ادبیات نظری و پیشینه تحقیق مفهوم پیشگیری از جرم (فصل دوم )

دسته بندي : حقوق

دانلود ادبیات نظری و پیشینه تحقیق مفهوم پیشگیری از جرم (فصل دوم )
در 32 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

قبل از انجام هر پژوهشی لازم است برای جلوگیری از سرگردانی در حوزه مورد پژوهش، شناخت کافی از تعاریف و مفاهیم آن حوزه داشته باشیم. لذا در این فصل سعی می¬شود در ابتدا به بیان و تبیین مفاهیم و تعاریف پیشگیری از جرم پرداخته و سپس وارد مبحث فناوری شده و در انتها پس از بیان تعاریف و کلیات مربوط به هر دو مبحث و مشخص شدن الگوهای مورد نظر در قلمرو پیشگیری از جرم، رابطه میان پیشگیری و فناوری را با لحاظ الگوهای مشخص شده، بیان نماییم.

2-1- پیشگیری از جرم
جوامع‌ بشری‌ در طول‌ تاریخ‌ با سرکوبی‌ و مجازات‌ آن‌ دسته‌ از افعال‌ یا ترک‌ افعالی‌ که‌ جرم‌ شناخته‌ می‌شدند‌، واکنش‌ نشان‌ داده‌ و سعی در تامین امنیت جامعه داشته است‌. واکنش‌ نسبت‌ به‌ بزهکاری‌ در کلیه‌ جوامع‌ و زمان‌ها به‌ یک‌شکل‌ نبوده‌ است، برخی از نویسندگان این¬گونه بیان کرده¬اند: «دستگاه عدالت تا پایان قرن‌ هیجدهم‌ تنها عملی که انجام می‌داد، مجازات گناه¬کاران و مجرمان با هـدف عـبرت دادن به دیگران و ایجاد رعب و هراس در اجتماع بود.» (محمدی فرود، 1384: 48). جمله مشهور بنتام  که می‌گوید «بگذار مجازات جلوی جرم را‌ بگیرد‌» نگرش به پدیده جرم و مجرم را کاملاً در آن دوره مشخص‌ می‌کند (همان) زیرا تصور می‌شد که‌ شکنجه‌ و مجازات‌های‌ شدید می‌تواند ترس‌ و وحشت‌ در اجتماع‌ پدید آورد و درنتیجه‌ مانع‌ از ارتکاب‌ جرم‌ توسط‌ دیگران‌ گردد.
از منظر تاریخی، مفهوم پیشگیری همواره وجود داشته و جوامع مختلف ولو به‌طور ناخودآگاه درصدد اجتناب از آثار زیان‌بار جرایم بوده‌اند. لیکن در غرب، مباحث علمی در قرن هجدهم میلادی تجلی یافت و در این راستا نظرات دو تن از اندیشمندان این قرن تأثیر بسزایی در نظام‌مند شدن این واژه گذاشت. بکاریا  نخستین کسی است که پیشنهاد می‌کند برای کاهش میزان جرایم، به¬ جای کیفر بزهکاران، با تحول در وضع اقتصادی و اجتماعی جامعه، موجبات ارتکاب جرم از میان برداشته شود. انریکو فری  نیز پس از اعلام قانون اشباع جنایی و با استنتاج از آن¬که کیفرها بدون اثر پیشگیری عمومی هستند به ارائه یک برنامه وسیع اقدامات پیشگیری پرداخته است، که آن را قائم‌مقام‌های کیفری یا هم‌ارزهای کیفر خوانده است. به نظر او، این جانشین‌ها باید به ابزارهای اصلی دفاع اجتماعی تبدیل شوند، زیرا پادزهرهای عالی‌ای برای عوامل اجتماعی بزه محسوب می‌شوند (ایرانشاهی، 1389: 36). بدین ترتیب «فری» جمله معروف پیشگیری بهتر از سرکوبی است را مطرح و در کتاب جامعه-شناسی جنایی بندهای زیادی را به این امر اختصاص داد و تدابیری را که بعدا به عنوان جانشین¬های کیفری نامیده شد را گسترش داد (یوسف¬وند، 1392: 20).
از دهه 1930، همراه با مکتب شیکاگو، آرام‌آرام، وجود رشته جدیدی به نام جرم‌شناسی پیشگیرانه تأیید شد، به‌ طوری‌که، امروزه موضوع پیشگیری از جرم، باب روز و مرسوم شده است و ادبیات قابل‌توجهی در این زمینه وجود دارد و هر روز نیز بر تعداد کنگره و نشست¬های پیشگیری از جرم در سطوح داخلی و بین‌المللی افزوده می¬شود، هرچند، هنوز، همانند جرم‌شناسی بالینی نظام¬مند نشده است. (ابراهیمی، 1393: 21) از این‌رو، امروزه می¬توان با استفاده از الگوهای مناسب پیشگیری، و با درمان مجرمین از ارتکاب جرایم و تکرار آن‌ها جلوگیری کرد. همان¬طور که می¬دانیم، پیشگیری بهتر از درمان است به¬این دلیل که اصولاً درمان امری است ملال¬آور درحالی‌که پیشگیری می¬تواند از تألمات فرد بکاهد. به‌ بیان‌ دیگر رفتار و افعالی که از سوی فرد یا دیگران در جهت بهبودی بیماری او صورت می¬گیرد همواره تداعی‌کننده بیماری او می¬باشد که این خود باعث برهم خوردن و تضعیف تعالی روحی فرد می¬شود که این در نقطه مقابل پیشگیری است به این دلیل که شرایط روحی و روانی فرد در حالت تندرستی بهتر از زمان بیماری است و عامل امید، می¬تواند روح و روان فرد را در حالت تعالی نگه -دارد. از طرف دیگر هزینه¬هایی که برای درمان استفاده می-شود در زمان کوتاهی بر فرد تحمیل می¬شود حال ‌آن¬که هزینه‌های پیشگیری علاوه بر این¬که کم¬تر از هزینه¬های درمان است، فرد در برهه زمانی طولانی¬تری آن را متحمل می¬شود. ضمناً باید به این نکته اذعان کرد که اصل پیشگیری بهتر از درمان است، مختص امراض و بیماری¬ها نبوده و می¬تواند در حوزه¬های دیگر نیز مثمرثمر باشد و دستگاه قضا را در مبارزه با جرم و کنترل اجتماعی و بزهکاری یاری نماید. در دهه¬های اخیر این امر مورد توجه متولیان سیاست جنایی قرار گرفته است و امروزه در غالب کشورهای جهان از پیشگیری غیرکیفری به ‌عنوان ابزاری در جهت مهار بهتر بزهکاری و جرم از طریق بهره¬گیری از موسسه¬ها و ظرفیت¬های اجتماعی و فرهنگی و از بین بردن موقعیت¬های جرم و پر ریسک کردن و یا غیرممکن کردن ارتکاب جرم و ایجاد محیط-های ناامن به محیط¬های مناسب و ایمن، استفاده می¬شود.
این مبحث در سه گفتار تنظیم‌شده است. در گفتار اول معنای لغوی پیشگیری از جرم و در گفتار دوم معنای اصطلاحی جرم را بیان می‌کنیم و نهایتاً در گفتار سوم انواع پیشگیری از جرم را برمی‌شماریم.

2-1-1- معنای لغوی پیشگیری از جرم
پیشگیری  در لغت به معنای جلوگیری، دفع، منع سرایت مرض از پیش، تقدم به حفظ، صیانت، حفظ صحت، جلو مرض گرفتن آمده است (معین، 1390: 656). از نظر ریشه‌شناسی، کلمه پیشگیری دارای دو بعد است: 1- به معنی «پیش‌دستی کردن، پیشی گرفتن و به جلوی چیزی رفتن» و 2- به معنی «آگاه کردن، خبر چیزی را دادن و هشدار دادن» است.  اما در جرم‌شناسی پیشگیرانه، پیشگیری در معنی نخست آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، یعنی با استفاده از فنون مختلف از وقوع بزهکاری جلوگیری کردن است و هدف از آن، به جلوی جرم رفتن و پیشی گرفتن از بزهکاری است (نجفی ¬ابرند-آبادی، 1387: 135).

2-1-2- تعریف اصطلاحی پیشگیری از جرم
قبل از ورود به بحث و تعریف اصطلاحی پیشگیری از جرم بدیهی است که برای درک بهتر مفهوم آن باید تعریفی دقیق از جرم ارائه داد، سپس به تبیین مفهوم پیشگیری و تعریف پیشگیری از جرم پرداخت.

2-1-2-1- تعریف جرم
بدون تردید جرم یک واقعه انسانی مخالف نظم اجتماعی و مضر به حال فرد و جامعه است، که باید از سایر رفتارهای انسانی متمایز و واجد اوصاف و شرایطی خاص باشد تا بتوان عنوان جرم را به آن اطلاق کرد. در پاسخ به تعریف جرم باید اذعان کرد که پاسخ صریحی برای جرم ارائه نشده است، بلکه مشاهدات حاکی از وجود ایده¬ها، نظر¬ها و برداشت¬هایی پیوسته در حال تغییر در خصوص عناصر تشکیل¬دهنده ماهیت رفتار مجرمانه است البته این امر تا حدودی ناشی از قطعیت نداشتن هر یک از دو مفهوم جرم و جرم¬شناسی است، بدین معنا که نظرات و برداشت¬های هر فرد  از جرم بر اساس دغدغه¬ها و ذهنیات آن فرد می‌باشد و به آن¬ها بستگی دارد.
دورکیم  جامعه‌شناس بزرگ قرن نوزدهم جرم‌ را‌ یک‌ سلسله اعمالی می‌داند که واکنش اجتماعی علیه آن‌ها به‌صورت مجازات ظاهر‌ می‌شود. نهایت دورکیم‌ به این‌ توصیف‌ اکتفا نمی‌کند بلکه مانند دکتر کر  که به تشریح حق و وظیفه پرداخته‌ بود‌ اعمالی‌ را که بـه وجودآورنده واکـنش به‌صورت مجازات از طرف اجتماع می‌باشد نیز تعریف می‌کند. برحسب دیدگاه‌ دورکیم‌ ایـن‌ سلسله عملیات آن‌هایی هستند که برخی احساسات جمع را مورد اهانت قرار می‌دهند و وجدان‌ عمومی را جریحه‌دار می‌سازند (مظلومان، 1350: 54).
کین برگ  جـرم‌شناس بـزرگ سـوئدی در کتاب «مسائل اساسی جرم‌شناسی»خود می‌نویسند که جرم شکلی‌ از عدم سازگاری اجتماعی است که می‌تواند آن را مانند مشکلی توصیف کرد که‌ فرد در دام آن‌ دچار‌ می‌باشد. در محیط همیشه تحریکات‌ فراوان‌اند و فرد بـرای آنکه با محیط خـود هـماهنگ باشد ناگزیر تحت تأثیر این تحرکات قرار می‌گیرد. توماس  جرم را از نقطه‌نظر روانشناسی اجتماعی مورد بحث قرار‌ داده و می‌نویسد که این عملی است که مخالف همبستگی گروه می‌باشد، گروهی که فرد خود نیز مـتعلق به آن است (همان).
علی¬رغم تعریف¬های بسیاری که درباره¬ی پدیده جرم ارائه‌شده از آنجایی‌که جرم مفهومی است اثرپذیر از واقعیات اجتماعی، و این واقعیات در زمان¬ها و مکان¬های مختلف متفاوت است، هنوز تعریفی که مورد تأیید همگان در همه مکان¬ها و زمان¬ها باشد، در دست نیست، بلکه هریک از صاحب¬نظران به اقتضاء رشته علمی و تخصصی خود جرم را تعریف کرده‌اند و همچنین تقسیم‌بندی‌های مختلفی از جرم را ارائه کرده‌اند. با اینکه ممکن است جرم شناسان، ادعاهایی درباره تعریف جرم داشته باشند، اما درنهایت، این تعریف قانونی جرم است که نحوه واکنش جامعه را در برابر کنش-هایی که نادرست به نظر می¬رسد تعیین می¬کند. (داگلاس وایت و فیونا، 1386: 46). ازنظر حقوق جزا، وظیفه شناسایی رفتارهایی که نظم اجتماع را مختل می‌کند و موجب ضرر و زیان فرد و جامعه می‌شوند بر اساس اصل قانونی بودن جرم و مجازات بر عهده قانون‌گذار است. در همین جهت قانون‌گذار جمهوری اسلامی ایران در ماده 2 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 جرم را تعریف کرده که به شرح ذیل می¬باشد:
هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین‌شده است جرم محسوب می¬شود.

فهرست مطالب به شرح زیر می باشد:

فصل دوم:کلیات پژوهش
2-1- پیشگیری از جرم    11
2-1-1- معنای لغوی پیشگیری از جرم    13
2-1-2- تعریف اصطلاحی پیشگیری از جرم    13
2-1-2-1- تعریف جرم    13
2-1-2-2- تعریف اصطلاحی پیشگیری از جرم    15
2-1-3- اهمیت پیشگیری از جرم    16
2-1-4- انواع پیشگیری    18
2-1-4-1- پیشگیری از بزهکاری بر اساس معیار سن    18
2-1-4-2- پیشگیری از بزهکاری عمومی و پیشگیری از بزهکاری اختصاصی    18
2-1-4-3- پیشگیری انفعالی (منفعل) و فعال    19
2-1-4-4- پیشگیری بر اساس الگوی پزشکی    20
2-1-4-5- پیشگیری اجتماعی و پیشگیری وضعی    20
2-1-4-5-1- پیشگیری وضعی    20
2-1-4-5-2- پیشگیری اجتماعی    21
2-2- فناوری    22
2-2-1- تعریف فناوری    22
2-2-2- سیر تحولات فناوری و تکنولوژی در طول تاریخ    23
2-3- رابطه فناوری و پیشگیری از جرم    27

 


دسته بندی: حقوق

تعداد مشاهده: 942 مشاهده

کد فایل:43941

انتشار در:۱۳۹۹/۱۲/۲۸

حجم فایل ها:46.4 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 32

فرمت فایل: word


اشتراک گذاری:
 قیمت: 33,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط