ادبیات نظری و پیشینه تحقیق رشد اجتماعی و فرزند پروری

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

دانلود ادبیات نظری و پیشینه تحقیق رشد اجتماعی و فرزند پروری
در 36 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

مقدمه

 در عصر حاضر که همه چیز با شتاب در تغییر و تحول است دامنه‌ی دگرگونی به کانون خانواده نیز نفوذ کرده است و روابط انسانی را در شبکه‌ی ارتباطی خانوادگی به شدت تحت تاثیر قرار داده است ، به گونه‌ای که گاهی پدران و مادران پاسخ روشنی برای مسائل اخلاقی و تربیتی خود و فرزندانشان نمی یابند و مضطربانه از خود می پرسند اکنون چه باید کرد ؟
در خانواده است که کودک نخستین چشم انداز پیرامون خود را به دست می آورد و احساس وجود می‌کند رو در واقع روابط صمیمانه اعضای خانواده است که در تکوین رشد و شخصیت کودک و نوجوان تاثیر میکند .( پارسا ، 1376)
 روان پزشکان معتقدند جبر و زورگویی تار و پود حیات کودک و استعدادهای فطری او را به هم می‌ریزد ، و برعکس عشق و محبت والدین و آموزگاران باعث تعادل رشد دستگاه‌های عصبی مرکزی و در نتیجه در حالت‌های روانی او می‌شود (میلاد فر ، 1370)
والدین خشک و غیر منطقی و بیش از حد سخت‌گیر که از قبول هرگونه دلیل برای رعایت مقررات سرباز می‌زنند و می‌توانند سبب اختلال‌های شخصیت در کودکان گردند .
 از طرفی تسلیم شدن والدین نسبت به خواسته‌های کودک نیز می تواند موجب اختلال در شخصیت کودک شود ، نگرش گرم یا سرد والدین می‌تواند باعث سازگاری یا ناسازگاری فرزندان در آینده باشد .( پارسا ، 1376 )

الف )‌رشد اجتماعی
رشد اجتماعی به معنی تکامل روابط اجتماعی فرد است . رشد اجتماعی مستلزم هماهنگی با گروه اجتماعی و پیروی از هنجارها و سنتهای آن است .
برای رسیدن به این مرحله از رشد اجتماعی کودک می‌بایست علایق خود را دگرگون کرده و شیوه‌های جدید رفتار او فراگیرد و دوستان جدیدی را برگزیند( رشد کودک ، احمدی و بنی جمال 1371) اهمیت رشد اجتماعی و اجتماعی شدن در آن است که هر کس در جامعه به دنیا می آید ، در آن نشو و نمو می‌کند و جوانی و بزرگسالی و در واقع زندگی خود را در جامعه می گذراند .
به این ترتیب فرایند اجتماعی شدن کودک شبیه به خود را دارا می شود ، کودک علامتی به محیط می‌فرستد در جهت هدف خاص و هنگامی که همسالان یا همبازی‌های این علائم را دریافت کردند پاسخ آنها را ارسال می‌دارند و فرد متوجه می‌شود تا چه حد مقبولیت دارد .


قسمتی از پیشینه تحقیق:
در تحقیق دیگری توسط دوایری ( 2004) ارتباط بین سه شیوه فرزند پروری ( استبدادی مقتدرانه ، سهل گیر ) با سلامت روانی نوجوان « عرب » بررسی شد . در این پژوهش پرسش نامه‌های اقتدار والدین ، نگرش کودک نسبت به والدین ، مقیاس خودپنداره کودکان لیپیت و مقیاس عزت نفس روزنبرگ و مقیاس حالت روان شناختی برای 431 نوجوان تنظیم شده بود.
 نتایج نشان داد که شیوه‌های فرزند پروری اعمال شده بر دختران نسبت به پسران بیشتر گرایش به مقتدرانه بودن دکتر مستبدانه است . نمرات دختران در اختلال شخصیت ،اختلال اضطراب و درجه افسردگی بالاتر از پسران بود در حالی که نمره پسران در اختلالات رفتاری نسبت به دختران بیشتر بود.
 ارتباط معناداری بین شیوه‌های فرزند پروری استبدادی با اندازه سلامت روانی وجود نداشت . اما یک رابطه مثبت معنادار بین شیوه مقتدرانه با مقدار سلامت روانی وجود داشت . در میان پسرها اعمال شیوه سهل‌گیرانه با نگرش منفی نسبت به والدین کاهش عزت نفس و افزایش اختلال شخصیت ، اضطراب خوئی ، افسردگی و اختلال سلوک رابطه داشت.( شفیعی نسب ، 1382)


فهرست مطالب به شرح زیر می باشد :
مقدمه    
الف ) رشد اجتماعی    
رشد اجتماعی در دوران های مختلف    
رشد اجتماعی در دوره‌ی پیش دبستانی    
رشد اجتماعی در دبستان    
رشد اجتماعی در نوجوانی    
اهداف رشد اجتماعی    
نظریه یادگیری اجتماعی بندورا    
مطالعات عروسک بلوبد    
تاریخچه‌ی فرزند پروری    
 شیوه‌ی فرزند پروری ازنظر باوم مریند    
شیوه مقتدرانه    
 شیوه سهل انگاری    
شیوه خودکامه    
الگوی جدید فرزند پروری بام مریند    
نظریه‌های مربوط به شیوه‌ی فرزند پروری    
 پژوهش‌های انجام شده در خارج و داخل کشور    
منابع
 

پشتیبانی: 09392158693 (لطفا فقط عنوان فایل، نام خریدار و مشکل خود را پیامک و یا در تلگرام عنوان بفرمایید تا سوال و مشکل شما به متخصص مربوطه ارجاع شود).

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 4601 مشاهده

کد فایل:18516

انتشار در:۱۳۹۸/۷/۲۰

حجم فایل ها:37


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط