آزمونS.C.L-90

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود آزمون با موضوع  S.C.L-90،
در قالب doc و در 9 صفحهف قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

راهنمای آزمون90 -SCL
این آزمون شامل 90 سؤال برای ارزشیابی علائم روانی است که به وسیله پاسخگو گزارش می شود و اولین بار برای نشان دادن جنبه های روان شناختی بیماران جسمی و روانی طرح ریزی گردیده است. فرم اولیه آزمون توسط درگوتیس ، لیپمنو کووی (1973)معرفی شد و بر اساس تجربیات بالینی وتجزیه و تحلیل های روانسنجی از آن، مورد تجدید نظر قرار گرفت و فرم نهائی آن تهیه گردید ( در گوتیس ، ویکلزوراک، 1976).
پاسخهای ارائه شده به هر یک از موارد آزمون در یک مقیاس 5 درجه ای از میزان ناراحتی که از( هیچ) تا به (شدت) می باشد مشخص می گردد . 90 ماده این ازمون 9 بعد  مختلف شکایات جسمانی ، وسواس و اجبار ، حساسیت در روابط متقابل ، افسردگی ، اضطراب ، پرخاشگری ، ترس مرضی ، افکار پارانوئیدی و روان پریشی را د ر بر می گیرد.نمره گذاری وتفسیر ازمون بر اساس سه شاخص ضریب کلی علائم مرضی ، معیار ضریب ناراحتی و جمع علائم مرضی بدست می آید.
مدت زمان لازم برای اجراحدود 12 الی 15 دقیقه بوده ولی افراد جدی ممکن است آن را در 30 دقیقه و یا بیشتر تکمیل  نمایند .آزمون مذکور حالات فرد را از یک هفته قبل تا زمان حال مورد ارزشیابی قرارمی دهد و این زمانی است که فرد برای جواب دادن به آزمون زمان رجوع می کند . بدیهی است در مورد بیماران سایکوتیک ، افراد دچار ضایعات عضوی  مغز و عقب مانده های ذهنی این آزمون معتبر نخواهد بود.
سؤالات اضافی :
در این آزمون 7 سؤال وجود دارد که تحت هیچ یک از ابعاد 9 گانه دسته بندی نشده اند . این سؤالات از نظر بالینی دارای اهمیت بوده و به شاخص های کلی آزمون کمک می کنند ، و تمایل براین است بطور تجمعی استفاده شوند . چنان که یک نمره  افسردگی بالا همراه با زود بیدار شدن از خواب  و بی اشتهایی ممکن است در مقایسه با یک نمره مشابه بدون علائم ذکر شده فوق تعبیر متفاوتی برداشته باشد . این سؤالات به عنوان یکی ازابعاد آزمون نمره گذاری نمی شوند، اما به نمرات ضریب کلی ناراحتی اضافه می گردند.
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 1147 مشاهده

کد فایل:43762

انتشار در:۱۳۹۹/۱۲/۱۱

حجم فایل ها:107 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 9

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل
برچسب ها: آزمونپرسشنامه

محصولات مرتبط