مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم وابعاد کیفیت (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم وابعاد کیفیت (فصل دوم) در 33 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

تاریخچه کیفیت
بحث کیفیت و قدمت آن برمی‌گردد به حدود صد و یا شاید هزاران سال پیش یعنی از زمانی که تجارت به جایی رسده بود که تجار سعی بر این داشتند که مازاد محصول خود را به نوعی تغییر دهند که هم سفارش بیشتری دریافت کنند و هم چیزی به عنوان مازاد باقی نماند. کیفیت تمرکزی خاص بر روی سلامت محصول دارد نه نوع آن.
هزاران سال قبل از میلاد در مصر باستان کتابی وجود داشت به نام کتاب مرگ که می‌شود آن را به عنوان اولین مدرک سیستم کیفیت بر روی زمین نام نهاد.  در این کتاب شرح کاملی از روند آماده سازی اجساد برای حیات پس از مرگ وجود دارد. کشف مقبره های فراعنه نمایانگر این مطلب بود که این روندها بسیار سخت گیرانه پیگیری می‌شده و سالم ماندن مومیایی ها ثابت می‌کند که اثر بخشی این سیستم تا چه حد در تضمین کیفیت عمل انجام شده موثر بوده است.
در حدود قرن یازدهم حک کردن عیار بر روی محصولات نقره و طلا باب شد تا حداقل درصد وجود هر کدام از فلزات گرانبها در محصول برای مشتری معلوم گردد.
پس از قرون وسطی کیفیت محصولات بستگی شدیدی به مهارت صنعت گران داشت به طوری که تجار با داشتن صنعت گران ماهر می‌توانستند تمام بازار را در مورد محصول خود در دست گیرند.
اما انقلاب صنعتی این امکان را به خود صنعت گران داد تا بتوانند با کمک ابزار و ماشین آلات مختلف به کیفیت مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند. در همین زمان بود که کارخانه هایی با تعداد بسیار زیاد کارگر و ماشین های مدرن راه افتادند و اینجا بود که برای کنترل این جمعیت زیاد و کنترل ماشین آلات ترکیب جدیدی از سیستم مدیریت پدیدار شد. ترکیبی شامل کارگران، سرکارگران ، سرپرستان و مدیران. ترکیبی که زنجیروار به یکدیگر مرتبط بوده و نقص در یکی از ارکان آن نقص در کل سیستم را موجب می‌شده است و در نهایت سازمان دهنده نهایی و پایه گذار امروزی بحث فراگیر سیستم کنترل کیفیت جنگ جهانی اول و پس از آن جنگ جهانی دوم بود که کارخانجات را مجبور می‌کردند طبق درخواست ها و استانداردهای ارتش محصولات خود را تهیه، آماده و ارسال نمایند.
واما امروز در جهانی هستیم که افرادی چون تاگوچی، ایشی‌گاوا، شین‌گو و کراس‌بی توسعه دهندگان و بنیان گذاران صنعت نوین سیستم مدیریت کیفیت می‌باشند.
سیستمی که نداشتن آن درآینده‌ای نه چندان دور باعث از دور خارج شدن از صحنه رقابت در بازار کار و تجارت خواهد شد.

 مفاهیم و تعاریف کیفیت
به طورکلی تعاریف گوناگونی درمورد کیفیت ارایه شده است.برای آشنایی اجمالی با مفهوم کیفیت، به اهم تعاریف ارایه شده توسط متخصصین این رشته، اشاره می شود ، در دهه 50 میلادی ، دمینگ و فیگن باوم  (Deming & Figen baum) مفهوم کیفیت را این چنین تعریف نمودند.
کیفیت ، مفهوم وسیعی است که تمامی بخشهای سازمان نسبت به آن متعهد هستندو هدف آن افزایش کارایی کل مجموعه است، به طوری که مانع پدید آمدن عوامل مخل کیفیت شودو هدف نهایی آن ، مطابقت کامل محصول با مشخصات مورد نیاز مشتری باحداقل هزینه برای سازمان است،که منجربه افزایش رقابت می شود.(سلیمی،1385، ص78).کیفیت توسط مشتری تعیین می گردد نه توسط تولید کننده یا سرویس دهنده ، به عبارت دیگر کیفیت، مجموعه ای از خصوصیات و مشخصات یک کالا یا خدمت است که احتیاجات و رضایت مصرف کننده را تامین می کند. (2007, p 188  Hodgkinson)

 کیفیت
کیفیت: کلیّت مشخّصه های یک «هستی» که توانایی برآورده ساختن نیازهای مطرح شده و اشاره شده را دارا می باشد.
کیفیت، یعنی پاسخگویی نیازها، خواسته و الزامات تعیین شده از سوی مشتری که می تواند به صورت یک تعهد درآید. (سجادی، 1380، ص 14)
کیفیت، عبارت است از انجام کاردرست وصحیح دردفعه اول وبرای همیشه.(جعفری،1384،ص 42)
کیفیت یعنی درجه تطابق کالای تولیدشده یا سرویس ارایه شده با نیاز مشتری.(مسعودی،1380، ص 58).
در خصوص تحقیقاتی که تا حدودی با موضوع این پژوهش مرتبط بوده و انجام شده محقق به چند تحقیق اشاره کرده است که در ذیل موضوعات و نتایج تحقیقات آنها آورده شده است .

    قسمتی از پیشینه پژوهش:
این پروژه به منظور شناخت عوامل موثر بنیادی سیستم ایزو بر بهره وری منابع انسانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان انجام گرفته و محورهای اصلی تحقیق که بر گرفته از تجارب پژوهشگران با انجام مصاحبه و پرسشنامه با مدیران و دست اندرکاران شرکت آبفای استان گیلان که قبلا درستاد شرکت، استاندارد ایزو را مستقر نموده اند عبارتند از: 1- افزایش بهره وری کارکنان. 2- کاهش بروکراسی (کاغذ بازی) اداری. 3- افزایش مشارکت کارکنان. 4- بهبود گردش کارها و ارائه خدمات.در این رابطه چهار فرضیه اصلی در نظر گرفته که با استفاده از ابراز پرسشنامه و روش تحقیق پیمایشی از نوع میدانی مورد آزمون قرار گرفتند. پایایی از طریق انجام مطالعه آزمایشی انجام گرفت و ضریب کرونباخ آفا بیش از 70% بدست آمده و روایی آن با دریافت نظرات تخصصی متخصصان رشته های علوم اجتماعی،‌ روان شناسی مدیریت بدست آمد. روش آزمون با استفاده از نرم افزار spss و با استفاده از تحلیل واریانس و ضریب همبستگی انجام گردید و کلیه فرضیه های در نظر گرفته شده با ضریب بالای 99% مورد تایید قرار گرفت. فرضیه های آزمون شده به شرح ذیل میباشد: 1- استقرار سیستم ایزو،‌ موجب افزایش بهره وری منابع انسانی میشود. 2- بهبود گردش کارها و ارائه خدمات موجب افزایش بهره وری منابع انسانی میشود. 3 – کاهش بروکراسی موجب افزایش بهره وری منابع انسانی میشود. 4- افزایش مشارکت کارکنان موجب افزایش بهره وری منابع انسانی میشود. پس از آزمون فرضیه مشخص گردید چهار متغیر مستقل کاهش بروکراسی و استقرار سیستم ایزو، افزایش مشارکت کارکنان و بهبود گردش کارها و ارائه خدمات با همدیگر حدود 66% از تغییرات در بهره وری منابع انسانی را پیش بینی میکند. تحلیل نتایج نشان میدهد که آنچه حائز اهمیت است آنست که ضرورت دارد انسانها به عنوان با ارزش ترین منابع سازمانی مورد توجه ویژه قرار گیرند زیرا این انسانها هستند که در نهایت پیاده کننده سیستمهای مدیریتی نقش بسزایی دارند.


فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
تاریخچه کیفیت
2-1-2 مفاهیم و تعاریف کیفیت :
2-1-3 کیفیت :
2-1-4 مدیریت کیفیت چیست؟
مدیریت کیفیت :
مدیریت کیفیت از چهار بخش یا رکن اصلی تشکیل شده است که عبارتند از :
2-1-5 سیستم های مدیریت کیفیت :
2-2 اهداف مدیریت کیفیت :
2-2-1 اهداف کیفیت از دیدگاه استانداردهای مدیریت کیفیت:
ISO 9001: 2008
ISO 9004: 2000
2-2-2 هدف‌ و دامنه‌ کاربرد در سیستم مدیریت کیفیت:   
2-4 الزامات سیستم مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد 9001:2008 ISO :
2-5 رویکرد سیستم‌های‌مدیریت‌کیفیت‌ :
2-6 اصول‌ مدیریت‌کیفیت‌ :
 2-7  مزایای استانداردهای ایزو:
2-7-1 مزایای مستقیم
2-7-2 مزایای غیرمستقیم
2-8 فرآیندها براساس استانداردISO 9001 به 4 دسته اصلی تقسیم میشوند :
2-9 نگرش فرآیندی چه کمکی به سازمان می کند ؟
2-10 انتظاراتی که استانداردهای مدیریت کیفیت از سازمانها دارند :
2-11 مستندسازی :
2-12 ده گام ساده برای ایجاد یک سیستم مدیریت کیفیت ISO :
2-12-1 خود ارزیابی‌
2-12-2 بهبود مستمر
 2-13 دستاوردهای حاصله از اجرای سیستم های مدیریت کیفیت   :
2-14 آسیب ها و مشکلات استقرار سیستم مدیریت کیفیت:
ب) پس از استقرار
2-14-1 موانع موفقیت مدیریت کیفیت :
2-15 ساختار عمومی مدیریت کیفیت:
2-33 پیشینه تحقیق
فهرست منابع و ماخذ
 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2909 مشاهده

کد فایل:17015

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۱

حجم فایل ها:89


اشتراک گذاری:
 قیمت: 33,500 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط