پرسشنامه زمینه یابی مداد کاغذی چند جوابی سنجش خلاقیت (MPPT) تورنس

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع زمینه یابی مداد کاغذی چند جوابی سنجش خلاقیت  (MPPT) تورنس،
در قالب doc و در 9 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

آزمون زمینه یابی مداد کاغذی چند جوابی سنجش خلاقیت  (MPPT) تورنس
    این پرسشنامه ( ضمیمه شماره 1) در ادبیات روانشناسی به آزمون خلاقیت تورنس مشهور و بر پایه تعریف وی از خلاقیت ساخته شده است . اصل آزمون سنجش خلاقیت تورنس ، بسیار مفصل و طولانی می باشد . که اجرای آن نیازمند صرف ساعتها وقت است . آزمونی که تحت عنوان سنجش خلاقیت تورنس در ایران شناخته می شود در واقع شکل کوتاه شده و استاندارد شده آن می باشد که توسط دکتر عابدی استاد دانشگاه تهران در سال 1372 ساخته و معرفی گردیده و در ادبیات روانشناسی کشورمان با علامت اختصاری CT شناخته می شود . دکتر عابدی از جمله پژوهشگران سابقه دار وعلاقمند حوزه خلاقیت و نوآوری در کشورمان شناخته می شود . ایشان ابتدا درسالهای 63-1362 و با تشویق و کمک دانشجویان رشته های روانشناسی دانشگاههای تهران، نسبت به ساخت یک آزمون چند جوابی75 سوالی براساس تئوری و تعریف تورنس جهت سنجش خلاقیت نموده و ابتدا روی 650 نفر دانش آموز پایه سوم راهنمائی تهران اجرا گردید . بعدا طی فعالیتهای علمی در دانشگاه کالیفرنیا و با کمک دانشجویان ، نسبت به تجدیدنظر و بازسازی آن اقدام و نهایتا در سال 1994 با همکاری گروهی از اساتید دانشگاه مذکور( اونیل ، عابدی و اسپیل برگر) فرم 60 سوالی تهیه ، هنجاریابی ( بر روی 16250نفر دانش آموز )، استاندارد و ارائه کرد . فرم کنونی آزمون توسط اساتید دانشگاه دوستو اسپانیا  ( 1992) مورد استفاده قرار گرفته است ( کفایت ، 1373، ص 114).  تاکنون بیش از 2000 مقاله علمی که در آنها آزمون تورنس به عنوان ملاک سنجش خلاقیت استفاده شده ، چاپ گردیده است        ( دائمی ومقیمی ، 1383، ص 2). در بین ابزارهای سنجش خلاقیت ، آزمون تفکر خلاق تورنس در پژوهشها و اندازه گیریهای تربیتی  این آزمون در واقع چهار عامل تشکیل دهنده خلاقیت یعنی سیالی ، ابتکار، انعطاف و بسط را مورد سنجش قرار می دهد که به ترتیب شامل 16 ، 22، 11 و 11 گزینه است . یعنی سوالهای 1تا 22 عامل سیالی ، 23 تا 33 عامل بسط ، 34 تا 49 عامل ابتکار و 50 تا 60 عامل انعطاف پذیری را می سنجند. البته هریک از این دسته سوالات در واقع یک خرده آزمون را تشکیل می دهند . هرگزینه سه پاسخ متفاوت الف ، ب و ج (کیفی) با ارزش تبدیل به کمیت عددی 0 ، 1 و 2 را دارند . فرض است در هرمورد سوال انتخاب کننده گزینه الف کمترین و انتخاب کننده ج بیشترین میزان خلاقیت را دارد . مجموع نمرات کسب شده در هر خرده آزمون ، نمایانگر نمره آزمودنی در آن بخش است و مجموع نمرات آزمودنی در چهار خرده آزمون ، نمره کلی خلاقیت فرد را نشان می دهد. نمرات حاصل از سنجش هرچهار عامل به تنهائی و مجموع نمرات در کل ، قابل تحلیل و تفسیر هستند دامنه نمره کل خلاقیت هر آزمودنی بین 0 تا 120 خواهد بود . بنابراین براساس نرم آزمون تورنس ، امتیازبندی میزان خلاقیت به شرح ذیل خواهد بود :
-    خلاقیت بسیار زیاد : امتیاز 120 الی 100
-    خلاقیت زیاد : امتیاز100 الی  85
-    خلاقیت متوسط : 85امتیاز الی 75
-    خلاقیت کم : امتیاز 75 الی 50
-    خلاقیت بسیار کم : امتیاز 50 و پائین تر
آزمون مورد استفاده در این تحقیق به عنوان فرم دکتر عابدی شناخته می شود.  این پرسشنامه به دانش آموزان ، که هدف اساسی تحقیق سنجش و باروری قوای خلاقانه آنهاست ارائه و از آنان خواسته می شود گزینه مناسب را انتخاب نماید (دائمی ، 1383، ص 3).  

آزمون مداد کاغذی چند جوابی سنجش خلاقیت تورنس
بنام خدا
دانش آموز عزیز :
با سلام
      پرسشنامه حاضر شامل 60 سوال سه جوابی در مورد احساسات ، رفتارها و واکنش مختلف افراد به مسائل در زندگی است که به منظور جمع آوری نظرات شما در این باره و جهت استفاده در یک طرح پژوهشی ارائه می گردد . براساس نتایج تحقیق ، پیشنهادهای لازم جهت هرچه بهتر شدن رفتار والدین و معلمین با شما در محیط خانه و مدرسه داده خواهد شد. امید است با پاسخهای واقعی ، دقیق و صادقانه خود ، ما را در راه نیل به هدف علمی مورد نظر یاری فرمائید . لطفا پاسخهای خود را با علامت (× ) در سمت راست سوالات مشخص نمائید . لطفا هیچ یک از سوالات را بی پاسخ نگذارید.
 ضمنا  لازم به توضیح است که :   
-    تعیین پاسخ  تمام سوالات ضروری است در صورت مبهم بودن سوالات از مجری توضیح بخواهید . 
-    پاسخ سوالات به درست یا غلط تقسیم نشده اند و کلیه پاسخهای شما درست تلقی می گردد.
-    پرسشنامه به هیچ وجه جنبه امتحان و یا ارزشیابی ندارد بلکه صرفا استفاده علمی خواهد داشت .
-    پاسخها واطلاعات داده شده  شما  امانت تلقی و در اختیار هیچ کس دیگر قرار نخواهد گرفت .
-    معمولا اولین احساس شما درست ترین پاسخ به سوال است بنابراین پاسخ واقعی شما مهم است . 
-    نتایج کلی تحقیق جهت استفاده به نفع شما در اختیار مدرسه گذاشته خواهد شد . 
******************************
تذکرمهم :  اگر چنانچه این پرسشنامه در منزل و در حضور بزرگترها تکمیل می گردد  انتظار  می رود آنان اجازه دهند کودکان خود پاسخ مناسب سوالات را انتخاب کنند و درصورت نیاز ، تنها به درک مفهوم و معنی سوالات و گزینه ها کمک نمایند .
*******************************
از اینکه وقت گرانبهای خود را صرف مطالعه و تکمیل پرسشنامه نموده و با ما همکاری می کنید صمیمانه سپاسگزاری می نمایم .
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 1009 مشاهده

کد فایل:43659

انتشار در:۱۳۹۹/۱۲/۶

حجم فایل ها:26 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 9

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط