ادبیات نظری و پیشینه تحقیق مدیریت هزینه (فصل دوم )

دسته بندي : حسابداری

دانلود ادبیات نظری و پیشینه تحقیق مدیریت هزینه (فصل دوم )
در 49 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

 

در این فصل ابتدا مباحث مدیریت هزینه مورد بحث قرار گرفته است و توضیحاتی درباره تعاریف مدیریت هزینه، تاریخچه و انواع و نوع بکارگیری و مطالب دیگری راجع به آن ارائه شده است.بعلت اینکه این پژوهش در بانک صورت گرفته و مطالب این فصل برگرفته از کتب معتبر هستند هر جایی که صحبت از تولید کالا به میان می آید منظور خدماتی (کالای بانک) است که بانکها ارائه می دهند.  

سپس با توجه به اینکه موضوع این تحقیق که سودآوری را به عنوان متغیر وابسته درنظرگرفته است در بخش دوم این فصل به تعریف سودآوری و اهمیت آن می پردازیم.

در بخش سوم خلاصه ایی از تحقیقات صورت گرفته در داخل و خارج از کشور در مورد مدیریت هزینه و سودآوری بیان شده است.

و در قسمت پایانی این فصل مدل انتخاب شده برای هر دو متغیر با جزئیات بیشتری در غالب مدل تحلیلی تحقیق بیان شده است.

 

2-1-1 مقدمه

از لحاظ تاریخی حسابداری مدیریتی (هزینه یابی) در موسسه های بانکی بطور قابل چشمگیری در مقایسه با شرکتهای بخشهای دیگر مرسوم شد. چندین دلیل برای این پیشرفت محدود موجود است. این پیشرفت از یکطرف مربوط به علت های خارجی است؛ برای مثال تا دهه 80 میلادی این مسئله در آراء نبود که شرایط رقابتی در بخش های بانکی، پیشرفت طرحهای مدیریت هزینه و سیستم های کنترل را پرورش دهند. از طرف دیگر همچنان شرایط درونی  (داخلی) وجود داشت که مجبور بود به سراغ ماهیت تجارت بانکی و عملیاتی برود که این شرکتها در حال اجرا آن می باشند که بطور مهمی با آن دیگر بخشها تفاوت دارد. این مسئله انتقال مدلها و الگوهایی را نشانه گرفت که بطور اساسی برای شرکتهای صنعتی بخشهای مالی توسعه بافته بود.

اگر به عوامل درونی توجه ای داشته باشیم، مجموعه مقررات حسابداری توسط بدنه تنظیم گر از سیستم بانکی ای پیاده شد که بطور سنتی از نقطه شروع دست بکار شدند که موسسه های بانکی، اطلاعات حسابداری شان را از آن الگوبرداری کرده بودند. هدف بطور مشهود نشان دادن احتیاجات و نیازهای بانکهای مرکزی بود که این اطلاعات حسابداری را برای نظارت و کنترل کردن توانایی پرداخت بدهی سیستم مالی و کنترل کردن متغیرهای مربوط به سیاست پولی بود، استفاده می کردند. (توا و لاریبا، 1986، ص 37) در یک سطح درونی، وادن برگ (1990، ص 569) رواچ و نولو (1992، ص 101-102) و کارمونا (1994) بیان می دارند که ویژگیهای برجسته محصولات یا تولیدات و فرایند تولید بانکها مانع بکارگیری تکنیکهای مدیریت هزینه می شوند. عامل درون وواسطه ای که آنها به اجرا می رسانند، پایایی تراز نامه منابع اصلی درآمد و مخارج، تعریف مسئله ساز خروجیها و ورودیها، همه و همه نشان می دهند که هیچ تفاوتی مابین ماهیت و جوهره مواد خام بدست آمده از طریق بازارهای مالی و جذب سپرده گرفتن و تولیدات مالی (وام ها)، شکل در تخصیص هزینه های غیرمستقیم به هزیه های واقعی یا تغییر در شکل مشتریان – عرضه کنندگان است. بنابراین تغییر شکل عمیق سیستم های بانکی و بطور ویژه ، قاعده زدایی و فرایندهای نوآوری، در تغییرات برای رفتار رقابتی و نیازهای اطلاعاتی موسسات بانکی افزایش چشمگیری داشته است.

بسیاری از شرکت ها در نتیجه کاهش سود و در مواجه به رقابت فزاینده جهانی به این نتیجه رسیده اند که با طرحهای مدیریت هزینه به عنوان یک ابزار راهبردی و کلیدی، قیمت گذاری محصولات بر مبنای بهای تمام شده مناسب نخواهد بود. 

شرکت ها برای بقا باید در زمینه تولید و عرضه محصولات تخصص پیدا کنند که علاوه بر تأمین سود مورد نظر آنها واجد کیفیت و کارکرد مورد نظر مشتریان نیز باشد مدیریت هزینه از شیوه های کسب اطمینان نسبت به کفایت سودآوری محصولات می باشد. این مدیریت در واقع روشی برای مدیریت راهبردی سودهای آتی شرکت است.

 

2-2 بخش اول: مبانی نظری مدیریت هزینه

2-2-1 مقدمه

در اواخر دهه 1960 و اوائل دهه ی 1970، برخی نویسندگان حسابداری از جمله Solomons و  Staubus به رابطه بین فعالیت ها و هزینه ها اشاره نمودند اما توجه جدی محافل دانشگاهی و حرفه ای به این رابطه در دهه 1980 بیشتر جلب گردید این توجه عمدتاً براثر پیدایش سه سازه اصلی بود. سازه اول تغییرهای نوینی بود که در دنیا جهت معرفی تکنولوژی های مدرن، سیستم های اطلاعاتی هوشمند، خبره و قابل انعطاف، و مکانیزمهای تولیدی جدید در کشورهای مختلف به ویژه در ژاپن، رخ داده بود. سازه دوم، این بود که در دهه 1980 فلسفه فکری بسیاری از مدیران شرکت ها، به ویژه مدیران شرکتهای بزرگ، دستخوش تغییرات عمده ای گردید و علاوه بر سودآوری، رقابت در سطح جهانی، افزایش رضایت مشتریان در سطح بین المللی، تاکید بر کنترل کیفیت محصولات و کاهش هزینه ها نیز جزء اهداف اولیه و اصلی مدیران قرار گرفت. عامل سوم، این بود که عده ای از نویسندگان حسابداری به طور جدی و مبسوطه تشریح فضای جدید تولید، نقش های گوناگون تکنولوژی و دیدگاههای جدید مدیران پرداختند. (Cooper and Kaplan) در میان دیگران، تاثیر به سزائی در انعکاس نارسائی های سیستم حسابداری مدیریت در ارائه اطلاعات دقیق هزینه ها در این شرایط داشته اند. این نویسندگان ادعا کرده اند که نه تنها این سیستم پاسخگوی احتیاجات مدیران نیستند، بلکه استفاده از اطلاعات آنها سبب گمراهی و عدم تصمیم گیری صحیح مدیران می شود که نهایتاً منجر شد که این نویسندگان اقدام به معرفی سیستم مدیریت هزینه در انواع مختلف، نمودند. (کپلن، اندرسون، 1388، ص 3)

 

2-2-2 تعریف هزینه، اصطلاحات و طبقه بندی آن

در حسابداری مالی، اصطلاح هزینه به عنوان یک شاخص اندازه گیری برای مقدار منابع بکار رفته در راستای اهداف موردنظر، تعریف می شود. در حسابداری مدیریت اصطلاح هزینه برای مقاصد متنوع و با روشهای متفاوتی بکار برده می شود. از اینرو انواع مختلفی از هزینه ها وجود دارند که برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از انواع هزینه برای ارزیابی موجودی ها و تعیین درآمد، مورد نیازند. برخی دیگر در راستای برنامه ریزی، بودجه بندی و کنترل هزینه کاربرد دارند. و دسته ای دیگر برای تصمیمات کوتاه مدت و یا تصمیمات بلند مدت (بودجه بندی سرمایه ای)  سودمند هستند. این امر موجب گردیده که معنای تحت الفظیCost  از هزینه به اقلام بهای تمام شده تغییر و جامعیت یابد. (رهنمای رودپشتی، جلیلی، 1388، ص 23 و رهنمای رودپشتی، 1388، ص 15)

 

قسمتی از پیشینه تحقیق:

 

•    آقای رضا عظیمی در پایان نامه خود تحت عنوان «توسعه روش "هزینه یابی فعالیت محور" جهت مدیریت هزینه در صنعت ساخت وساز» به این نتیجه رسیده است که: صنعت ساخت و ساز، همانند سایر صنایع دیگر، در حال تجربه تغییرات شگرفی هم در محیط تجاری و هم درسازمان داخلی خـود می باشد. برای باقی ماندن در چنین صنعتی نیاز به سیستم مدیریت هزینه که باعث درک بهتری از پروژه و کمک به مدیریت در فرایندهای پیچیده و گسترده ساخت می شود، ضروری بنظر می رسد. در کشور ما، در هر سال مبالغ هنگفتی برای اجرای پروژه های ساخت، در قالب طرحهای عمرانی دولتی و خصوصی صــرف می گردد. اما بعلت مسائل و مشکلات متعدد پیش آمده، معمولاً این پروژه هــا با صرف زمـان و هزینه ای بیش از زمان و هزینه مصوب آنها به انجام می رسند. از علل تأخیرات ایجاد شده در تکمیل پروژه ها و نیز صرف هزینه های بیش از بودجه مصوب، می توان مسائلی را از قبیل ضعف در برنامه ریزی هزینه و  بودجه بندی فعالیتهای پروژه، ضعف در کنترل عملکرد هزینه ای پروژه و بطور کلی ضعف در «سیستم مدیریت هزینه» پروژه برشمرد. بکارگیری فرایند های «مدیریت هزینه» بعنوان یکی از اجزای اصلی مدیریت پروژه نقش مهم و انکارناپذیری در مدیریت مؤثر و کارآمد در پروژه ها دارد و استفاده از روشها و تکنیکهای نوین در مدیریت هزینه ، با توجه به تحولات سریع دنیای کنونی امری اجتناب ناپذیر می باشد. یکی از جدیدترین تکنیکهای روز مورد استفاده در مدیریت هزینه «روش هزینه یابی فعالیت محور» می باشد. روش هزینه یابی فعالیت محور، بعنوان یکی از روشهای پیشرو برای جایگزینی با سیستمهای رایج و سنتی محاسبه هزینه هر فعالیت پیشنهاد گردیده است . علت این امر، توانایی این روش در تمرکز بر فعالیتها و شفاف سازی فرایندها و هزینه فعالیتهای انجام گرفته در پـروژه ها می باشد.
•    آقای جلیل مدرس نجف آبادی در پایان نامه خود تحت عنوان «کاهش هزینه مدیریت موقعیت در شبکه های سلولی مخابرات سیار با استفاده از تاریخچه تحرک کاربر» به این نتیجه رسیده است که: با افزایش روز افزون کاربران شبکه مخابرات سیار و بدنبال آن کوچکتر شدن سلول ها برای افزایش ظرفیت شبکه، می توان پیش بینی کرد که رویه های بهنگام سازی موقعیت و فرا خوانی بخش عمده ای از ترافیک سیگنالینگ و پهنای باند رادیویی در این شبکه ها را به خود اختصاص خواهند داد. بنابراین روش مدیریت موقعیت که تبیین کننده دو مقوله بهنگام سازی موقعیت و فراخوانی می باشد در چنین شبکه هایی از مباحث مهم و بحرانی خواهد بود. در این تحقیق پس از بررسی انواع روشهای مطرح شده در مبحث فوق ، یک روش مدیریت موقعیت جدید برای شبکه های سلولی ارائه می گردد که با انجام آن مناطق موقعیت زمانی و مناطق فراخوانی زمانی برای هر یک از کاربران ، بر اساس تاریخچه تحرک آنها به صورت پویا استخراج می گردد. روش ثبت پروفایل کاربران شامل نرخ اقامت در هر منطقه موقعیت، تعداد حرکت های بین منطقه موقعیتی ، نرخ تماس های دریافتی و نرخ اقامت در هر سلول می باشد که برای هر کاربر به صورت ماتریس های جداگانه در سیستم نگهداری می شود. نتایج بکارگیری مدیریت موقعیت پیشنهاد شده ، در طی شبیه سازی نشان می دهند که نرخ بهنگام سازی موقعیت کاربران و تعداد متوسط سلول های فراخوانی شده تقلیل یافته و به دنبال آن هزینه کلی ناشی از تبادل سیگنالینگ در شبکه نسبت به روش ایستا کاهش قابل ملاحظه ای خواهد یافت.
 

فهرست مطالب به شرح زیر می باشد:

ادبیات و پیشینه تحقیق
2-1 بخش اول: مبانی نظری    14
2-1-1 مقدمه    14
2-2 بخش اول: مبانی نظری مدیریت هزینه    16
2-2-1 مقدمه    16
2-2-2 تعریف هزینه، اصطلاحات و طبقه بندی آن    16
2-2-2-1 طبقه بندی هزینه ها    17
2-2-2-2 هزینه و کاهش هزینه ها    23
2-2-3 مدیریت هزینه    25
2-2-4 ساختار هزینه گذاری موسسه های بانکی    31
2-2-4-1 طبقه بندی هزینه ها در موسسه های بانکی    33
2-2-4-2 سیستم های هزینه گذاریهای جزئی    34
2-2-4-3 سیستم های هزینه گذاریهای کامل    34
2-2-5 محدودیتهای سیستم های هزینه گذاری سنتی در بانکهای پس انداز    35
2-2-6 اهداف و نظام مدیریت هزینه    36
2-2-7 انواع استراتژیهای مدیریت هزینه    39
2-2-7-1 طبقه بندی استراتژیهای مدیریت هزینه    40
2-2-7-2- محتوای تحلیل استراتژیهای هزینه    41
پیشینه تحقیق    63
2-4-1 سابقه تحقیقات و مطالعات انجام گرفته    63
2-4-1-1 مروری بر پژوهش های انجام شده در ایران    63
2-4-1-2  مروری بر پژوهش های انجام شده در خارج از ایران    72
2-4-2  مدل تحلیلی    72
منابع

 

 

 

 


دسته بندی: حسابداری

تعداد مشاهده: 866 مشاهده

کد فایل:43924

انتشار در:۱۳۹۹/۱۲/۲۸

حجم فایل ها:168 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 49

فرمت فایل: word


اشتراک گذاری:
 قیمت: 33,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط