مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم اجرای سیاست تغییر واحد پول (فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری تحقیق و سوابق پژوهشی تعاریف و مفاهیم اجرای سیاست تغییر واحد پول (فصل دوم) در 30 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

مقدمه

پول نقش مهمی در تعیین سطح فعالیت های اقتصادی، ایجاد تعادل و رهایی از رکود و بیکاری ایفا می کند و بدین لحاظ در سطح اقتصاد کلان حائز اهمیت ویژه ای است. با توجه به اهمیت پول در سطح داخلی و خارجی یکی از مهمترین وظایف دولت حفظ ارزش پول ملی می باشد. بسیاری ازکشور هایی که با کاهش شدید ارزش پول ملی خود مواجه شدند، به اجرای سیاست تغییر واحد پول ملی خود اقدام کرده اند. در این فصل ابتدا به نقش پول و وظایف آن در اقتصاد کشور ها پرداخته شده است، سپس تاریخچه تغییر واحد پول ملی والزامات اجرای سیاست تغییر واحد پول بررسی شده است. همچنین با توجه به تجربه سایرکشور ها دراجرای این سیاست به بررسی وضعیت ریال ایران در راستای تغییر واحد پول پرداخته شده است. در نهایت مطالعات انجام شده در ارتباط با تغییر واحد پول بیان شده است.

پول و کارکرد های آن در اقتصاد
برای پول می توان تعاریف بسیاری عنوان کرد اما به صورت کلی پول چیزی است که در تمام جوامع و بین همه افراد آن کاربرد دارد و بدین منظور ویژگی های خاصی را باید دارا باشد تا بتواند به وظایف خود عمل کند.

خواص مطلوب پول
پول حداقل پنج خاصیت ضروری دارد که عبارتند از(داودی و صمصامی، 1388):
-    قابلیت حمل:  حمل و نقل پول باید ساده باشد تا بتوان در مکان های مختلف به راحتی از آن استفاده کرد.
-    دوام: پول باید دارای خاصیت دوام فیزیکی باشد تا ارزش خود را به عنوان واحد مبادله و حفظ و ذخیره ارزش از دست ندهد.
-    بخش پذیری: پول باید به راحتی به اجزای کوچک تر تقسیم شود تا بتوان واحد های کوچکتری را مبادله کرد.
-    استاندارد پذیری: برای این که پول سود مند باشد لازم است که آن را استاندارد کرد. بدین مفهوم که پول باید کیفیت یکسان داشته باشد و از نظر فیزیکی قابل تمیز باشد.
-    قابلیت تشخیص: پول باید به آسانی تشخیص داده شود. اگر تشخیص پول به سادگی میسر نباشد، افراد برای تصمیم گیری در مبادلات خود دچار مشکلات فراوانی خواهند شد.

  پول وظایف آن
معمولاً سه وظیفه سنتی برای پول ذکر شده است که عبارتند از:
الف) وسیله مبادله یا داد و ستد
ب) واحد شمارش یا سنجش
ج) ذخیره ارزش یا ثروت
در تعریف پول همواره گفته می شود پول آن چیزی است که در داد و ستد مورد قبول همه باشد. گرچه در طول زمانهای مختلف اشکال گوناگونی از پول وجود داشته است وکالاهای مختلفی نقش وسیله مبادله را به خود گرفته اند، اما امروزه وسایل دادو ستد عمدتاً شامل اسکناس و سپرده-های دیداری است که مورد اخیر با صدور چک در دادو ستد مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه پول با تعریف فوق به سهولت و انجام داد وستد کمک می نماید، پس یکی از دلایل و انگیزهای اساسی نگهداری پول آن است که پول به عنوان وسیله مبادله و داد و ستد مورد استفاده قرار می گیرد.


قسمتی از پیشینه پژوهش:
 برنهولز و کاگلر  (2006 ) در مقاله ی " موفقیت اصلاحات پول در پایان دادن به تورم بالا: تحلیل تجربی 34 مورد تورم بالا " با استفاده از یک مدل پروبیت به بررسی موفقیت یا شکست در اجرای سیاست اصلاح واحد پول در 34 کشور نمونه پرداختند. این مطالعه در تکمیل مطالعه برنهولز (2003) انجام گرفته است. متغیرهای توضیحی مدل پروبیت شامل اعتبار داخلی و خارجی، استقلال بانک مرکزی، نظام نرخ ارز ثابت، محدودیت مالی دولت در بانک مرکزی و اقتصاد با برنامه ریزی متمرکز بوده است. نتایج برآورد مدل پروبیت حاکی از آن است که استقلال بانک مرکزی و تصویب نرخ ارز ثابت از شاخص های مهم اجرای موفقیت آمیز سیاست اصلاح واحد پول هستند. اعتبارات داخلی و خارجی از نظرآماری معنی دار نبوده است و تاثیری در موفقیت اصلاحات پولی ندارد. همچنین محدودیت های قانونی در تامین بودجه دولت هنگامی که بانک مرکزی مستقل بوده است و نرخ ارز کنترل شده است، نقشی در میزان موفقیت اصلاحات پولی ندارد. همچنین اصلاح واحد پول در کشورهایی با برنامه ریزی اقتصاد متمرکز نسبت به کشورهای با برنامه ریزی اقتصاد بازار، کمتر موفق بوده است.


فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:
فصل دوم: تغییر واحد پول، الزامات و پیامدهای آن
2-1. مقدمه   
2-2. پول و کارکردهای آن در اقتصاد   
    2-2-1. خواص مطلوب پول   
    2-2-2. پول و وظایف آن   
2-3. تاریخچه تغییر واحد پول   
2-4. الزامات تغییر واحد پول   
2-5. تجربه سایر کشورها در تغییر واحد پول   
2-6. وضعیت کنونی ریال   
2-7. لزوم اجرای سیاست تغییر واحد پول ملی در ایران   
    2-7-1. مشکل ثبت اطلاعات در قالب ارزش های ریالی   
    2-7-2. عدم ایفای نقش مناسب سکه در مبادلات   
    2-7-3. هزینه هنگفت چاپ اسکناس برای جامعه   
2-8. مطالعات انجام شده در مورد تغییر واحد پول   
    2-8-1. مطالعات داخلی در مورد تغییر واحد پول   
    2-8-2. مطالعات خارجی در مورد تغییر واحد پول   
منابع

 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 2374 مشاهده

کد فایل:17020

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۱

حجم فایل ها:65


اشتراک گذاری:
 قیمت: 32,900 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط