ادبیات نظری وپیشینه تحقیق انعطاف پذیری شناختی (فصل دوم تحقیق)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق انعطاف پذیری شناختی (فصل دوم)
در 31 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

انعطاف پذیری
در قرن بیست‌ویک زندگی ما به‌طور روزافزونی به مهارت در فرایندهای انعطاف پذیری  از قبیل رفتار هدفمند، برنامه‌ریزی ، سازمان‌دهی ، انعطاف‌پذیری ، خودنظم‌جویی ، خودکنترلی و  دیگر انعطاف پذیری  مغز وابسته است (ملتزر ، 2007). توجه به ساختارها و کارکردهای لوب پیشانی مغز  و سایر انعطاف پذیری  این بخش امروز بیش‌ازپیش موردتوجه متخصصان و پژوهشگران مختلف واقع گردیده است. این امر منجر به انتشار مقالات و کتب زیادی شده است. متخصصان بالینی علاقه‌مند هستند تا با والدین، معلمان و مراجع در محیط‌های مختلف مانند کلینیک، مدرسه و خانه کمک کنند تا از طریق شناخت عناصر و مؤلفه‌های مختلف انعطاف پذیری  به درمان نارسایی‌های انعطاف پذیری  آن‌ها بپردازند. همانند دیگر سازه‌های روان‌شناختی اصطلاح انعطاف پذیری  با توجه به دانش و هدف متخصصان به معانی مختلف به‌کاربرده شده است (مک کلوزکی، پرکینز و ون دیونر ، 2009)
هرچند مشخصات و خصوصیات دقیق زیرمجموعه انعطاف پذیری  موردتوافق نیست (نیک وکیسی ، 2005) اما فرایندهای کنترل که معمولاً به‌عنوان انعطاف پذیری  در نظر گرفته می‌شود مشتمل بر موارد ذیل هستند:
1-اعمال برنامه‌ریزی‌شده و هدفمند.
2- حل مسئله، ایجاد راهبرد، انتخاب و نظارت.
3- تغییر انعطاف‌پذیری عمل در برخورد با نیازها.
4- بازداری و مقاومت در برابر حواس‌پرتی.
5- مقاومت در جهت دست‌یابی به هدف.
6- خودآگاهی  در طول زمان (بار کلی، 2000).
بنابراین انعطاف پذیری  ممکن است به انسان اجازه بدهند تا با تغییر موقعیت سازگار شود و راه‌حل‌هایی برای روبرو شدن با مشکلات بیابند (بارکلی و همکاران، 2005). انعطاف پذیری  به توانایی افراد در تغییر موقعیت به شیوه انطباقی به‌منظور درگیر شدن موفق در رفتار هدفمند و خدمت به خود اطلاق می‌شود. نابهنجاری انعطاف پذیری  درقشر‌پیشانی و ارتباط متراکم بین قشر پیشانی با دیگر بخش‌های‌ قشری و زیر قشری رابطه دارد (لزاک، لوریسون و لورینگ ، 2004). انعطاف پذیری  دستورالعمل‌های هدایت‌کننده‌ای هستند که مسئول قابلیت افراد برای شرکت در فعالیت‌های هدفمند، سازمان‌یافته، راهبردی، خودتنظیمی، پردازش معطوف به هدف، ادراک‌ها، هیجان‌ها و فعالیت‌ها هست. به‌علاوه انعطاف پذیری  جدایی‌ناپذیر از سیستم «نظارت» هستند که برای کنترل رفتارها و اجازه دادن به افراد برای شرکت در رفتارهای هدفمند کار می‌کنند (جیونا، اسکویت ، 2000). انعطاف پذیری  شامل بالاترین عملکرد شناختی است که برای رفتار هدفمند لازم و ضروری است (ترل، لیندوست، ناتلی، باهلین وکلینگ برگ ، 2009).
تاریخچه انعطاف پذیری
اهمیت و نفوذ شناختی کارتکس پیش پیشانی  در میان مطالعات نخستین جنگ جهانی اول شناخته شد. آن زمان که سربازان با آسیب‌های لوب‌فرونتال در تکالیف عادی و جاری زندگی آسیب‌ندیده بودند ولی دران جام تکالیف جدید یا درک کل یک تکلیف پیچیده به‌سختی تسلط می‌یافتند. تحقیقات در مورد توسعه انعطاف پذیری  را می‌توان در کارهای تجربی برای لوب فرونتال پیشنهاد کرد، به این معنی که این لوب مسئولیت برنامه‌ریزی، نظارت و تنظیم رفتار را بر عهده دارد. لوریا به‌طور ویژه‌ای محاسبه توسعه‌ای بهبود توانایی انعطاف پذیری  رابین سال‌های 4 تا 7 سالگی در برنامه‌ریزی، نظارت و تنظیم رفتار کارکرده است. موضوعی که در قرن گذشته مورد غفلت قرارگرفته است (هیوز ،2002). رغبت به مطالعه انعطاف پذیری  در کودکان در سال‌های اخیر رشد داشته است به‌طوری‌که در سال‌های 1985 پنج مقاله در این مورد ارائه شد و در سال 1995 به چهارده مقاله افزایش یافت تا حدی که در سال 2005 به پانصد مقاله رسید (برنستین و وبر ، 2007 به نقل از APA، 2005).
میزان شیوع آسیب‌های انعطاف پذیری
تخمین زده می‌شود سه تا شش درصد از افراد زیر هجده سال آمریکایی دارای مشکلاتی در انعطاف پذیری  باشند. اغلب در مورد اختلال بیش فعالی و کمبود توجه استفاده می‌شود. همه‌گیرشناسی آسیب انعطاف پذیری  با همان درجه از اختلال بیش فعالی با کمبود توجه برآورده می‌شود (پاسکال و فیشبین ، 2002).
در یک مطالعه همه‌گیرشناسی مشخص شد دانش آموزان ذکور با سطح تحصیلات پایین‌تر و آفریقایی، آمریکایی‌ها بیشتر با آسیب انعطاف پذیری  مواجه‌اند (پاسکال و فیشبین، 2002).
نتایج یک مطالعه نشان داد که نمرات بهره هوشی در میان اقلیت نژادی که در جوامعی که ازنظر اقتصادی زیان‌دیده‌اند همواره پایین است. میزان انعطاف پذیری  باسن و بهره هوشی افراد مرتبط است (هیوز، 2002).
بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که در میان افراد اقلیت نژادی که وضعیت اقتصادی نامناسبی دارند آسیب‌های انعطاف پذیری  بیشتر دیده می‌شود (پاسکال و فیشبین، 2002). این گزارش‌ها نشان می‌دهد که نمرات پایین‌تر بهره هوشی با کمبود عصب روان‌شناختی مرتبط‌اند (بارات، استنفورد و کنت، 1995، آکانر و پورت نوی، 1998؛ به نقل از پاسکال وفیشبین، 2002).

 

قسمتی از پیشینه تحقیق:

شیری (1393) به بررسی ارتباط بین نقص درکارکرداجرایی و علائم رفتاری در کودکان مبتلابه اختلال اتیسم با عملکرد بالا پرداخته، روش بررسی50 کودک مبتلابه اتیسم با عملکرد بالا  با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس مرکز رشد به آرا و تهران‌پارس انتخاب، نتایج نشان داد که توجه انتقالی و انعطاف‌پذیری شناختی با علائم ارتباطات، تعاملات اجتماعی و رفتار کلیشه‌ای رابطه مثبت و معنادار وجود دارد.
هاشمی رزینی(1392)در پژوهشی با عنوان طراحی و اعتبار یابی برنامه آموزش کارکرد اجرایی و اثربخشی آن  بر کارکردهای اجرایی و مهارت اجتماعی  و ارتباطی کودکان اتیستیک6 تا12 ساله پرداخت،  نتایج حاصل از پژوهش او نشان داد مداخله انعطاف‌پذیری شناختی را افزایش داده و ضمناً باعث بهبود مهارت اجتماعی شده و این تأثیرات در طول زمان از پایداری مناسب برخورداراست.
پژوهش پور آقا و همکاران (1391) کودکان کم‌توان ذهنی آسیب کلی‌تری در کارکردهای اجرایی (در جاماندگی عملکردی و انعطاف‌پذیری شناختی) دارند. نتایج پژوهش‌ها نشان داده که روان‌شناختی، کارکردهایی اجرایی و زبان می‌تواند پیش‌بینی کننده رفتار‌های سازگارانه و یادگیری باشند. ازاین‌رو کارکردهای اجرایی در پردازش اطلاعات، مهارت‌های زندگی و نگهداری مؤثر از خود نقش مهمی دارند

 

فهرست مطالب مبانی نظری و پیشینه پژوهش :

انعطاف پذیری    
 تاریخچه انعطاف پذیری    
 میزان شیوع آسیب‌های انعطاف پذیری    
 نقش لوب گیجگاهی در انعطاف پذیری    
تعریف انعطاف پذیری    
مؤلفههای انعطاف پذیری    
 انعطافپذیری شناختی    
برنامهریزی    
 سازمان‌دهی    
حافظه فعال    
 بازداری پاسخ    
 خودگردانی عاطفی    
نظارت    
 آغازگری    
 فراشناخت    
 مدیریت زمان    
 ارزیابی انعطاف پذیری    
 باز توانی شناختی    
 سیر تاریخی و فرایند شکل‌گیری باز توانی شناختی    
 مکانیزم باز توانی تأثیر شناختی    
رویکردهای باز توانی شناختی    
 ترمیم کارکرد آسیب‌دیده    
بهینه‌سازی کارکرد باقی‌مانده    
جبران کارکرد ازدست‌رفته    
جایگزینی کارکرد سالم    
پیشینه تحقیق    
تحقیقات انجام شده در داخل کشور    
تحقیقات انجام شده در خارج از کشور    
منابع فارسی    
منابع لاتین    

 

 


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 1097 مشاهده

کد فایل:44132

انتشار در:۱۴۰۰/۱/۱۶

حجم فایل ها:41 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 31

فرمت فایل: word


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط