مبانی نظری و پیشینه تحقیق تکانه های نفتی و اقصاد دولت (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق تکانه های نفتی و اقصاد دولت (فصل دوم) در 27 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی

قسمتهایی از پیشینه پژوهش و مبانی نظری:

مقدمه
با توجه به اهمیت درآمدهای نفتی در تولید ناخالص داخلی، صادرات و تأمین بودجه سالیانه در اقتصاد کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، نوسان قیمت نفت می تواند تأثیری مهم و اساسی بر اوضاع اقتصادی این کشورها داشته باشد. نوسانات قیمت نفت اصلی ترین منبع نوسانات اقتصادی کشورهای تولیدکننده نفت است. با افزایش ناگهانی قیمت نفت، درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت و در نتیجه مخارج دولت به شدت افزایش یافته و رشد سریع قیمت ها، نرخ های دستمزد و واردات را به دنبال دارد (جعفری صمیمی و عصاری آرانی، 1389). با توجه به تعریف اندازه دولت (نسبت کل مخارج دولت به تولید (هزینه) ناخالص داخلی)، یک تکانه نفتی مثبت، می-تواند تأثیرات قابل توجهی بر اندازه دولت داشته باشد.
اندازه دولت در اقتصاد ایران، طی چند دهه اخیر، متاثر از افزایش قیمت جهانی نفت، انقلاب، جنگ، بازسازی پس از جنگ و رشد قیمت ها دستخوش نوساناتی بوده است. به خصوص وابستگی منابع مالی دولت به درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام در این دوره تاثیر مستقیمی بر ایجاد ساختار دولتی اقتصاد و گسترش اندازه دولت داشته است. هم زمان نوسانات یا تکانه های جهانی قیمت نفت نیز اسباب بی ثباتی اقتصاد و تشدید مداخلات دولت در اقتصاد ایران را فراهم نموده است.
در این راستا در این فصل ابتدا مبانی نظری مربوط به تأثیر تکانه های نفتی بر اندازه دولت و برخی مفاهیم و تعاریف شرح داده شده و در ادامه به مطالعات داخلی و خارجی انجام شده در این زمینه پرداخته می شود.

 مبانی نظری
بررسی آثار نوسانات قیمت نفت بر کشورهای واردکننده و صادرکننده نفت نتایج متفاوتی را به‏دنبال داشته است. برای کشورهای صنعتی که اغلب واردکننده نفت هستند، نفت خام به-عنوان یکی از عوامل تولید بوده و افزایش قیمت آن آثار تورمی و رکودی در بر داشته است و کاهش قیمت آن یک شوک مثبت طرف عرضه محسوب می شود. ولی در مطالعات انجام شده برای کشورهای در حال توسعه صادرکننده نفت، بیماری هلندی به عنوان یکی از مهم ترین مسائل مطرح شده در این زمینه محسوب می شود ( بهبودی و متفکر آزاد، 1388).


قسمتی از پیشینه تحقیق
پورفرج و محنت فر (1389) در تحقیقی با عنوان «درآمدهای نفتی، اندازه دولت و اصلاح الگوی مصرف در اقتصاد ایران» اثر افزایش درآمدهای نفتی را بر روی اندازه دولت بررسی کرده اند. در مدل ارائه شده توسط آن ها برای بررسی اندازه دولت از نسبت مخارج جاری دولت به تولید ناخالص داخلی استفاده شده است. الگوی تخمین زده شده به صورت زیر است:
Y1 = -0/00068 + 0/8291Y4 + 0/3683Y3(-1)
در این الگو Y4 به عنوان سهم درآمدهای نفتی از GDP می-باشد. Y1 همان اندازه دولت است. نتایج نشان می دهد که با افزایش یک میلیارد ریال در درآمدهای نفتی، اندازه دولت حدود 83/0 درصد افزایش پیدا کرده است. در واقع طبق نتایج، در طول دوره مورد بررسی (1387-1368) افزایش اندازه دولت ناشی از افزایش درآمدهای نفتی بوده است.

فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
مروری بر ادبیات موضوع    
2-1- مقدمه    
2-2- مبانی نظری    
2-2-1- تکانه نفتی    
2-2-2- تأثیر تکانه های نفتی بر اقتصاد کلان    
2-2-2-1- کشورهای توسعه‌یافته و صنعتی    
2-2-2-2- کشورهای توسعه‌نیافته مصرف‌کننده نفت    
2-2-2-3- کشورهای صادرکننده نفت    
2-2-3- اندازه دولت    
2-2-4- تأثیر تکانه های نفتی بر اندازه دولت    
2-2-4-1- تقاضای کل    
2-2-4-2- عرضه کل    
2-2-5- تکانه های نفتی و بیماری هلندی    
2-3- پیشینه پژوهش    
2-3-1- مطالعات خارجی    
2-3-2- مطالعات داخلی    
2-4- نتیجه گیری    
منابع
 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2263 مشاهده

کد فایل:16875

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۱

حجم فایل ها:53


اشتراک گذاری:
 قیمت: 31,900 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط