مبانی نظری و پیشینه تحقیق مفاهیم ترس از ارزیابی منفی (فصل دوم روانشناسی)

دسته بندي : مبانی نظری

مبانی نظری و پیشینه تحقیق مفاهیم ترس از ارزیابی منفی
در 15 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

 

مفهوم ترس از ارزیابی منفی
هنری موری (1983؛ به نقل از موری،فان و ساکس ،2010) اولین محققی است که نقش اصلی در تبیین ترس از شکست در دستیابی به اهداف را برعهده داشته است. موری یک رتبه بندی بیست گانه در مورد نیازهای انسان ارائه می دهد که در آن نیاز به پیشرفت یکی از آنها به شمار می رود که با دستیابی به موفقیت، عزت نفس خویش را افزایش داد پژوهش های انگیزه پیشرفت از 1953  به بعد در دو جهت سوق پیدا می کند، یک جهتی که مک کله لند  (۱۹۵۳؛ به نقل از داداش نیا،1393) بر می گزیند و بیشتر به بررسی نقش انگیزه پیشرفت در زمینه رشد اجتماعی و اقتصادی می پردازد و جهت دیگر، اتکینسون  (۱۹۶۴؛ به نقل از استفانو ،۲۰۱۱) شخصیت برجسته ای که در زمینه نظریة انگیزه پیشرفت، صاحب نظر است.
 وی مانند هال و لوین  تعیین کنندگان رفتار را عوامل فردی نظیر: میزان تنش، ویژگی یا جاذبه هدف و متغیرهای محیطی و تجربی می داند. در هر رفتار موثر احتمال موفقیت و در نتیجه هیجان غرور و احتمال شکست و در نتیجه هیجان شرمساری وجود دارد. بنابراین، نیرومندی رفتار مورد انتظار، برای تصمیم گیری فرد مبنی بر ادامه و یا قطع رفتار تعیین کننده است. به عبارت دیگر، انگیزه پیشرفت نتیجة تعارض هیجانی امید به موفقیت و ترس از شک تلقی می گردد(حاجی حسینی،1393).
همواره از دوره نوجوانی، به عنوان دوره ای بحرانی و توام با استرس یاد شده است که با توجه به تغییرات سریع اجتماعی و آموزشی شدید و سریعی که در سال های اخیر ایجاد می شود، این فنارها می تواند پیچیده تر شده و تاثیرات منفی تری برجای گذارد . بخش مهمی از این فشارها بر دانش آموزان نوجوان، متاسفانه از سوی مدارس و مسئولان آموزشی وارد می شود(احمدی، ۱۳۹۱).
 دانش آموزان در مدرسه اغلب خود را در حال ارزیابی بر حسب عملکرد تحصیلی خود می دانند و فشار برای برتری مقیاسی مهم در مورد موفقیت آنها در مدرسه می باشند. از این جهت ترس از ارزیابی منفی به عنوان موانه شناختی اضطراب اجتماعی عاملی است که می تواند پیش بینی کننده تجارب هیجانی منفی باشد و احساسات نابسندگی، حقارت و افسردگی را در آنها ایجاد کند(وکیلیان و هاشمی قتبری آبادی، ۱۳۸۸).
 نوجوان وقتی در شرایطی قرار می گیرد که ممکن است شکست بخورد یا اشتباه کند ارزیابی منفی آنها از خودشان آغاز می شود و عملکرد ضعیفی از خود نشان می دهند. کلایتر، هیمبرگ، لیبووایتو و گیتو (۱۹۹۲؛ به نقل از وکیلیان و هاشمی قنبری آبادی، ۱۳۸۸) اظهار داشتند در موقعیت هایی که اشخاص در معرض دید دیگران قرار گرفته و امکان انتقاد و ارزیابی آن ها وجود دارد به اشکال نامناسب دچار اضطراب می شوند. نتیجه ترس از ارزیابی منفی، تحقیر، تنفر و بی ارزش یا احمق بودن آنها توسط دیگران خواهد بود. ترس از ارزیابی منفی به عنوان نوعی اضطراب از ارزیابی اجتماعی تعریف شده است که ادراک از ارزیابی دیگران، مضطرب شدن از ارزیابی آنها و اجتناب از موقعیت های ارزیابی و انتظاری که دیگران شخص را به صورت منفی ارزیابی کنند را شامل می گردد(شکری و همکاران،۱۳۸۷).
 رکتور، کووفسکو و رایدر  (۱۹۸۸؛ به نقل از نیکویی،1389) اعلام داشته اند که ترس از ارزیایی منفی، نتیجه نگرانی از ایجاد ناراحتی برای دیگران است.کلارک و ولز  (۱۹۹۵؛ به نقل از حاجی حسینی،1393) در مدل های شناختی رفتاری اختلال هراس اجتماعی، ترس از ارزیابی منفی را به عنوان هسته این اختلال توصیف کرده اند. از دیدگاه هاردی  (۲۰۰۵) ادراک ارزیابی دیگران در مورد خود از دید نوجوانان، از پذیرش اجتماعی نشات می گیرد. او دریافت که اگر چه پذیرش توسط والدین برای کودکان بیشترین اهمیت را دارد، ولی برای نوجوانان پذیرش اجتماعی توسط همسالان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ترس از ارزیابی منفی در اوج استقلال طلبی بروز می کند. ترس از ارزیابی منفی، ترسی روانشناختی است که از عدم تعادل بین خواسته های موقعیتی با محیطی و منابع شخصی ادراک شده منتج می شود که در آن توانایی برای عملکرد ازنمایی می گردد در افرادی تنه ترس از ادریایی منفی توسط دیگران دارند، دستپاچگی و احساس منفی بیشتری از این وضعیت نسبت به کسانی که ترس کمتری از ارزیابی منفی دارند وجود دارد(لیری ، ۱۹9۳، به نقل از شکری و همکاران، ۱۳۸۷).
یکی از مهارت های شناختی سطح بالا ارزیابی های شناختی است که ممکن است به صورت مثبت با متنی از رویدادها رخ دهد. ارزیابی دانش آموزان از نتایج فعالیت های تحصیلی توسط تخمین و اسنادهای محلی صورت می گیرد و انعکاس این ارزیابی ها است که به دانش آموز این باور را می دهد که در یک تکلیف موفق می شود و یا شکست را تجربه می کند. اسنادهای و تفکرات علی به احتمال زیاد، به شرایط غیر منتظره و پیش بینی نشده و پیامد های مهم و منفی مربوط می شود(ویدنر  و همکاران ۲۰۰۶).

 

 

فهرست مطالب به شرح زیر میباشد:

5-2- ترس از ارزیابی منفی
1-5-2- مفهوم ترس از ارزیابی منفی
2-5-2- ارزیابی های شناختی
3-5-2- ارتباط ارزیابی شناختی و هیجان های پیشرفت
4-5-2- نظریه اسنادی
6-2- پیشینه عملی
1-6-2- تحقیقات داخلی مرتبط با موضوع پژوهش
2-6-2- تحقیقات خارجی مرتبط با موضوع پژوهش
منابع
 


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 3009 مشاهده

کد فایل:23999

انتشار در:۱۴۰۰/۳/۸

حجم فایل ها:131


اشتراک گذاری:
 قیمت: 5,049 44,600 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط