مبانی نظری پیشینه تحقیق مفاهیم و ابعاد عدالت، عدالت سازمانی و عدالت اجتماعی (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری تحقیق پیشینه تحقیق مفاهیم و ابعاد عدالت، عدالت سازمانی و عدالت اجتماعی (فصل دوم) در 75 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

معنای لغوی عدالت
در بیشتر فرهنگ ها و کتاب های لغت به تعریف لفظی و لغوی کلمه عدل و عدالت توجه شده است که پرداختن به همه آنها به تفصیل بیش از حد می انجامد، لذا به برخی از آنها به اجمال اشاره می شود:
الف) فرهنگ فارسی معین: در این فرهنگ معانی زیر برای کلمه عدل و عدالت آمده است: 1 – داد کردن، داد دادن، 2 – نهادن هر چیزی به جای خود، 3 – حد وسط میان افراط و تفریط، 4 – دادگری، انصاف، عدالت مقابل ظلم، 5 – داد، 6 – اندازه و حد اعتدال (ندایی 1379، 6).
ب) حضرت علی (ع) نیز عدل را قرار دادن هر امری در جای خود معنی می فرماید: العدل یضع الامور مواضع ها (ندایی 1379، 6).
ج) در مفردات راغب نیز در تعریف عدل آمده است: عدل= العداله و المعادله: لفظی است که در حکم و معنی مساوات است و به اعتبار نزدیک بودن معنی عدل به مساوات در آن مورد هم بکار می رود.
عدل و عدل= در معنی به هم نزدیکند ولی عدل در چیزهایی است که با بصیرت و آگاهی درک میشود و بکار میرود، مثل احکام. ولی واژه های عدل و عدیل در چیزهایی است که با حواس درک می شود مثل اوزان، اعداد و پیمانه-ها. پس عدل تقسیط بر اساس استقامت و کمال است. از این رو روایت شده است که "بالعدل قامت السموات و الارض" آگاهی و خبری است بر اینکه هر گاه رکنی از ارکان چهارگانه در عالم افزون بر دیگری یا کم از دیگری می بود جهان بنا بر مقتضای حکمت انتظام می داشت (ندایی 1379، 7).
د) در فرهنگ فلسفی بحث مفصلی درباره ریشه لغوی و اصطلاحی عدالت یا صیغه فلسفی وجود دارد. عدالت در لغت به معنی راستی (استقامت) و در شریعت به معنی راستی در راه حق و دوری از مانع و برتری دادن عقل بر هواست. در اصطلاح فقیهان، عدالت پرهیز از گناهان بزرگ و اصرار نکردن در گناهان کوچک و راستگویی و پرهیز از دروغ و رعایت تقوا و دوری از افعال پست است (ندایی 1379، 9).

 بحث مفهومی و اصطلاحی عدالت
بعد از ریشه یابی واژه لغوی عدالت،اینک با توجه به معنی لغوی به بررسی مفهومی و اصطلاحی آن پرداخته می شود. در اینجا با توجه به محدودیت تحقیق، بررسی آرا و افکار همه فیلسوفان و متفکران برای ارائه تعریف امکان ندارد لذا به بررسی عدالت در قرآن و سیره نبوی و اندیشه های امیرالمومنین (ع) و همچنین نظریه برخی از فیلسوفان مانند افلاطون و استاد مطهری اشاره خواهد شد:

 عدالت در قرآن
مبنا و زیربنای تمامی اصول، در تمامی اندیشه‌های سیاسی اسلام عدالت است. آیات الهی اشاره دارند که پیامبران را با مشعل‌های هدایت فرستادیم و به آنها کتاب و میزان دادیم تا عدالت را بر پا دارند (عمید زنجانی 1373، 311). بنابراین چه بیانی رساتر از این که قرآن استقرار عدالت و گسترش آن را یکی از دو هدف اساسی و فلسفه‌ی بعثت انبیا ذکر کرده و آن را از صفات الهی و بارزترین خصیصه‌ی آفرینش و نیکوترین خصلت انسان معرفی کرده است.
الف) «ما رسولان را با براهین روشن به سوی انسان ها فرستادیم و به آنها کتاب و میزان دادیم تا عدالت را بر پا سازند .»
ب) من مأمورم که عدالت را در میان شما برپا سازم .»
ج) «عدالت را پیشه خود سازید؛ زیرا عدالت به تقوا و پاکی انسان نزدیکتر است .»
د) «هرگاه در میان مردم حکم می‌کنید باید براساس عدالت باشد .»
هـ) «خداوند به عدالت پیشگی فرمان دهد .»
اساس حکمیت و حکم و حکومت در قرآن ایجاد قسط و عدل در جامعه است. از سوی دیگر کثرت آیاتی که درباره‌ی عدل و کلمات مترادف و متضاد این واژه است بیانگر اهمیت جایگاه این مفهوم در قرآن است. اصلی‌ترین مترادف‌های قرآنی کلمه‌ی عدل که در قرآن آمده‌اند و با آن ارتباط معنایی دارند، عبارتند از: قسط، قصد، استقامت، وسط، نصیب، حصه، میزان وغیره. همچنین جور - متضاد کلمه عدل - که خود نیز مترادف ظلم است، کمتر در قرآن آمده است. واژه‌های پیش گفته بارها در آیات قرآن به کار رفته‌اند؛ مثلاً کلمه‌ عدل و مشتقات آن 29 بار، و کلمه‌ی ظلم و انشقاقات آن بیش از 290 بار در این کتاب آسمانی ذکر شده است. یک صد نص قرآنی پیرامون توصیه به عدالت و مفاهیم مترداف آن (قسط، میزان و ...) نازل شده است.
مثلاً در تفسیر آیه‌ی «و السماء رفعها و وضع المیزان»  در تفسیر صافی آمده است:
«مقصود این است که در ساختمان جهان رعایت تعادل شده است، در هر چیز از هر ماده‌ای به قدر لازم استفاده گشته و فاصله‌ها اندازه‌گیری شده است. همچنان که در حدیث نبوی آمده است: «بالعدل قامت السموات و الارض»  نقطه‌ی مقابل عدل به این معنا بی‌تناسبی است نه ظلم (جمعی از مولفان 1373، 94).
پس نظام هستی بر عدل استوار شده و به تعبیر آیات کریمه قرآن، میزان که عبارت دیگر عدل است از یک سو در عالم کیهان و کل نظام هستی حاکم است و از سوی دیگر در نظام حیات انسان باید حاکم باشد تا از محور عدل تجاوز نشود: «الا تطغوا فی المیزان.»
پس بی‌تردید بر زندگی اجتماعی افراد در جامعه لاجرم باید نظمی حاکم باشد، زیرا استقرار نظم بر پدیده‌های تکوینی و تشریعی مایه‌ی حیات و زندگی است؛ یا به تعبیر دیگر فعالیت و موجودیت هر پدیده‌ای در گرو استقرار نظم است. اشاره به میزان، در آیه‌ی شریفه، همان نظم حاکم بر پدیده‌های تکوینی مورد نظر است، اما وسیله‌ای که بشر برای ایجاد و استقرار نظم در مسائل اجتماعی به کار گرفته است، برقراری حکومت و وضع قوانین و مقررات تشریعی است (اخوان کاظمی 1386، 52).

عدالت در سیره‌ی نبوی
پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد (ص) طی 23 سال از بعثت تا وفات، مأمور ابلاغ و اجرای اسلام شدند و در همه‌ی ابعاد و زمینه‌های فکری،‌ فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به انقلابی عدالت گستر و توحیدی دست زدند که با محتوای اصیل و جامع اسلام، به عنوان آخرین و کامل‌ترین دین آسمانی، برای همه زمان‌ها و مکان‌ها و همه‌ی مردم تناسب داشت. وی با نفی افکار، آیین‌ها و ارزش‌های ظالمانه‌ی جاهلی و قومی و قبیله‌ای، خونی و نژادی، مالی و طبقاتی و شرکت و بت‌پرستی، و در هم شکستن ساختارها و مناسبات مبتنی بر آنها، اساس نظمی عادلانه، نور و انقلابی را پی ریخت. نهضت او که یک انقلاب تمام عیار بود، به تغییرات عمیق و اساسی در ذهنیت‌ها و عینیت‌های حاکم انجامید. از خصوصیات بارز نبی اکرم (ص)، اعتدال و عدالت طلبی ایشان بود، همچنان که علی (ع) در این باره می‌فرمودند:
«سیره‌ی او میانه‌روی و اعتدال و سنتش رشد و تکامل و سخنش جداکننده (حق از باطل) و حکم و فرمانش به عدل و درست کاری است (نهج البلاغه1390، 164).
پیامبر اسلام در قبل و بعد از بعثت، دارای حس عدالت-خواهی عمیقی بود و هدف توحیدی وی نفی تبعیض‌های ظالمانه‌ی جامعه‌ی جاهلی آن روز و برقراری قسط و عدل بود. جامعه‌ای که رعایت عدالت در آن فقط به گونه‌ی سلبی همانند تلافی و مجازات و پرداخت خون بها صورت می‌گرفت و از شکل عدالت مثبت (انصاف، میانه روی و توازن) خبری نبود.
رسول اکرم (ص) با هدف تکمیل و تتمیم مکارم اخلاقی،‌ اجرای عدالت را سرلوحه‌ی رسالت خویش قرار داد و مساوات و برابری و اخوت را محقق کرد؛ اما فقط به جنبه‌ی اخلاقی و نصیحت و دعوت ایمانی بسنده نکرد، بلکه موجبات کینه‌ها و حسدها و انتقام جویی‌ها یعنی تبعضیات حقوقی - را از بین برد و وحدت و الفت و یگانگی اجتماعی را در جامعه‌ای متوازن به وجود آورد. به فرموده‌ی ایشان:
«مثل مومنین از لحاظ علایق و عواطف متبادل که بین ایشان هست مثل یک پیکر است، یک عضو که به درد می‌آید، سایر اعضاء یکدیگر را به همدردی می‌خوانند و تب و بی‌خوابی پیدا می شود (مطهری 1363، 119).


قسمتی از پیشینه تحقیق:
1- اسچاپ  (1998) مقاله ای با عنوان درک رضایت شغلی کارکنان: اهمیت عدالت رویه‌ای و توزیع منتشر کردند که در آن اهمیت رفتار عادلانه و تأثیر آن بر رضایت شغلی کارکنان را مورد تأکید قرار دادند. تحلیل‌های آماری که آنان انجام دادند آشکار می سازد که عدالت رویه‌ای ساختاری، عدالت رویه‌ای میان فردی و عدالت توزیعی هر کدام تأثیر منحصر به فردی در رضایت شغلی کارمندان دارد. همچنین آنها بیان کردند که در میان این سه نوع عدالت، عدالت توزیعی قوی‌ترین رابطه را با رضایت شغلی کارمندان دارد.
2- کروپانزائو و روپ (2002) در یک فصل از یک کتاب به بررسی جامع عدالت سازمانی با تکیه بر جنبه‌های اخلاقی آن پرداختند. آنها ابتدا تحقیقات جاری در زمینه عدالت سازمانی را مورد بررسی قرار دادند و سپس به اهمیت عدالت در محیط کاری پرداختند. همچنین بیان کردند که عدالت حداقل شامل سه چیز است: منافع اقتصادی‌، ارتباطات میان فردی و احساس اصول اخلاقی. همچنین بیان کردند که حس عدالت به عمل تبدیل می‌شود .


فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
عدالت سازمانی
معنای لغوی عدالت
2-1-2 بحث مفهومی و اصطلاحی عدالت
2-1-2-1 عدالت در قرآن
2-1-2-2 عدالت در سیره‌ی نبوی
2-1-2-3 عدالت در اندیشه سیاسی امام علی (ع)
2-1-2-4 عدالت از نظر افلاطون
2-1-2-5 عدالت از دیدگاه شهید مطهری
2-1-3 عدالت صوری و ماهوی
2-1-4 عدالت طبیعی و حقوقی
2-1-5 مروری بر مبانی عدالت در فلسفه اجتماعی غرب
2-1-5-1 یونان باستان
2-1-5-2 اروپای پس از رنسانس
2-1-5-3 غرب معاصر
2-1-5-4 گستره عدالت در فرهنگ اسلامی
2-1-5-5 فلسفه
2-1-5-6 اخلاق
2-1-5-7 فقه
2-1-5-8 اجتماع و سیاست
2-1-6 موانع استقرار عدالت
2-1-7 عدالت اجتماعی
2-1-8 ابعاد عدالت اجتماعی
2-1-8-1 برابری و مساوات
2-1-8-2 قانون مندی
2-1-9 راهکارهای تامین عدالت اجتماعی
2-1-9-1 قانون صحیح
2-1-9-2 قانون گرایی
2-1-9-3 اخلاق
2-1-9-4 شایسته سالاری
2-1-9-5 نظارت اجتماعی
2-1-9-6 پیوند استوار حکومت و ملت
2-1-9-7 زی مردمی داشتن کاگزاران نظام
2-1-9-8 مبارزه با ستمگران
2-1-10 مفهوم عدالت سازمانی
2-1-11 تعریف عدالت سازمانی
2-1-12 مدل عمومی عدالت سازمانی
2-1-13-1 عدالت توزیعی
2-1-13-1-1 نظریه برابری
2-1-13-1-2 واکنش‌های افراد در مقابل برابری و نابرابری ادراک شده
2-1-13-1-3 کاربردهای مدیریتی نظریه برابری
2-1-13-1-4 مدل قضاوت عادلانه
2-1-13-1-5 معیارهای عدالت توزیعی
2-1-13-2 عدالت رویه ای
2-1-13-2-1 راهکارهای درک عادلانه رویه ها
2-1-13-3 عدالت تعاملی
2-1-14 طبقه‌بندی گرین برگ از عدالت
2-1-15 کانون های عدالت سازمانی
2-1-16 عوامل مؤثر بر درک عدالت در سازمان
2-1-16-1 پیامدهایی که شخص از سازمان دریافت می کند
2-1-16-2 رویه های سازمانی
2-1-16-3 خصوصیات ادراک کننده
2-1-16-4 ویژگی های شخصیتی
2-1-16-5  ویژگی های جمعیت شناسی
 2-1-17 نتایج حاصل از درک عدالت در سازمان
2-1-17-1 عملکرد کاری
2-1-17-2 رفتار شهروندی سازمانی
2-1-17-3 رفتار خلاف انتظار و ترک شغل
2-1-17-4 واکنش های نگرشی و احساسی نسبت به پیامدهای خاص، سازمان و سرپرست
2-1-17-5  افزایش تعهد سازمانی
2-1-17-6  رضایت شغلی و رضایت مشتری
2-1-19 مدیریت منابع انسانی و عنصر عدالت
2-1-19-1 عدالت در استخدام افراد سازمان
2-1-19-2 عدالت در طراحی نظام جبران خدمات
2-1-19-3 عدالت در آموزش کارکنان
2-1-19-4 عدالت در طراحی سیستم های انضباطی
2-1-19-5 عدالت در اخراج کارکنان
2-1-19-6 عدالت در طراحی نظامِ ارزیابی کارکنان (تعیین شایستگی)
2-1-20 موانع اجرای تحقق عدالت سازمانی
2-1-20-1 تعریف نشدن اهداف و استراتژی ها بر محور عدالت
2-1-20-2 محیط
2-1-20-3  اندازه سازمان
2-1-20-4 ساخت قدرت و کنترل
2-1-20-5  موانع آگاهانه
2-1-20-6 موانع نا آگاهانه ( سوء ادراکات)
بررسی تحقیقات انجام شده در مورد عدالت سازمانی
2-3-1-1 تحقیقات انجام شده در داخل کشور
2-3-2-2 تحقیقات انجام شده در خارج کشور
منابع و مآخذ
فهرست منابع فارسی
فهرست منابع انگلیسی

 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2536 مشاهده

کد فایل:16626

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۴

حجم فایل ها:479


اشتراک گذاری:
 قیمت: 33,700 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط