مبانی نظری و پیشینه تحقیق تعاریف و نظریه های ریسک و سرمایه گذاری (فصل دوم پایان نامه)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق تعاریف و نظریه های ریسک و سرمایه گذاری (فصل دوم پایان نامه) در 67 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از مبانی نظری:

 

مقدمه
اصل ثابتی در فرهنگ سرمایه گذاری وجود دارد مبنی بر اینکه سرمایه از ریسک و خطر گریزان است و به سوی بازده و سود تمایل دارد . به همین خاطراست که سرمایه گذاران ریسک گریز از ورود سرمایه خود به جایی که خطر و ریسک وجود دارد یا افق نامشخصی در برابر سود و اصل سرمایه شان هست، امتناع می کنند. اما آیا می توان جایی را پیدا کرد که سرمایه گذاری در آن ریسک نداشته باشد؟ ریسک و خطر از دست دادن اصل و فرع سرمایه در همه جا هست، بعضی سرمایه گذاری ها پر خطرند و برخی کم خطر. سرمایه گذار با توجه به میزان خطر و ریسک سرمایه گذاری، انتظار سود و بازده متناسب ر ا دار ا می باشد. معمولا سرمایه گذاران به وسیله تجزیه و تحلیل های مالی خود به دنبال بازده متناسب با توجه ریسک مربوط می باشند .
در یک بازار متعارف که در آن عوامل بازار واجد اطلاعات می باشند، بازده بالا همواره ریسک بالاتری را نیز به دنبال خواهد داشت . این موضوع موجب می شود که همواره تصمیم گیری جهت سرمایه گذاری بر اساس روابط میان ریسک و بازده صورت گیرد و یک سرمایه گذار همواره دو فاکتور ریسک و بازده را در تجزیه و تحلیل و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری های خود مدنظرقرار دهد . به عبارت دیگر، سرمایه گذاری به عنوان یک تصمیم مالی همواره دارای دو مؤلفه ریسک و بازدهی بوده که مبادله این دو ترکیبهای گوناگون سرمایه گذاری را عرضه می کند. از یک طرف، سرمایه‌گذاران به دنبال بیشینه کردن عایدی خود از سرمایه گذاری هستند و از طرف دیگر ، با شرایط عدم اطمینان حاکم بر بازارهای مالی مواجه می باشند که عامل اخیر، دستیابی به عواید سرمایه گذاری را با عدم اطمینان مواجه می‌سازد.
معمولاً در اقتصاد و بخصوص در سرمایه گذاری فرض بر این است که سرمایه گذاران منطقی عمل می کنند. سرمایه گذاران منطقی، اطمینان را به عدم اطمینان ترجیح می دهند و طبیعی است که در این حالت می توان گفت سرمایه‌گذاران نسبت به ریسک علاقه ای ندارند، به عبارت دقیقتر سرمایه گذاران ریسک گریز هستند. یک سرمایه گذار ریسک گریز ، کسی است که در ازای قبول ریسک، انتظار دریافت بازده مناسبی دارد . باید توجه داشت که در این حالت پذیرفتن ریسک یک کار غیر منطقی نیست، اگر چه میزان ریسک خیلی زیاد باشد، چون در این حالت انتظار بازده بالایی نیز وجود دارد . در واقع، سرمایه گذاران به طور منطقی نمیتوانند انتظار داشته باشند که بدون قبول ریسک بالا، بازده بالایی کسب کنند. از طرف دیگر تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که افراد در تصمیم گیری های خود تحت شرایط ریسک، به هیچ وجه به صورت منطقی و عقلایی عمل نمی کنند.

 

تعریف ریسک
واژه ریسک  مفاهیم متعددی دارد. لکن می توان ادعا کرد که همه این تعاریف برای بیان موقعیتهایی ارائه شده اند که سه عامل مشترک را می توان در آنها مشاهده کرد. موقعیت هایی با ریسک توام هستند که:
    عمل یا اقدام بیش از یک نتیجه به بار می آورد.
    تا زمان ملموس شدن نتایج از حصول هیچ یک از نتایج آگاهی قطعی در دست نباشد.
    حداقل یکی از نتایج ممکن می تواند پیامدهای نامطلوبی را به همراه داشته باشد.
بررسی ریسک در مدیریت مالی از مباحث محوری و اساسی است و ضرورت مطالعه این پدیده مهم از اهمیت لازم برخوردار است . فرهنگ وبستر   ، ریسک را در معرض خطر قرارگرفتن تعریف کرده است . فرهنگ لغات سرمایه‌گذاری   نیز ریسک را زیان بالقوه ی سرمایه‌گذاری که قابل محاسبه است می داند . گالیتز  نیز ریسک را هرگونه نوسانات در هر گونه عایدی می داند. تعریف مذکور این مطلب را روشن می‌سازد که تغییرات احتمالی آینده برای یک شاخص خاص چه مثبت و چه منفی ما را با ریسک مواجه می سازد . بنابراین امکان دارد تغییرات ما را منتفع یا متضرر سازد . گیلب  ریسک را اینچنین معرفی می‌کند : هر پدیده ای که بتواند نتیجه حاصل از آن چه سرمایه گذار انتظار دارد را منحرف سازد ، ریسک نامیده می شود . به هر حال اولین بار هری مارکویتز  بر اساس تعاریف کمی ارائه شده ، شاخصی عددی  برای ریسک معرفی نمود . وی ریسک را انحراف معیار چند دوره ای یک متغیر تعریف کرد .
 البته دیدگاه های دیگری نیز در خصوص ریسک وجود دارد که تنها به جنبه منفی نوسانات توجه دارد دیدگاه دیگری در خصوص تعریف ریسک وجود دارد که تنها به جنبه منفی نوسانات توجه دارد. هیوب  ریسک را احتمال کاهش درآمد یا از دست دادن سرمایه تعریف می‌کند. بنابرای برای تعریف ریسک می‌توان دو دیدگاه کلی را به شرح زیر ارائه کرد:
    دیدگاه اول: ریسک به عنوان هرگونه نوسانات احتمالی بازدهی در آینده
    دیدگاه دوم: ریسک به عنوان نوسانات احتمالی منفی بازدهی در آینده
کلیه افراد و مشارکت کنندگان بازار، ریسک گریز می‌باشند و یا این سطح قابل قبولی از ریسک را می‌پذیرند. مفهوم ریسک بدین جهت کاربرد زیادی در حوزه مالی پیدا می‌کند، چرا که مشارکت کنندگان بازار در اولین مواجهه با هرگونه ورقه بهاداری از سطح ریسک آن می‌پرسند. در حقیقت ریسک و بازدهی دو رکن اصلی تصمیم گیری برای سرمایه‌گذاری می‌باشند و همواره بیشترین بازدهی باتوجه به حداقل ریسک ، معیاری مناسب برای سرمایه‌گذاری است(راعی و سعیدی1383).

 

تعریف مدیریت ریسک
تحولات جدید اقتصادی و بروز نظرات جدید، حوزه مدیریت مالی و سرمایه گذاری را دچار تغییرات عمده‌ای کرده و باعث ظهور حوزه های جدیدی در علوم مالی  شده است.
چهار دهه قبل، همزمان با گسترش روزافزون بازارهای مالی و نیاز سرمایه گذاران و شرکت ها به ابزار جدید مالی، اوراق بهادار جدیدی در بازارهای مالی خلق شد که به گسترش کمی و کیفی بازارهای مالی کمک شایانی کرد. مطابق با ادبیات مالی، مدیریت ریسک عبارت است از فرآیندی که از طریق آن یک سازمان یا سرمایه گذار با روشی بهینه در مقابل انواع ریسک از خود واکنش نشان می دهد. مدیریت ریسک یعنی استفاده از ابزارهای مناسب به منظور حصول اطمینان از شناسایی و کنترل تمام ریسک ها. بر این اساس مدیریت ریسک ابتدا انواع ریسک را شناسایی کرده و سپس روش کنترل آن را مشخص می‌کند. ناگفته نماند که ریسک های موجود در بازار بورس را به طور کلی نمی‌توان از بین برد، بلکه باید روش های مناسبی برای کنترل و به حداقل رسانیدن آن ها به کار بست. به عبارت ساده‌تر، ریسک از بین نمی رود، اما به حداقل می رسد(قانون پایایی ریسک).
ابزارهای مدیریت ریسک با توجه به انواع ریسک ابداع شده اند. از تنوع بخشی ، مدیریت ترازنامه، بیمه و  پوشش ریسک  به عنوان روش های رایج در مدیریت ریسک می توان نام برد . مارکویتز با ارایه روش تنوع‌بخشی   بیان کرد که می توان با متنوع کردن دارایی های موجود در پرتفوی، ریسک غیرسیستماتیک(و نه سیستماتیک) را حذف کرد . در روش مدیریت ترازنامه، مدیر ریسک اقدام به همگون سازی اقلام موجود در قسمت بدهی ها و دارایی های ترازنامه می کند تا به این وسیله تاثیرات نامطلوب در هر قسمت را خنثی کند . هدف روش بیمه در مدیریت ریسک نیز، انطباق سررسید بدهی ها و دارایی ها و مقادیر آنهاست تا از تاثیر نوسانات نامطلوب بر ارزش دارایی ها و بدهی ها جلوگیری شود . غالباً از این روش جهت مدیریت ریسک نرخ بهره استفاده می شود.
ابزار مورد استفاده در روش هجینگ ، اوراق مشتقه است به گونه ای که مدیر ریسک با اتخاذ یک موقعیت  موقت در برابر موقعیت واقعی اقدام به مدیریت ریسک می کند . هر مدیری، در هر حوزه ای که مشغول به کار باشد، باید بتواند ریسک های موجود در حوزه کاری خود را مدیریت کند، اما آنچه به بازار سرمایه مربوط می شود، مدیریت ریسک شرکت های سرمایه گذاری و دسته ای است که پرتفوی نگه می دارند. تصمیم به موقع این مدیران، می تواند اثر مستقیمی روی ارزش دارایی های سهام داران شرکت داشته باشد.
بنابراین ، مدیریت ریسک یکی از مهم ترین وظایف مدیران در شرکت هاست که توجه به آن می‌تواند به اعتماد سرمایه‌گذاران و هدایت سرمایه هایشان به سوی بازار کمک شایانی بنماید. سهل انگاری در مدیریت ریسک می تواند عواقب نامطلوب و مهمی به لحاظ فیزیکی، مالی و یا اعتباری برجای گذارد. در گذشته، هر چند سرمایه گذاران با مفهوم "مدیریت ریسک" آشنایی داشتند، لیکن مدیریت ریسک را عمدتا در قالب روش هایی برای کاهش ریسک از طریق کنترل کیفیت، آموزش اصول ایمنی، افزایش ضریب امنیتی و بیمه اشخاص و اموال اعمال می کردند .
 برای سال های متمادی، مدیران صندوق های سرمایه گذاری از معیارهای مختلف سنجش ریسک استفاده کرده اند: بتا برای پرتفوی های متشکل از سهام، مفاهیم دیرش برای پرتفوی های متشکل از ابزارهای مالی با درآمد ثابت و انحراف معیار تاریخی برای تمامی پرتفوی ها برخی از این معیارها بوده اند . اخیراً ارزش در معرض ریسک، به عنوان یک رویکرد جدید برای محاسبه ریسک پرتفوی مورد توجه و علاقه گسترده مدیران وجوه قرار گرفته است.

 

قسمتهایی از پیشینه پژوهش:

مطالعاتی که توسط پست و ون ولیت  (2006) صورت پذیرفت نشان داد بتای نامطلوب معیار مناسبتری برای تبیین ریسک نسبت به بتای سنتی می باشد و عقیده داشتند برای سهام ارزشی که دارای متوسط بازده نسبتا بالایی می باشد قدرت توضیحی بالاتری دارد.  استرادا (2002) با تحقیقی که در بازارهای نوظهور انجام داد به این نتیجه رسید که معیارهای ریسک نامطلوب نسبت به معیار های سنتی محاسبه ی ریسک برای توضیح تغییرات بازدهی از برتری معنی داری برخوردار می باشند .تحقیقی که در بازار سرمایه انگستان توسط پدرسن و هانگ  (2003) انجام گرفت بیانگر آن بود که حتی اگر بتای نامطلوب بتواند بخشی از رفتار سهام را مورد بررسی قرار دهد ولی چنان مزایایی ندارد که بتوان آن را به عنوان یک مدل جدید قیمت گذاری دارایی در نظر گرفت.  

 

فهرست مطالب مبانی نظری و پیشینه تحقیق تعاریف و نظریه های ریسک و سرمایه گذاری (فصل دوم پایان نامه) به شرح زیر می باشد:

فصل دوم :مبانی نظری و پیشینه تحقیق
2-1- مقدمه   
2-2- سرمایه‌گذاری   
2-2-1 روش های سرمایه‌گذاری و انواع اوراق بهادار   
2-2-2 سرمایه‌گذاری غیرمستقیم:   
2-3- انواع سرمایه‌گذاری   
2-4- محیط سرمایه‌گذاری   
2-5- فرآیند سرمایه‌گذاری   
2-6- تبیین قیمت گذاری دارایی سرمایه ای: مقایسه تطبیقی مدلها   
2-6-1 مدل قیمت گذاری دارایی سرمایه ای   
2-6-2 مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای کاهشی   
2-6-3 مدل قیمت گذاری داراییهای سرمایهای تعدیلی   
2-6-4 مدل قیمت گذاری داراییهای سرمایهای تجدید نظر شده   
2-7 اهمیت بررسی عوامل موثر بر ریسک و بازده   
2-8 عوامل مؤثر بر ریسک و بازده سرمایه گذاری در محصولات مالی   
2-8-1 عوامل کلان   
2-8-2 عوامل خرد   
2-9 بازده   
2-9-1 - سنجش بازده اوراق بهادار   
2-10 ریسک   
2-10-1 تعریف ریسک   
2-10-2 تعریف مدیریت ریسک   
2-10-3 مفهوم ارزش در معرض ریسک   
2-11 طبقه بندی انواع ریسک   
2-11-1 ریسک سیستماتیک   
2-11-2 ریسک غیر سیستماتیک   
2-12- اندازه‌گیری ریسک   
2-12-1 معیارهای اندازه‌گیری ریسک   
2-13- ریسک نامطلوب   
2-13-1 محاسبه ریسک نامطلوب   
2-14- نظریه مدرن پرتفولیو، نظریه فرامدرن پرتفولیو و ریسک نامطلوب   
2-15- معیارهای ارزیابی عملکرد برحسب ریسک   
2-15-1 معیارهای ارزیابی عملکرد مبتنی بر نظریه فرامدرن   
2-15-2 مقیاس های ارزیابی عملکرد سبد سهام مبتنی بر نظریه مدرن   
2-16 مقایسه مقیاس شارپ و مقیاس ترینر   
2-17 مقایسه نسبت شارپ، سورتینو و UPR   
2-18- پیشینه و تاریخچه موضوع تحقیق:   
منابع

 

 

توجه:هدف ما در سایت نگین فایل کمک به دانشجویان و دانش پژوهان عزیز برای بالا بردن سطح بار علمی آنها می باشد پس لطفا نگران نباشید و با اطمینان خاطر اقدام به خرید بفرمایید.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2755 مشاهده

کد فایل:14837

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۱۴

حجم فایل ها:505


اشتراک گذاری:
 قیمت: 30,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط