مبانی نظری و پیشینه تحقیق مفهوم فضای سایبر، مفهوم جرم و احساس امنیت اجتماعی (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیقمفهوم فضای سایبر ،مفهوم جرم امنیت اجتماعی و احساس امنیت اجتماعی  (فصل دوم) در 119 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از پیشینه پژوهش و مبانی نظری:

مقدمه
در فصل دوم ابتدا به سراغ مرور تاریخی متغیرهای پژوهش می رویم.بخش دوم فصل دوم مرور مفهومی متغیرها می باشد ،که در برگیرنده مروری بر مفهوم فضای سایبر ،مفهوم جرم،مفهوم جرم سایبری ،مفهوم حریم خصوصی و هم چنین مروری بر مفهوم امنیت اجتماعی و احساس امنیت اجتماعی می باشد .در بخش سوم فصل دوم به سراغ دیدگاه ها و نظریه های گوناگون مرتبط با متغیرها مورد پژوهش رفته و یک به یک آنها را بیان می کنیم و در بخش چهارم فصل دو ،چارچوب نظری پژوهش مطرح می شود. در بخش پنجم مروری داریم بر تحقیقات پیشین و در نهایت در بخش آخر فصل دوم سوال ها ،فرضیه ها و مدل تحقیقی  پژوهش را ذکر می کنیم.
2-2مرور تاریخی
در این بخش نگاهی بر تاریخچه جرایم سایبری در جهان و همچنین تاریخچه این جرایم در ایران می اندازیم و سپس به سراغ تاریخچه حریم خصوصی می رویم و در انتها بخش مرور تاریخی، گذری بر تاریخچه امنیت اجتماعی داریم.

مروری بر تاریخچة جرائم سایبری
به دلیل بهره مند نبودن دولت ها و کشورها از فناوری و تکنولوژی نوین رایانه ای تعیین تاریخ دقیق شروع جرم رایانه ای سخت به نظر می رسد. (خرم آبادی, 1384:49) چرا که برخی از کشورها مثل آمریکا که از سطح تکنولوژی بالایی برخوردارند به مراتب تاریخ وقوع جرم کلاهبرداری رایانه ای بسیار زودتر از کشور ماست.به هر عنوان تعیین دقیق اولین جرم رایانه ای اتفاق افتاد باز هیچ دلیل قاطعی وجود ندارد که قبل از آن جرم اتفاق نیفتاده باشد.
در کتابچه راهنمای سازمان ملل متحد برای جلوگیری و کنترل جرایم مرتبط با رایانه آمده است،تعیین زمان واقعی ارتکاب اولین جرم رایانهی کار دشواری است.رایانه از زمان چرتکه که از 3500 سال قبل از میلاد در ژاپن ،چین و هند وجود داشته ،به نوعی مطرح بوده است.در سال 1801 انگیزه های مالی باعث شد تا ژورف ژاکارد یکی از صاحبان کارخانه های نساجی در فرانسه ،اولین کارت رایانهی را طراحی کند .این دستگاه امکان تکرار یک رشته مراحل پیاپی را در بافت پارچه های مخصوص فراهم می ساخت.کارکنان ژاکارد چنان از به مخاطره افتادن وضعیت شغلی و زندگی خود نگران بودند که درصد برآمدند با اقدامات خرابکارانه ،مانع استفاده از این فناوری تازه بشوند و بدین ترتیب یک جرم رایانه ای مرتکب شدند. . (خرم آبادی, 1384:50)
قضیه الدون رویس در سال 1963 ،به نظر اکثر صاحبنظران نقطه شروع جرایم رایانه ای نامگذاری شده است .نامبرده به علت اختلاف با مسئولان شرکت محل کارش ، با تغییراتی در برنامه شرکت توانست درصد کمی از درآمد شرکت را تصاحب کند.شرکت محل کار رویس ،محصولات مختلفی از کشاورزان خریداری می کرد و با بسته بندی خاصی به فروشندگان جزء عرضه می نمود. به دلیل گستردگی کار شرکت محاسبه قیمت تمام شده محصولات آن با دقت و سرعت کافی بدون استفاده از برنامه های رایانه ای ،بسیار مشکل یا غیر ممکن بود.رویس توانسته بود با افزودن یک سری برنامه اضافه ،قیمت کالاها را تغییر دهد و بخشی از وجوه را به حسابهایی که به نام شرکت های واهی افتتاح کرده بود واریز و در نهایت با صدور چکهایی مبالغ را از آن حسابها برداشت نماید.در مدت 6سال مبالغ برداشتی بالغ بر یک میلیون دلار گردید .اما از آنجا که نتوانست عملکرد برنامه را متوقف کند،شخصا خود را به مراجع قضایی معرفی و در نتیجه به ده سال حبس محکوم گردید.
بر اساس نوشته های پرفسور الریش زیبر در کتاب پیدایش بین المللی حقوق کیفری اطلاعات ،اولین مواردی که جرم رایانه ای نامیده شده ،ابتدا در مطبوعات عمومی و در ادبیات علمی دهه 1960 ظاهر شد.این موارد شامل سواستفاده ابتدایی از رایانه ،سابوتاژ(خرابکاری)رایانه ای ،جاسوسی رایانه ای و استفاده غیر قانونی از سیستم های رایانه ای بود.البته چون اکثر گزارشات برمبنای نوشته های روزنامه ها بود در مورد واقعیت یا خیالی بودن پدیده جدید جرم رایانه ای بحث و ترد وجود داشت ،از اواسط 1970 مطالعات تجربی در مورد جرایم رایانه ای با استفاده از متدهای تحقیقاتی رشته جرم شناسی انجام شد.این مطالعات ناظر به برخی از جرایم رایانه ای می شد.اما در همان حال تعداد زیادی موارد ،غیر مکشوف مانده و خطرات زیادی نیز در بطن خود خواهد داشت. (خرم آبادی, 1384:51)

قسمتی از پیشینه تحقیق:
پایان نامه کارشناسی ارشد رشته حقوق و جزا یکتا معظمی فراهانی با عنوان "رویکردهای حقوقی نسبت به مفهوم جرم رایانه ای از دیدگاه بین المللی و ایران" در مهرماه سال 1384 در دانشگاه تهران دفاع شده است.در این پایان نامه سعی گردیده،فن آوری اطلاعات و رابطه آن با حقوق کیفری یعنی نیازهای این فن آوری به حمایت های حقوق کیفری بررسی شد ه و سپس به موارد نقض این حمایت ها و به دنبال آن پیدایش جرایم مرتبط با این فن آوری پرداخته شده است.یکی از اهداف دنبال شده در این پایان نامه تعیین مصادیق جرائم رایانه ای نسبت به جرائم سنتی بوده است .جرایمی که نیاز به برخورد قانونی متفاوتی نسبت به سایر جرایم این پایان نامه در دو بخش ارائه شده است.بخش اول به بررسی تاریخی و ماهوی فن آوری اطلاعات و جرایم مربوط به آن پرداخته شده ،در دو فصل ارائه می شود ،فصل اول به بررسی ظهور و ماهیت فن آوری اطلاعات از دیدگاه تاریخی بررسی شده به طبقه بندی و تعیین مصادیق آن می پردازد.در بخش دوم به رویکردهای حقوقی بین المللی نسبت به مفهوم جرم سایبر پرداخته و به موازات آن دیدگاه ایران در این زمینه بررسی می شود.

فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
-2مقدمه
2-2مرور تاریخی
1-2-2مروری بر تاریخچة جرائم سایبری
1-1-2-2نسل اول :جرائم رایانه‎ای   
2-1-2-2نسل دوم:جرائم علیه داده ها   
3-1-2-2نسل سوم:جرائم سایبری    
2-2-2تاریخچه جرایم سایبری در ایران    
3-2-2مروری بر تاریخچه حریم خصوصی     
4-2-2تاریخچه امنیت اجتماعی        
3-2 مرور مفهومی   
1-3-2مروری بر مفهوم فضای سایبر     
2-3-2مروری بر مفهوم جرم   
1-2-3-2مروری بر مفهوم جرم از دیدگاه جامعه شناسی  
2-2-3-2مروری بر مفهوم جرم از دیدگاه حقوقدانان   
3-3-2مروری بر مفهوم جرم سایبری   
4-2-2مروری بر مفهوم حریم خصوصی    
4-2-2مروری بر مفهوم امنیت     
1-4-2-2ابعاد و سطوح امنیت       
2-4-2-2امنیت اجتماعی   
3-4-2-2مروری بر مفهوم احساس امنیت
3-2مرور نظری
1-3-2دیدگاه های نظری جرایم سایبری  
1-1-3-2 دیدگاه های نظری در باب کلیت جرایم سایبری
2-1-3-2 دیدگاه های نظری درباره تقسیم بندی جرایم سایبری  
3-1-3-2 اقدامات بین المللی در خصوص تقسیم بندی جرایم رایانه ای یا سایبری
4-1-3-2 خصوصیات جرایم سایبری  
5-1-3-2  پیامد های جرم سایبری به عنوان نوآوری جامعه اطلاعاتی   
6-1-3-2 تئوری اشاعه نوآوری   
7-1-3-2  پیامدهای نوآوری   
1-7-1-3-2  طبقه بندی پیامدهای نو آوری   
8-1-3-2در نظریه استفاده و رضامندی  
9-1-3-2شکاف دیجیتال   
2-3-2دیدگاه ها راجع به حریم خصوصی    
1-2-3-2دیدگاه قرآن راجع به حریم خصوصی    
2-2-3-2دیدگاه ها راجع به حریم خصوصی در نظام های حقوقی   
3-2-3-2 حوزه های  حریم خصوصی
4-2-3-2دیدگاه ها راجع به حمایت حریم خصوصی از آزادی و استقلال فردی   
5-2-3-2-نظریه قرارداد اجتماعی  
6-2-3-2-نظریه دولت مطلقه وحریم خصوصی   
7-2-3-2نظریه دولت مشروطه و حوزه اقتدار دولتی  
8-2-3-2 نظریه اخلاقی  
9-2-3-2 حریم خصوصی و امنیت  
1-9-2-3-2 رابطه حریم خصوصی و امنیت داده   
2-9-2-3-2 رابطه حریم خصوصی و امنیت اطلاعات  
3-9-2-3-2 رابطه حریم خصوصی و امنیت شبکه   
10-2-3-2 عوامل موثر بر حریم خصوصی     
3-3-2 دیدگاه ها نظری در مورد امنیت اجتماعی    
1-3-3-2گفتمان امنیت سلبی
2-3-3-2گفتمان امنیت ایجابی  
3-3-3-2دولت و امنیت   
4-3-3-2 تئوری " فضای قابل دفاع "   
4-2 مروری بر تحقیقات پیشین    
5-2 چارچوب نظری پژوهش
6-2 سوا ل های تحقیق  
7-2مدل تحلیلی   
منابع
 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2648 مشاهده

کد فایل:16848

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۱

حجم فایل ها:171


اشتراک گذاری:
 قیمت: 38,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط