ادبیات نظری و پیشینه تحقیق مفاهیم هوش هیجانی و حسابداری(فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود ادبیات نظری و پیشینه تحقیق مفاهیم هوش هیجانی و حسابداری(فصل دوم) در 47 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.


مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

- مقدمه

هوش هیجانی نشان‌دهنده توانایی افراد در شناسایی، مدیریت و استفاده از هیجانات در انجام امور است و ضرورت کاربرد آن موید این اصل است که محیط کار صرفا یک محیط منطقی نیست. همچنین در حرفه حسابداری نیز صرفاً عقلانیت عامل اصلی نبوده و هیجانات به عنوان یک عامل موثر در حرفه حسابداری باید مدنظر قرار گیرد. دراین پژوهش یک چارچوب منسجم در خصوص ادبیات موضوع ارائه می‌شود، تا درک جامعی از موضوع مورد مطالعه به دست آید. بدین‌منظور ابتدا در بخش اول مهم‌ترین موضوع‌های قابل توجه در حیطه هوش هیجانی، ابعاد و مولفه‌های هوش هیجانی، مدل‌ها و اهمیت هوش هیجانی تشریح شده و در نهایت با بیان مهم‌ترین بخش از این فصل، گزارشی از پژوهش‌های خارجی و داخلی انجام شده در حیطه موضوع پژوهش ارائه خواهد شد.

 هوش
پس از گذشت سال‌ها از سلطه هوش عقلانی بر جوانب مختلف زندگی، اکنون از اهمیت آن به عنوان تنها عامل موفقیت کاسته شده است. مفهوم هوش ممکن است در نزد افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشد، با این حال وقتی صحبت از هوش به میان می آید، بلافاصله نوعی توانایی ذهنی درباره انسان تداعی می‌شود. در گذشته موفقیت تماماً به  هوش عقلانی نسبت داده می‌شد اما اکنون می‌دانیم بهره هوشی بالا به تنهایی ارزش قلمداد نمی شود؛ چرا که تنها 20 % از موفقیت را در بر می‌گیرد حال آن که 80 % از موفقیت به هوش هیجانی و  سایر اجزای هوش نسبت داده شده است (گلمن، 2002). در واقع توانایی احساسی فرد، نه تنها مهمتر از توانایی ذهنی او است، بلکه نقش بسزایی نیز در موفقیت، کار، روابط با دیگران و حتی سلامت جسمی فرد دارد (ناچیاپان و همکاران ، 2014).


 اهمیت هوش هیجانی در حسابداری
مدت زمانی است که نیاز گسترده‌ای برای توجه به مهارت های عمومی  (شامل توانایی کار گروهی، توانایی برای مدیریت مسائل، رهبری، تصمیم گیری) مطرح شده است. در این راستا کاوانگ و درنان  (2008) ادعا می‌کنند که استادان حسابداری باید به سمت پرورش حسابدارانی با مهارت های عمومی حرکت کنند و از آموزش مهارت‌های صرفاً تکنیکی و تخصصی اجتناب کنند. وبر و همکاران  (2009) مهارت‌های عمومی را استفاده از مهارت‌های فردی، رفتاری و انسانی برای کاربرد مهارت‌های تکنیکی و دانش در محیط کار تعریف می‌کنند، در واقع می توان گفت که مهارت های عمومی مهارت‌های مرتبط با هوش هیجانی هستند (بلوچ، برور و استات  2012). همچنین دی ویلرس  (2010) با بررسی مجموعه‌ای از مقالات ادعا می‌کند که  مهارت‌های عمومی که در حین آموزش حسابداری باید درنظر گرفته شود به پنج زیر مجموعه اصلی طبقه بندی می‌شود:
1- مهارت های ارتباطی
2- مهارت حل مسئله و تفکر انتقادی
3- رهبری و کار گروهی
4- ارزش‌های اخلاقی و معنوی
5- مدیریت خود
دی ویلر (2010) انگیزه برنامه تحصیلی حسابداری را برای 3 گروه کارفرما، دانشجویان و انجمن های حسابداری بررسی کرد و در کل به این نتیجه رسید که یک فاصله قابل توجه بین برنامه حسابداری که به دانشجویان ارائه می‌شود و نیاز بازار کار وجود دارد.
فدراسیون بین المللی حسابداری  که استاندارد آموزش بین المللی  در رشته حسابداری را منتشر کرده است آموزش مهارت‌های عمومی را عامل توسعه پایدار در حسابداری می‌داند (بلوچ، برور و استات  2012).
این استاندارد (IES) ترکیبی از مهارت های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک حسابدار حرفه ای را ارائه می‌دهد و هدف از آن این است که فدراسیون بین المللی حسابداری اطمینان حاصل کند که حسابداران به ترکیبی از مهارت های مورد نیاز مناسب (هوش، تکنیکی، فرد، ارتباطی، سازمانی) تجهیز شده اند تا بتوانند به عنوان حسابدار حرفه ای کار کنند. این مهارت ها موجب می شود که آن ها بتوانند در محیط در حال تغییر و پیچیده کنونی کار کنند (2014، IES 3).
بر اساس این استاندارد مهارت هایی که حسابداران نیاز دارند در پنج گروه طبقه بندی شده است:
1- مهارت های هوشی
2- مهارت های تکنیکی و کاربردی
3- مهارت های فردی
4- مهارت های بین فردی و ارتباطی
5- مهارت های سازمانی و مدیریتی

قسمتی از پیشینه پژوهش:
نوفرستی و معین الغربائی (1389)، به بررسی رابطه ی بین هوش هیجانی و خلاقیت دانشجویان پرداختند. بدین منظور 396 دانشجو ( 236 دختر و 160 پسر) بر اساس روش نمونه گیری خوشه‌ای چند مرحله ی از بین دانشجویان دانشگاه های دولتی شهر تهران انتخاب شدند و مقیاس خود گزارش دهی هوش هیجانی و پرسش نامه¬ی خلاقیت را تکمیل کردند. نتایج نشان داد که بین هر سه جنبه هوش هیجانی و خلاقیت در هر دو جنس رابطه ی مثبت و معنادار وجود دارد. نتایج آزمون Z فیشر نشان داد، ضرایب همبستگی بین درجه ی ادراک و بیان هیجان از هوش هیجانی با زیر مقیاس های بسط، انعطاف پذیری، سیالی و خلاقیت کلی در گروه پسران به گونه ی معناداری بیشتر از گروه دختران بود. نتایج تحلیل رگرسیون نشان داد که دو جنبه ی نظم دهی به هیجان و ادراک و بیان هیجان در گروه دختران 7 درصد و در گروه پسران نمره ی هوش هیجانی کلی و جنبه ی ادراک و بیان هیجان 16 درصد از واریانس خلاقیت را تبیین میکند.


فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
2-1- مقدمه   
2-2- هوش   
2-2-1- تعریف هوش   
2-2-2- انواع هوش   
2-3- هوش هیجانی   
2-3-1- تعاریف هوش هیجانی   
2-3-2- ابعاد هوش هیجانی   
2-3-3- دیدگاه‌های هوش هیجانی   
2-3-3-1- دیدگاه توانمندی   
2-3-3-2- دیدگاه مختلط   
2-3-4- مدل‌های هوش هیجانی   
2-3-5- اهمیت هوش هیجانی   
2-3-6- اهمیت هوش هیجانی در حسابداری   
2-3-7- پیشرفت در هوش هیجانی   
2-3-8- آموزش حسابداری و هوش هیجانی   
2-3-9- رشته‌ی حسابداری و هوش هیجانی   
2-3-10- تجربه‌ی کاری و هوش هیجانی   
2-3-11- جنسیت و هوش هیجانی و بررسی آن در حرفه حسابداری   
2-3-12- سلامت روان و هوش هیجانی   
2-4- تحقیق‌های پیشین   
2-4-1- هوش هیجانی   
2-4-2- آموزش حسابداری هوش هیجانی   
2-4-3- تجربه کاری و هوش هیجانی 
2-4-4- جنسیت و هوش هیجانی  
منابع


پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2087 مشاهده

کد فایل:16694

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۳

حجم فایل ها:132


اشتراک گذاری:
 قیمت: 33,900 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط