مبانی نظری و پیشینه تحقیق مفاهیم و تعاریف بررسی فناوری اطلاعات (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق فن آوری اطلاعات (فصل دوم) در 91  صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری و پیشینه پژوهش:

مقدمه
فن آوری اطلاعات پدیده ای است که از به کارگیری وسیع سیستم های کامپیوتری در سازمان ها و جامعه تحول عمیق ناشی از به کارگیری سیستم های کامپیوتری، در لایه های مختلفی ایجاد شده، و در هر لایه مجهز به بروز اثرات مختلف در محدوده های مختلفی می شود.در عصر حاضر فن آوری اطلاعات به عنوان سلسله اعصاب جامعه مدرن  مطرح است و اگر روزی کشورهای مدرن دنیا بدون انرژی قادر به ادامه حیات نبودند امروزه کشورها بدون فن آوری اطلاعات مرده محسوب می شوند(موحدی و همکاران 1389 ص 67).
در هزاره سوم فن آوری اطلاعات به عنوان عمده ترین محور تحول و توسعه جهانی  منظور شده است و دستاوردهای ناشی از آن،چنان با زندگی مردم عجین گردیده که روی گردانی از آن  اختلالی عظیم در جامعه و رفاه وآسایش مردم به وجود می آورد.عصر فعلی را برخی عصر اطلاعات لقب داده اند.این نام گذاری شاید به این دلیل باشد که امروزه اطلاعات به جزء تفکیک ناپذیر زندگی بشر تبدیل شده است. توسعه کمی فن آوری اطلاعات و ایجاد جامعه اطلاعاتی باعث تغییر در الگوی رقابت،تغییر در شیوه برنامه ریزی کاری،‌تغییر در نیازهای بازار ،تغییر در ماهیت سازمان ها،تغییر در قوانین و مقررات و... شده است.فن آوری اطلاعات شیوه انجام کار را تغییر داده و از جمله با به میدان آوردن تجارت الکترونیک  باعث بروز نوعی تحول اساسی در مبادله کمی اطلاعات بازرگانی و محصولات و خدمات مورد نیاز شده است.از اهدافی که فن آوری اطلاعات دنبال می کند،کاهش هزینه ها، هوشمندی رقابتی ، پاسخگویی سریع نسبت به محیط و رقبایی که با آن ها در تعامل هستیم و توانایی این که مشاغل مختص یک شغل را به یکدیگر مرتبط نماید(عظیمی، 1389، ص 16).
اطلاعات منبع قوی است که اغلب اشاره دارد به خون زندگی سازمان تجاری و برای تمام سازمان ها مهم است.نوع اطلاعات هر زمان می تواند موجب مزیت رقابتی  نسبت به سایر سازمان ها در عصر اطلاعات شود.اطلاعات دارایی اصلی یک سازمان تجاری است. هدف اصلی بیشتر سازمان های تجاری کسب سود از تجارت برای خودشان یا سهامدارانشان  می باشد.

 تاریخچة فن آوری اطلاعات
واژه فن آوری اطلاعات از اواخر دهه 1970 برای اشاره به استفاده از کامپیوتر برای کار با اطلاعات ابداع شد می توان گفت که این فن آوری تمامی گونه های کامپیوترها،سخت افزار، نرم افزار و همچنین شبکه های ارتباطات بین دو کامپیوتر و ارتباط یک کامپیوتر با یک ابر کامپیوتر و یک اداره است تا شبکه های جهان گستر که در زمره فن آوری اطلاعات و ارتباطات حدود پنج درصد هزینه های سرمایه گذاری شرکت ها را به خود اختصاص داده این رقم در دهه 1980 به عنوان پانزده درصد و در انتهای1990 به پنجاه درصد کل سرمایه گذاری شرکت ها رسید که این روند حاکی از اهمیت فن آوری اطلاعات و ارتباطات در کسب وکار است که یک مزیت استراتژیک برای شرکت ها محسوب می شود (محمدیان روشن 1389، ص 18).
با شروع دهه 70 و تا اواسط دهة 80 با افزایش رقابت در سطح کشورها، سازمان ها بر آن شدند تا استراتژی های خود را به سمت استفاده از فن آوری کامپیوتر جهت دهی کنند. اما از آن جا که این موج با کاهش قیمت کامپیوترهای شخصی ، پایین آمدن هزینة پردازشگرها، ظهور شبکه های قوی سرویس دهنده  / سرویس گیرنده  و رشد فن آوری در دو حوزه الکترونیک و ارتباطات مواجه شد،فن آوری اطلاعات به عنوان گزینه ای جهت تبدیل به مزیت رقابتی پیش روی سازمان ها قرار گرفت. در این راه ابزارهای مفهومی قوی نظیر مدل چهارچوب شبکة استراتژیک  مک فاردن در 1983، مدل مراحل رشد نولان   در 1979، و نیز روش های ساختار یافته ای چون، عامل حیاتی موفقیت رکارت  در 1979، یا برنامه ریزی سیستم های کسب و کار ارایه شده در 1984 توسط شرکت IBM ظهور یافتند. شرکت های مشاوره ای مدل های مختلفی در زمینة برنامه ریزی استراتژیک برای سیستم های اطلاعاتی ارایه داده اند که غالبا مفاهیم مشترک داشته اند.در سال 1985 پورتر و میلار  نخستین بار مفاهیم زنجیره ارزش  ونیروهای پنج گانه  را در مدیریت استراتژیک IT توسعه دارند.و مک فارلان  با استفاده از مفاهیم استراتژی های عمومی  پورتر استراتژی ها فن آوری اطلاعات را در سه رده تقسیم بندی کرد: (احمدی و همکاران،1383،ص ص13-10)

قسمتی از پیشینه پژوهش:
در سال 1999  لین  و  ایی  تحقیقی را با عنوان IT و عملکرد شرکت در ایالات متحده آمریکا انجام داده اند. در این تحقیق نقش پویایی محیطی و استراتژی شرکت را مورد بررسی قرار داده اند. لین و ایی به این نتیجه رسیدند که زمانی که تغییرات محیطی بزرگتر، استراتژی شرکت فعال تر و ارتباط میان CIO/CEO نزدیک تر است، سرمایه گذاری درIT تائیر قوی تری بر عملکرد مالی شرکت دارد.


فهرست مطالب به صورت زیر میباشد:
فن آوری اطلاعات
مقدمه
2-1-2) تاریخچة فن آوری اطلاعات
2-1-3) تشریح مفهوم فن آوری اطلاعات
2-1-4)ویژگی های اطلاعات
2-1-6) سیستم های اطلاعاتی
2-1-6-1) عوامل انسانی موثر بر استقرار سیستم های اطلاعات مدیریت
2-1-7) انواع سیستم های اطلاعاتی
2-1-8) سیستم های اطلاعاتی ارتباطات الکترونیکی  (ECS)
2-1-9)شبکه های ارتباطی
2-1-9-3)شبکه ها از لحاظ جغرافیایی
2-1-10) کاربرد فن آوری اطلاعات
  نمودار(2-1) فن آوری اطلاعات وچهارچوبی برای کاربرد آن
2-1-11) اهمیت فن آوری اطلاعات
2-1-12) مزایای فن آوری اطلاعات
2-1-13) اثرات به کارگیری فن آوری اطلاعات در سازمان
 2-1-14) پیاده سازی فن آوری اطلاعات در سازمان ها
2-1-15) برنامه جامع توسعه فن آوری اطلاعات
2-1-15-2)موضوعات مهم برنامه جامع توسعه فن آوری اطلاعات
2-1-16) برنامه ریزی فن آوری اطلاعات
2-1-16-1)سطوح برنامه ریزی فن آوری اطلاعات
2-1-17) مدل های سنجش فن آوری اطلاعات
2-1-17-2)استراتژی ارتباط پارسونز
2-1-18) محدودیت های فن آوری اطلاعات
2-1-18-1)موانع به کارگیری فن آوری اطلاعات در سازمان ها-
2-1-18-2)مشکلات برنامه ریزی فن آوری اطلاعات-
2-1-19)مدیران و فن آوری اطلاعات  
 جدول (2-2)ادراک مدیران از فن آوری اطلاعات (جهانگیری، 1386، ص35)
2-1-20) تصمیم گیری در مورد فن آوری اطلاعات
2-1-20-1)انواع تصمیمات از نظر سایمون
2-1-20-2)تصمیم گیری و سطوح مدیریت-
2-1-21) وضعیت فن آوری اطلاعات در ایران و جهان
2-1-22)سیاست ها و برنامه های فن آوری اطلاعات در ایران
پیشینه تحقیق
2-3-1) مقدمه
2-3-1-1)تحقیقات خارجی
2-3-1-2)تحقیقات داخلی
منابع


 

توجه:هدف ما در سایت نگین فایل کمک به دانشجویان و دانش پژوهان عزیز برای بالا بردن سطح بار علمی آنها می باشد پس لطفا نگران نباشید و با اطمینان خاطر اقدام به خرید بفرمایید.

 


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2724 مشاهده

کد فایل:16640

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۳

حجم فایل ها:141


اشتراک گذاری:
 قیمت: 33,800 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط