ادبیات نظری و پیشینه تحقیق شناخت درمانی و رفتار درمانی (فصل دوم )

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی
دانلود ادبیات نظری و پیشینه تحقیق شناخت درمانی و رفتار درمانی (فصل دوم )
در 133 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

تاریخچه

درمان شناختی – رفتاری رویکرد نسبتاً نویایی است که می خواهد فرد را در بافت زمینه ی زیست، اجتماعی، فرهنگی خود قرار دهد و با تکیه بر اصول و قواعد بر خاسته از رشته های مختلف و سایر علوم وابسته، «سالم زیستن» و «سالم اندیشیدن» را به او بیاموزد.
این رویکرد، خود از تلفیق دو رویکرد رفتار درمانی و رویکرد شناختی پدید آمده است. به یک اعتبار می توان گفت که در رفتار درمان شناختی، نکات قوت رویکردهای رفتار درمانی و شناخت درمانی – یعنی عینی گرایی، ارزیابی و سنجش از یک سوی و دخالت دادن نقش حافظه در بازسازی و تغییر اطلاعات از سوی دیگر گرد آمده و به صورت یک پیکره دانش کار بسته درآمده است (هاوتون و همکاران، 1376، ترجمه قاسم زاده ص8).
تحقیقات و مدل سازی های بندورا درباره «اهمیت یادگیری مشاهده ای» نقش «خویشتن» در ارزیابی رفتار و تسلط بر آن، پژوهش های سلیگمن  درباره درماندگی اکتسابی، تحقیقات الوی و آبرامسون مسئله اسناد و سوگیری پردازش در افراد افسرده، بررسی های لانگ درباره سیستم های سه گانه در واکنش فرد و ارائه مدل زیست – اطلاعاتی درباره واکنش ترس و چگونگی مواجهه با آن، کوششهای اولیه مایکنبام درباره پیوند دادن دیدگاه الیس با نظریه لوریا  در خصوص نقش نظم بخشی گفتار و نظایر این موارد جملگی در کشانده شدن آن قسمت از رفتار درمانی به مسیری که اینک درمان رفتاری- شناختی نامیده می شود، موثر واقع شدند، اما از لحاظ کاربردی شاید هیچ عاملی مهمتر از مدل شناخت درمانی بک به روند شکل گیری رویکرد رفتاری – شناختی به درمان، تأثیر نگذاشت .
یکی از خصوصیت های بارز این مدل، ایجاد پیوند محکم بین دو زمینه بالینی و پژوهشی بود. استفاده از سازه های نظری مهم و کار سازی مانند طرحواره سوگیری، فرضیه آزمایی، تحریف، افکار خود آینده و غیره، تبیین برخی از مکانیسم های شناختی در اضطراب و افسردگی را آسان تر ساخت. مدل بک مخصوصاً از این نظر حائز اهمیت است که پژوهش های گسترده ای را دامن زد.
دلیل رشد و توسعه رفتار درمان شناختی که در مدت کم توانسته است علاقه زیادی را در متخصصان بالینی به خود معطوف سازد. این است که اولاً روش های شناختی – رفتاری، برعکس سایر شکل های رفتار درمانی، مستقیماً با افکار و احساسات که در تمامی اختلالات روانی از اهمیت آشکاری برخوردارند سروکار دارد.
دوم اینکه رفتار درمانی شناختی شکافی را که بسیاری از درمانگران بین روشهای صرفاً رفتاری و روان درمانی های پویا احساس می کنند را پر می سازد و سوم اینکه روش های جدید درمانی، بر عکس روان درمانی های پویا، پایه های علمی دارند و قابلیت بیشتری در ارزیابی فعالیت های بالینی از خود نشان می دهند، (هاوتون و همکاران، 1376، ترجمه قاسم زاده ، ص11).


قسمتی از پیشینه تحقیق:
گاهی از اصطلاح درمان چند وجهی برای اشاره به مجموعه درمانی فراگیر ، شامل مداخله رفتاری و شیوه های غیر رفتاری استفاده می‌شود بنیاد آمیخته‌ای از درمان‌ها با ابعاد گوناگون را ، امید به اثر ترکیبی یا فزاینده‌ای که بیشتر و بزرگتر از هر گونه مداخله به صورت تنها است ، پی‌ریزی می‌کند .
آمیزه‌ای رایج در این زمینه ، رفتار درمانی و درمان دارویی است . به طور نمونه ، تیلور ، فارگوتا ،‌نلسون واگرایی ( 1977) ، 31 تن بیمار مبتلا به پرتنشی تحت درمان دارویی را به یکی از سه وضعیت زیر اختصاص دادند.
 آموزش تن آرامی به اضافه دارو ،‌روان درمانی غیر اختصاصی و دارو ، دارودرمانی تنها . همه بیماران پیش از شرکت درمطالعه ،‌ دست کم به مدت دو ماه تحت مراقبت دارویی برای پرتنشی قرارگرفتند و در طی این مدت ، میزان داروی مصرفی آنها تثبیت گردید .
 در پایان درمان ، بیمارانی که آموزش تن ارامی و دارو گرفته بودند ، به گونه معناداری ، فشار خون پایین‌تری داشتند تا بیماران هر یک از دو وضعیت دیگر .
 در پایان شش ماه دوره پیگیری ، فشار خون بیماران گروه تن آرامی و دارو همچنان پایین‌تر بود هر چند تفاوت موجود ، دیگر از نظر آماری معنادار نبود .
 این نتایج نشان می‌دهند که رفتار درمانی اثر داروی تنها را روی کاهش فشار خون افزایش داد . این نکته را باید متذکر شد که گروه تن آرامی تنها برای مقایسه وجود نداشت ، بنابراین ، شاید برخی این بحث را پیش بکشند که ممکن بود تن آرامی تنها به اندازه مجموعه چند وجهی تن آرامی و دارو موثر باشد با این همه باید به یاد داشت که برخی از محیط‌های پزشکی ، از نظر اخلاقی درست نیست که مداخله دارویی را از فرد دریغ نمود ،‌حتی اگر این کار یک طرح آزمایشی کاملاً متوازن را فراهم آورد . در این صورت پرسش مهم این است که آیا درمان رفتاری به اثر طبی مناسب چیزی می افزاید یا خیر ، همان طور که در مطالعه تیلور و همکاران اشاره شده ، در بسیاری از موارد پاسخ مثبت است ( به نقل از مسترز و همکاران 1987)


فهرست مطالب به شرح زیر می باشد:
تاریخچه
شکل گیری و رشد رفتار درمانی
زمینه مشترک
کاربرد اولیه اصول رفتاری در زمینه بالینی
کاربرد فنون کنشگر : تحلیل کاربردی رفتار
تکنیکهای رفتار درمانی
مراحل سه گانه حساسیت زدایی منظم عبارتند از
آموزش تن آدامی 
خاستگاه رویکرد رفتاری
فنون سنتی رفتار درمانی
مواجهه درمانی
تمرین رفتاری
کنترل وابستگی
بیزاری درمانی
ارزیابی رفتار درمانی
نقاط قوت
انتقادها
رویکردهای شناختی نسبت به شخصیت
مفروضات کلی شناخت درمانی
 فرایند درمان از نظر آلیس
2- شناخت درمانی  بک
3- آموزش به خود دستور دادن  مایکنبام
مراحل آموزش به خود دستور دادن
4- روش حل مسئله
تلفیق رویکردهای شناختی و رفتاری
ویژگی‌ها و مفروضه‌های رویکرد شناختی – رفتاری
فرآیند درمان شناختی - رفتاری
درمان شناختی - رفتاری
الگو برداری
بازسازی عقلانی
آموزش مایه کوبی علیه استرس
تکنیکهای رفتار درمانی شناختی
پژوهش در زمینه مداخله رفتاری – شناختی
پژوهش در زمینه مداخله رفتاری – شناختی و دارویی
بنیادهای علمی رفتار درمان شناختی
اصول کلی در شیوه‌های درمانی شناختی – رفتاری
ارزشیابی شناختی – رفتاری
شیوه ارزیابی
سنجش در ارزیابی و درمان شناختی – رفتاری
فهرست منابع فارسی
منابع لاتین
 

نحوه دانلود : بلافاصله پس از پرداخت آنلاین قادر به دانلود فایل خواهید بود و همچنین یک نسخه از “لینک دانلود” نیز برای شما ایمیل می شود.

دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 2460 مشاهده

کد فایل:18646

انتشار در:۱۳۹۷/۱/۱۴

حجم فایل ها:115


اشتراک گذاری:
 قیمت: 30,600 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط