکرد شرکت و سهم آن در رسیدن شرکت به اهدافش، برای شرکت‌های درگیر در نوآوریهای تکنولوژی فرایندی مهم، پرخاطره، سخت و استراتژیک محسوب می‌شود ( دورانی  و همکاران، 1998)
این فرایند، ورود برنامه ریزی شده، انتخابی و متمرکز تکنولوژی پیشرفته ای است که شرکت برآن تمرکز ندارد؛ همچنین کاربردهای جدیدی است از تکنولوژی وارداتی که می‌تواند منافع اقتصادی مورد انتظار کاربران جدید را فراهم کند ( هوانگ و تانگ، 2008؛ کیم و رو، 1995)
اکتساب تکنولوژی یکی از روشهایی است که صنعت را قادر می‌سازد تا با آخرین روندهای تکنولوژی پرشتاب در تماس باشد و رایج‌ترین استراتژی جهت رشد شرکت می‌باشد (هگدورن و شاکنراد ، 1994).
اکتساب تکنولوژی مقوله ای مهم و اساسی در ارتقای سطح تکنولوژی یک شرکت و در نهایت حرکت به سمت توسعه پایدار است. البته این امر مستلزم توجه به مراکز تحقیقاتی و حمایتهای اقتصادی و سیاسی از این گونه فعالیت‌هاست. دورانی و همکاران اکتساب تکنولوژی را به عنوان یک عامل مهم در مدیریت تکنولوژی در سازمان‌های صنعتی طبقه بندی نمودند. بینز اهمیت اکتساب تکنولوژی را با توجه به تاثیر مستقیم آن بر موفقیت سازمان‌ها عنوان نمود. اهمیت اکتساب و بکارگیری تکنولوژی صحیح در دستیابی به مزیت رقابتی در محیطی که هزینه، سرعت و پیچیدگی توسعه های فنی رو به افزایش بوده و چرخه حیاط محصول رو به کاهش است بیش از پیش نمایان است. نارایانان  نشان داد که ارتباط قوی میان توانایی یک شرکت در اکتساب تکنولوژی و موفقیت در رقابت میان شرکت با رقبا وجود دارد. داساگ و همکاران  به این نکته اشاره نمودند که انتخاب فرایند اکتساب تکنولوژی برای یک شرکت به محدودیت‌های سازمانی در زمینه هزینه، زمان و ریسک وابسته است. بنابراین اکتساب تکنولوژی پیچیده بوده و می‌بایستی به عنوان یک فرایند استراتژیک به آن نگریسته شود (دعیم و کوک اوغلو ، 2008).

 

قسمتهایی از پیشینه پژوهش

1-     (2008). لی و همکاران با هدف انتخاب شیوه مناسب اکتساب تکنولوژی پژوهشی با استفاده از تکنیک ANP در یک شرکت نرم افزاری بزرگ در سئول کره جنوبی انجام دادند. در این پژوهش 21 زیرمعیار مهم و اصلی که در انتخاب شیوه مطلوب اکتساب تکنولوژی موثر است و از تحقیقات تجربی پیشین استنتاج شده بود انتخاب گردید که این زیرمعیارها در 5 بعد قابلیت، استراتژی، تکنولوژی، بازار و محیط گروه بندی شدند.  بعد قابلیت از زیر معیارهای موقعیت تکنولوژیکی، منابع تحقیق و توسعه، نیروی انسانی تحقیق و توسعه، تجارب تحقیق و توسعه، اندازه شرکت و دارایی‌های مکمل تشکیل شده است. بعد استراتژی در برگیرنده زیرمعیارهای تطبیق با استراتژی تجاری، تطبیق با استراتژی تکنولوژی، ضرورت دستیابی و اهمیت برای بنگاه می‌باشد. بعد تکنولوژی نیز ترکیبی از زیرمعیارهای چرخه حیات تکنولوژی، هزینه های توسعه، ارتباطات تکنولوژیکی و آسانی کپی برداری و تقلید می‌باشد. بازار نیز متشکل از سه زیرمعیار عدم اطمینان تجاری، اندازه بازار و شدت رقابت می‌باشد، و در نهایت محیط از زیرمعیارهای دسترسی به منابع خارجی، کیفیت تکنولوژی خارجی، پویایی و قابلیت حکومت تشکیل شده است. در این پژوهش سه شیوه ساخت، خرید و مشارکت تکنولوژی به عنوان گزینه های تصمیم گیری مطرح گردیدند. نتایج حاصل از این پژوهش حاکی از آن است که روش پیشنهادی که با استفاده از تکنیک ANP به منظور انتخاب شیوه مناسب اکتساب تکنولوژی و نیز اولویت بندی روش‌های اکتساب تکنولوژی با توجه به وابستگی میان عوامل موثر بر تصمیم گیری در این شرکت ارائه گردیده است به نحو کارایی در اتخاذ تصمیماتی که به منظور بکارگیری تکنولوژی‌های ضروری، ایجاد گردیده‌اند کمک می‌نماید.

 

فهرست مطالب ادبیات تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مدلهای اکتساب تکنولوژی (فصل دوم پایان نامه) به شرح زیر می باشد:
2-1- مقدمه    
2-2- مفهوم تکنولوژی    
2-3- طبقه بندی تکنولوژی    
2-4- عناصر اصلی تکنولوژی    
2-5-  مدیریت تکنولوژی    
2-6- تکنولوژی و مزیت رقابتی    
2-6-1- ابعاد مزیت رقابتی    
2-7- اکتساب تکنولوژی    
2-7-1- انتقال تکنولوژی    
2-7-2- انواع شیوه های اکتساب تکنولوژی    
2-7-3-  مدل‌های اکتساب تکنولوژی    
2-8- مروری بر تحقیقات گذشته   
2-8-1- جایگاه اکتساب تکنولوژی در مطالعات صورت پذیرفته   
2-8-2- سابقه تحقیقات و مطالعات انجام گرفته   
2-8-3- معیارهای تاثیرگذار بر شیوه های اکتساب تکنولوژی   
منابع

 

توجه:هدف ما در سایت نگین فایل کمک به دانشجویان و دانش پژوهان عزیز برای بالا بردن سطح بار علمی آنها می باشد پس لطفا نگران نباشید و با اطمینان خاطر اقدام به خرید بفرمایید.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2551 مشاهده

کد فایل:14807

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۱۴

حجم فایل ها:360


اشتراک گذاری:
 قیمت: 31,900 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط