مبانی نظری تحقیق و پیشینه پژوهش ازدواجهای فامیلی (فصل 2)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری تحقیق و پیشینه پژوهش ازدواجهای فامیلی (فصل 2) در 40 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.


مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

مقدمه
در این بخش به بنیانهای فکری مطرح در مورد ازدواج خویشاوندی می پردازیم .سپس به بررسی روند تاریخی ازدواج خویشاوندی در ادیان مختلف و بعد از آن به بررسی عوامل موثر بر افزایش یا کاهش این نوع ازدواج در ایران می پردازیم .در ادامه نیز به ارائه مدل نظری خواهیم پرداخت.
 در بررسی خصوصیات جوامع انسانی، آگاهی از ساختهای خانواده و خویشاوندی ضرورت دارد، زیراخانواده اساس و زیر بنای هر جامعه است، به طور کلی می توان گفت که تحول خانواده در دوران جدید با صنعتی شدن اروپای غربی آغاز شد. سنتهای دیر پا رو به زوال رفت و بر اساس حقوق اجتماعی تازه، که نتیجه انقلابات فکری قرون جدید بود، شکلهای نوی از خانواده پدید آمد(بهنام،1352: 10).
 اگر یک خانواده زن و شوهری را ملاک قرار دهیم، گسترش خویشاوندی از آنجا آغاز می شود که چون در این خانواده به علت منع زنای محارم دو نسل بیشتر نمی تواند وجود داشته باشد (نسل پدر ومادر ونسل فرزندان) لذا برای ایجاد نسل سوم باید مبادله زن ومرد میان این خانواده زن وشوهری و خانواده یا خانواده های زن و شوهری دیگر انجام گیرد.
 بدین گونه هر یک از فرزندان بر اساس ازدواج، خانواده ای جدید به وجود می آورد و در نتیجه تشکیل این خانواده های زن وشوهری جدید، فرزندان همتبار آنها که نسبت به یکدیگر سمت عموزاده، عمه زاده، دایی زاده و خاله زاده دارند و همسرانشان، نخستین گروه بزرگ خویشاوندان نسبی و سببی را به وجود می آورند(بهنام،1352: 34).


نظریات صاحب نظران جامعه شناسی در مورد خویشاوندی
 نظریات مهم درباره خویشاوندی از قرن 19 با مکتب تطور  آغاز شد. در نظر پیروان این مکتب خویشاوندی یک سیستم است، یعنی مجموعه ای از عوامل مرتبط و هماهنگ با یکدیگر. هر سیستم مرحله ای را به وجود می آورد و توالی این مراحل است که سیر تحولی را سبب می شود. برای نخستین بار شاید"مورگان"  باشد که در کتاب معروفش "نظام همخونی وازدواج در خانواده بشری"(1871) بحث علمی را درباره خویشاوندی مطرح کرد و سپس طی چهل سال کسانی مانند "بو آس  ""لوی "و " کروبر  "مونوگرافیهایی درباره قبایل مختلف جمع کردند(بهنام،1352: 35).
همچنین راد کلیف براون  که از معتقدان مکتب فونکسیونالیسم بود، از نخستین کسانی است که مفهوم ساخت را در این زمینه به کار برده است. در نظر او عوامل ساختی عبارتند ازافراد و روابط آنهاکه به طور تجربی قابل مشاهده است و اگر جوامع دوام پیدا می کند به خاطر استمرار ساخت آنهاست، درست مانند ارگانیزم انسانی سلولها دگرگون می شوند ولی ساختها به جای می مانند.
خویشاوندی نیز مشمول این تعریف است، زیرا مجموعه ای است از اعمالی که توسط افراد خویشاوند انجام می گیرد و مجموعه ای ارگانیک به وجود می آورد.
"لوی برول"بیان می کند که در جوامع ابتدایی خویشاوندی نتیجه یک پیوند مرموز و جادویی است نه یک پیوند فیزیولوژیک. مشارکتی است با یک گروه و قبول تمام ارزشهای مذهبی، اخلاقی و..آن گروه و بنابراین خویشاوندی یک مفهوم اجتماعی است(بهنام ،1352: 36).

قسمتی از پیشینه تحقیق:
کلات  در مورد اثرات ازدواج فامیلی بر عقیمی وسقط جنین و مرگ ومیر تحقیقاتی در بیروت بر روی 1752 زوج انجام داده که 25 درصد ازدواجها فامیلی بوده که57 درصداز آنهاازدواج بین خویشان درجه سه بوده است و بیشتر ازدواجهای فامیلی متعلق به مسلمانان بوده است . میزان مرگ و میر در میان اطفال زنده به دنیا آمده در گروههای مختلف نسبت های خویشاوندی متفاوت است و این اختلاف بین نوزادان والدین پسر عمو، دختر عمو با غیر خویشاوندی معنادار بوده است(کلات،1988).

فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
2-1)پیشینه تحقیق 
2-1-1)مطالعات انجام شده در کشور های مختلف 
2-1-2)مطالعات در ایران 
2-1-3)مطالعات در اصفهان 
2-2)مبانی نظری تحقیق 
2-2-1)نظریات صاحبنظران جامعه شناسی 
2-2-2)نظریه مدرنیزاسیون 
2-2-3)نظریه ویلیام گود 
2-3-1)ازدواج فامیلی در تاریخ باستان و قبل از انبیای الهی 
2-3-2)ازدواج فامیلی در ادیان مختلف 
2-3-3)ازدواج فامیلی در دین مسیح 
2-3-4)ازدواج فامیلی در دین اسلام 
2-4)عوامل موثر بر افزایش یا کاهش ازدواج فامیلی در ایران 
2-5)بیماری ژنتیکی چیست 
2-6)انواع بیماری های ژنتیکی 
2-6-1)بیماری های ارثی چند ژنی 
2-6-2)بیماری های ارثی اتوزومال غالب 
2-6-3)بیماری های ارثی اتوزومال مغلوب 
2-6-4)بیماری های ارثی وابسته به جنس 
2-7)ازدواج خویشاوندی و بیماری های ژنتیکی 
2-8)چارچوب نظری تحقیق 
2-9)فرضیات تحقیق 
منابع

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2571 مشاهده

کد فایل:16833

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۱

حجم فایل ها:97


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط