مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم بحران وبحران مالی واقتصادی (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم بحران و بحران مالی و اقتصادی (فصل دوم) در 78 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

مقدمه
وقوع انقلاب صنعتی در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم سرآغاز نظام اقتصاد سرمایه داری است. از آن زمان تاکنون این نظام بحران‌های متعدد مالی و اقتصادی را پشت سر گذاشته است. از دیدگاه نظری دلایل زیادی  وجود دارد که بتوان این فرضیه را تأیید کرد،که بحران‌های مالی و اقتصادی از پدیده‌های ذاتی در نظام اقتصاد سرمایه‌داری است. از سوی دیگر، وقوع دهها بحران جدی در خلال دو قرن اخیر می‌تواند فرضیه فوق‌الذکر را به لحاظ مشاهدات و سنجش‌های آماری تأیید کند. با وجود این، نمی‌توان نتیجه گرفت که بحران‌های مالی و اقتصادی اساساً نگران کننده نیست و لذا نیازی به بررسی و تجزیه و تحلیل و تدوین سیاست‌های مناسب برای پیشگیری و مدیریت بحران ندارد. شاید بتوان این بحران‌ها را با وقوع زمین لرزه‌ها در نظام طبیعت مقایسه کرد زیرا اولاً لرزش زمین ذات این نظام طبیعی است و ثانیاً به طور مرتب و پیوسته وجود دارد هرچند وقوع بسیاری از آنها احساس نمی‌شود اما توسط دستگاههای زلزله‌نگار قابل ثبت است. با وجود این برخی زمین‌لرزه‌ها جدی است و برخی دیگر بسیار نگران کننده و تعدادی مصیبت‌بار است. تاریخ بحران¬های اقتصادی در دنیا نشان¬دهنده مخرب بودن بعضی از آنها می¬باشد، که لازم به طراحی سیستمی هست تا بتواند جلوی آثار مخرب برخی از این بحران¬ها گرفته شود. لذا سیستم هشداردهنده در جهان اولین بار بعد از بحران ارزی کشورهای اروپایی در سال93-1992 ، بحران کشورهای آمریکای لاتین  95-1994 و بطور جدی¬تر بعد از بحران کشورهای شرق آسیا در سال 98-1997 مطرح شد ، که تاکنون علاوه بر صندوق بین¬المللی پول که پیشرو این روش می باشد ، یک سری مقالات دانشگاهی و تحقیقات بانک های مرکزی کشورها در این زمینه موجود می باشد. بنابراین در حوزه طراحی سیستم هشدار دهنده ، بیشتر این تحقیق ها در حوزه بحران های ارزی موجود می باشند و در حوزه بحران مالی پژوهش ها اندک می باشد ولی سعی شده است که از پژوهش های صورت گرفته در حوزه بحران ارزی و بانکی نیز استفاده شود. بنابراین  مدل های موجود در سیستم هشدار دهنده شامل مدل های ساختاری و غیرساختاری می باشد. مدل های ساختاری شامل مدل های لاجیت و پروبیت و سیستم منطق فازی و مدل های غیرساختاری شامل رویکرد سیگنالی می باشد.مثلاًدر حوزه لاجیت و پروبیت مطالعاتی از ایچنگرین سال 2000 ، رز ویپلر سال 1996 ، کامینسکای و رینهارت سال(1998)  درباره بحران ارزی و همچنین بوسایر و فراتزشر(2002) درباره بحران مالی موجود است.و در حوزه رویکرد سیگنالی که معمولاً برای یک کشور واحدی صورت گرفته است ، اوغلی برای اقتصاد ترکیه سال 2000 ، پارک برای اقتصاد کره جنوبی 2002، تامبونان سال 2002 برای اندونزی مطرح کردند . در ایران نیز نادری در سال 1382 تلاش کرد تا بتواند چنین سیستمی را برای اقتصاد ایران تبیین نماید. در این فصل ابتدا به تعریف بحران و انواع بحران¬ها، سپس به تئوری-های بحران اشاره خواهد شد.بعد از آن به سیستم هشداردهنده، پیشینه آن و روشهای تحقیق پرداخته خواهد شد.

تعریف بحران اقتصادی
در صورتیکه هر کدام از متغیرهای اقتصادی در بخش کلان از قبیل مالی، پولی و بانکی، ارزی و ..... بیش از  دو برابر انحراف معیار از میانگین خود نوسان نماید ( البته در جهت عکس اثرگذاری مثبت آن متغیر بر اقتصد )، در آن بخش از اقتصاد یک بحران روی داده است.  لذا هر چقدر این متغیر های  بحرانی و یا ترکیبی از آنها توانایی تاثیرگذاری بالاتری در اقتصاد داشته باشند منجر به بروز بحران های شدیدتری در کل اقتصاد خواهد شد (کامینسکای و سایرین، 1997). کیبریتچی اوغلی به صورت زیر به تشریح جزئیات بحران اقتصادی پرداخته است:

قسمتی از پیشینه پژوهش:
-لین و همکارانش  (2006) با عنوان " یک رویکرد جدید به مدل سیستم هشدار دهنده اولیه: آیا یک سیستم منطق فازی به طور مؤثر می تواند بحران های ارزی را پیش بینی کند" می باشد که در زمینه بحران ارزی کار شده است . در این مقاله سعی شده است ابتدا رابطه بین بحران ارزی و متغیر های سیاستی بر مبنای یک دانش و آگاهی (موجود در شبکه فازی ) تبیین شود . سپس مشکل اصلی غیر خطی بودن از بین رود و از روش های جایگزین استفاده شود و در پایان هدف، کشف ارتباط میان متغیر ها برپایه آزمون فرضیات بیشتر در تعیین عوامل مهم اثرگذار بر بحران ارزی می باشد.آنها با مقایسه سه روش رویکرد سیگنالی ، لاجیت و منطق فازی به این نتیجه رسیده اند که منطق فازی با وجود نقص دارای قدرت پیش بینی بالاتری نسبت به آن دو روش می باشد.قدرت پیش بینی این روش حدود 86 درصد بر آورد شده است.

فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
2-1-مقدمه   
2-2-تعریف بحران  اقتصادی    
2-3-انواع بحران اقتصادی   
2-3-1- بحران مالی     
2-3-2-  بحران بانکی    
2-3-3- بحران‌های ناشی از حباب‌های سفته‌بازی و بحران‌های ارزی    
2-3-4- بحران های مالی بین المللی    
2-3-5- بحران های گسترده تر اقتصادی    
2-4- زمینه های بحران در باراهای مالی   
2-4-1- رفتار معامله‌گران در بازارهای مالی و ذهنیت گله‌ای   
2-4-2- ریسک‌های اهرمی   
2-4-3- عدم تطابق ریسک دارایی ها و بدهی ها   
2-4-4- ناتوانی در تنظیم بازارهای مالی   
2-4-5- تقلب و فسادهای مالی   
2-4-6-  اکوپاتی   
2-4-7-  بحران‌های مسری و ریسک‌های سیستمی   
2-5-نظریه های بحران مالی   
2-5-1-نظریه کلاسیکی بحران   
2-5-2- نظریه مارکس   
2-5-2-1-مسئله بحران اقتصادی در نظام سرمایه‌داری
2-5-3- نظریه مکتب اطریشی   
2-5-4- نظریه مینسکی   
2-5-5- نظریه بازی های هماهنگ    
2-5-6-مبانی نظری بحران مالی   
2-6-تاریخ بحران‌های اقتصادی   
2-6-1- ورشکستگی بانک‌های اوراند و گرنی (1866 ) و بحران بانک بارینگز (1890 )   
2-6-2- سقوط وال استریت در سال 1929   
2-6-3- سقوط بازار سهام آمریکا در سال 1987   
2-6-4-بحران موسسات پس‌انداز و وام آمریکا(S&L ) در سال 1989   
2-6-5- سقوط سهام شرکت‌های اینترنتی dot.com در سال 2000   
2-6-7-بحران 2008-2007   
2-7- تحولات و بحران ‌‌‌‌های مهم اقتصادی در ایران   
2-8-مروری بر مطالعات پیشین   
2-8-1- مطالعات داخلی    
2-8-2- مطالعات خارجی    
2-9-خلاصه فصل   
منابع

 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2092 مشاهده

کد فایل:17019

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۱

حجم فایل ها:320


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط