ادبیات نظری وپیشینه تحقیق صداقت و راستگویی و بنیان های اخلاقی کیفیت زندگی و رضایت از زندگی(فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

ادبیات نظری وپیشینه تحقیق صداقت و راستگویی و بنیان های اخلاقی کیفیت زندگی و رضایت از زندگی(فصل دوم)
در 60 صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

مقدمه
صداقت در گفتار و رفتار، نیت و عمل، دوستی و ارتباط با خود، خدا و دیگران و در همه شئون زندگی یک ارزش اخلاقی و انسانی مهم به شمار می¬رود. عده¬ای صداقت و راستگویی را صرفاً مسأله¬ای اخلاقی تلقی کرده و در بررسی مسائل و مشکلات اجتماعی آن را به حاشیه رانده و به آن واقعی نمی¬نهند. اما باید گفت، صداقت و دروغگویی مسأله¬ای کلیدی در فهم و نقد کلیه روابط اجتماعی است. عدم صداقت بین اعضای یک گروه اجتماعی آسیب¬های فراوان به بار می¬آورد. دروغ، نیرنگ، شیادی، گندم¬نمایی و جو فروشی، نفاق، ریا و دو چهرگی، نقاب¬زدنها، چرب¬زبانیها و تملقهای مردم¬فریبانه، سالوس¬ بازی و عوام فریبی و دهها خصیصه منفی دیگر از مظاهر فقدان صداقت است که بنیان جامعه را فرو می¬پاشد.
امروزه در برخی از جوامع توسعه¬نیافته فقدان صداقت یک معضله اجتماعی شده که بر فعالیتهای حرفه¬ای و تعاملات اجتماعی آسیب فراوان زده است. تا آنجا که بسیاری از ناهنجاریهای رفتاری و اختلافات خانوادگی، مشاجرات میان دوستان و اقوام و خویشاوندان، اختلافات فراوان در زندگی روزمره شهری و در مناسبات حرفه¬ای و حتی تنشها و نزاعهای اجتماعی و سیاسی، پدیده¬ای است که از فقدان صداقت و دروغگویی به وجود می¬آید. در زندگی خانوادگی فقدان صداقت سبب اختلافات خانوادگی شده است. نسبت معنادار بین فقدان صداقت در خانواده با طلاق و جدایی از هزینه¬های بسیار زیانبار عدم صداقت در فرهنگ خانواده است. فقدان صداقت در سازمانها، مشارکت گروهی را تهدید می¬کند و در محیط کار به صورتهای بسیار متنوعی از قبیل فتنه، تملق، مبالغه، زیرآب-زنی، جاسوسی، عیب¬پوشی، نیرنگ، فرصت¬طلبی و ... که جملگی بر پایه دروغ شکل گرفته تجلی می¬کند. فقدان صداقت در اجتماع، نیروی انسانی را به کارگران تنبل، کسبه حقه¬باز، طبیبان بی¬وجدان، استادان کم¬فروش، دانشجویان متقلب، سربازان خائن، معلمان بی¬مسئولیت، کارمندان همیشه در مرخصی، همسران پنهان کار، رؤسای تبعیض¬گر، مدیرانی با مدارک جعلی، قضات رابطه-باز، سرایداران سارق و ... تبدیل می¬کند. بی¬تردید وجود چنین هزینه¬های هنگفت ملی از دست رفته به سبب فقدان صداقت در اجتماع، ضرورت آن را در بهبود انواع رفتارهای ارتباطی ترسیم می¬کند(آقابابایی، 1391).
همچنین بنیان‌های اخلاقی در واقع بر پایه دین و معنویت شکل می‌گیرند و رشد می‌یابند. اخلاق مجموعه‌ای از اصول و ارزش‌هایی است که رفتار انسان را تنظیم می‌نماید، و تعالیم وحی آنها را تعیین فرموده و جهت تحقق هدف وجود انسان درکره خاکی، اصول و ضوابطی را برای آنها قرار داده است.» (عبدالحلیم،۱۹۹۰م، ص ۸۵).
کیفیت زندگی به درک هر فرد از موقعیت خود در زندگی بر می گردد که با توجه به زمینه فرهنگی و سیستم ارزشی که در آن زندگی می کند تعیین می شود. کیفیت زندگی هر فرد مستقیماً سلامت جسمی و روانی او را تحت تاثیر قرار می دهد(ضرغامی و همکاران، 1391).
رضایت از زندگی نیازمند تبیین جامعه شناختی است. انسان موجودی است هدفمند و تا زمانی که به آنچه می خواهد دست نیابد احساس رضایت نمی کند. رضایت از زندگی یعنی آنچه که برای انسان مطلوب بوده و احساس رضایت داشته باشد تعریف می شود( اینگهارت، 1373).
نبود صداقت و ترویج دروغ در رفتار ارتباطی پدیده¬ای چندعاملی است. یکی از عوامل، نبود تصور دقیق و فقدان تعریف عملیاتی و عدم تمایز گونه¬های مختلف صداقت است. این مطالعه تحلیل مفهومی و ارائه تعریفی عملیاتی از صداقت و راستگویی را به بحث می¬گذارد و رابطه آنرا با رضایت از زندگی و کیفیت زندگی در دانشجویان دانشگاه فرهنگیان زاهدان بررسی می کند. بعبارت دیگر، مساله اصلی در این نوشتار نشان دادن نادرست بودن برخی از عقاید رایج و نیز بیان متغیرهای موثر بر رضایت و کیفیت زندگی است.

مفهوم صداقت و راستگویی
صدق در لغت، راست گفتن و راست کردن وعده باشد، و در این موضوع (اخلاق) مراد راستی است هم در گفتن، و هم در نیت و عزم، و هم در وفای به آنچه زبان وعده کرده باشد و هم در تمامی حالها که پیش آید او را.( کوچنانی،1376 :336)
صداقت و راستی از خصوصیات عالی اخلاق انسانی است که در آموزه های اسلامی از زمینه های اساسی ارجمندی و نیک بختی انسان شناخته شده است. راستگویی از اعمال نیکوی انسانی و نزد دین و خرد از جایگاه ویژه ای برخوردار است. فطرت پاک انسان ایجاب می کند که آدم سالم و متعادل، دل و زبانش یکسو و هماهنگ باشد، ظاهر و باطنش یکی باشد و آنچه را باور دارد بر زبان جاری کند.  شکل‌گیری روابط صمیمانه، در پرتو صداقت و راستگویی امکان‌پذیر است. وقتی صداقت بر فضای خانواده، پرتوافکن شود، یک‌دلی و صمیمیت بر روابط اعضای خانواده، حاکم خواهد شد و کینه‌ها ‌و کدورت‌هایی ‌که از بی‌اعتمادی‌ها ‌و بی‌صداقتی‌ها ‌حاصل می‌شود، رخت بر خواهد بست.( تمیمی آمدی،1373 :371)
صداقت از اوصاف مؤثر در روابط است که زمینه اعتماد و برقراری رابطه‌ای مستحکم را فراهم می‌کند. صداقت در تحلیل روان‌شناختی به گفتار و رفتاری گفته می‌شود که فرد انگیزه و قصدی برخلاف گفتار و رفتارش نداشته باشد؛ به بیان دیگر فرد با صراحت و روراستی و وضوح صحبت می‌کند(سالاری‌فر،1393 :117)
نبود صداقت در زن یا شوهر، فضای خانواده را به بی‌اعتمادی و بدبینی می‌کشاند و زمینه اختلاف را فراهم می‌کند. پیشوایان دین (علیهم‌السلام) به دلیل تأثیر دروغ‌گویی در تخریب اعتماد در روابط بین فردی، بر صداقت و پرهیز از دروغ تأکید دارند. قرآن کریم از دروغ‌گویی به عنوان نشانه بی‌ایمانی یاد کرده است:
إِنَّمَا یَفْتَرِی الْکَذِبَ الَّذِینَ لاَ یُؤْمِنُونَ بِآیَاتِ اللَّهِ وَأُولئِکَ هُمُ الْکَاذِبُونَ؛ تنها کسانی دروغ‌پردازی می‌کنند که به آیات خدا ایمان ندارند و آنان خود دروغگویانند (نحل ، ۱۰۵٫).
بر مبنای چنین تحلیلی، صداقت به عنوان فضیلتی اخلاقی، نوعی رفتار پایدار در شخص و صفت رفتار خواهد بود. رفتاری که نوعی اقدام است و به همین جهت آگاهانه بوده و چون قصد و اختیار شخص در آن دخیل است، مسئولیت آدمی و پاداش و عذاب را به دنبال می­آورد. دروغ نوعی وارونه­سازی حقیقت و اقدام فرد در تحریف حقیقت است. وارونه­سازی حقیقت می­تواند بر روشهای مختلف باشد. اساساً آدمی حداقل از زبان گفتاری و نوشتاری، بدنی و کالبدی و رفتاری و کرداری برخوردار است. عدم تطابق هریک از این سه زبان با یکدیگر می­تواند دروغ باشد. بر اساس سه گونه زبان، صداقت نیز گونه­های مختلف می­یابد. (سالاری‌فر،1393 :117)
در اهمیت عنصر صدق و راستی همین بس که راز عروج پیشوای سالکان کوی مجد و کرامت انسانی و عامل صعود راهنمای دیار عزّت و سربلندی به بالاترین قله های عظمت و ارجمندی را در همین عنصر باید جست. اگر انسان شیوه‌ی صداقت پیش گیرد و حقایق را باز گوید، بسیاری از نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی که به دلیل دورویی و کذب پدید می‌آید، از او رخت بر می‌بندد و جانش را آرام می‌سازد. این امر قابل تجربه است. اگر صداقت را حداقل در اولین مرحله یعنی صداقت زبانی پیشه کنیم، در جان خویش احساس‌های مثبتی جایگزین کرده‌ایم و با راستی، لذّت معنوی به کام خویش ریخته‌ایم.( فعّالی،1394 :5)

 

قسمتی از پیشینه تحقیق:

برونو و همکارانش2 (2010)، در پژوهشی به بررسی میزان شیوع فرسودگی شغلی و سطوح رضایت شغلی و کیفیت زندگی متخصصان فرانسوی بخش بیهوشی پرداختند. شرکت کنندگان در این پژوهش عرضی، شامل؛ 193 متخصص بیهوشی از 8 بیمارستان عمومی فرانسه بودند.  
نتایج سطوح پایین خستگی هیجانی، مسخ شخصیت و سطوح بالای کاهش موفقیت فردی را نشان دادند. پزشکان متخصص بیهوشی سطح بالاتر از مسخ شخصیت و کاهش موفقیت فردی و پرستاران بیهوشی و دانشجویان زن ترم دوم بیهوشی سطح بالاتری از خستگی عاطفی و کاهش موفقیت فردی را به نسبت مردان و دانشجویان ترم آخر را نشان دادند. به طور کلی نتایج حکایت از ان داشت؛ افرادی که دچار فرسودگی شغلی سطوح بالاتری بودند، از رضایت شغلی و کیفیت زندگی پایین تری برخوردار بودند.
زی اوی، کاب و گیزلی  (2011) در پژوهشی به بررسی رابطه بین تعارض کار- خانوده و رضایت شغلی و کیفیت زندگی در مدیران فروش هتل ها پرداختند. تحقیقات قبلی نشان دادند که رابطه تعارض کار-خانواده بر روی رضایت شغلی، کیفیت زندگی و فرسودگی شغلی در سطوح مختلف تاثیر دارند. اگرچه تعارض کار-خانواده یک پیامد است و شواهد ان کاملاً در میان کار آموزان ورزشی دیده شده است. در این پژوهش به بررسی رابطه بین تعارض کار-خانواده و پیامدهای گوناگون ان در میان کار آموزان ورزشی در ورزشی در کالج موسسه ملی پرداخته شده است. برای انجام این پژوهش از یک پرسشنامه 53 آیتمی  و مصاحبه تعقیبی برای بررسی میزان شیوع تعارض کار-خانواده استفاده شد. شرکت کنندگان در پژوهش شامل 587 (324 مرد، 263 زن)کار آموز ورزشی همچنین 12 (6زن، 6 مرد) در بخش میانی پژوهش اضافه شدند. در این پژوهش از همبستگی پیرسون برای تعیین رابطه بین تعارض کار-خانواده، رضایت شغلی، کیفیت زندگی و فرسودگی شغلی و همچنین از رگرسیون برای بررسی اینکه آیا تعارض کار – خانواده پیش بینی کننده رضایت شغلی، کیفیت زندگی و فرسودگی شغلی هست؟ استفاده شد. از مصاحبه تعقیبی هم به صورت نت برداری استفاده شده و سپس به وسیله برنامه N6 مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان دادند که همبستگی منفی بین تعارض کار-خانواده و رضایت شغلی (p≤./001, r=-./52) و همبستگی مثبت معنادار بین تعارض کار –خانواده با فرسودگی شغلی (p≤./001, r=./63) وجود دارد. تحلیل رگرسیون آشکار ساخت که تعارض کار-خانواده مستقیم در رضایت شغلی، فرسودگی شغلی و قصد ترک شغل نقش مهمی دارد. روی هم رفته یافته ها همسازند با یافته های قبلی در مورد تعارض کار-خانواده و ارتباط منفی اش با رضایت شغلی، کیفیت زندگی و رابطه مثبت با فرسودگی شغلی دارد. منبع تعارض شغل-خانواده می تواند؛ زمان، انعطاف ناپذیری، برنامه کاری، تعداد کارمندان ناکافی باشد که منجر به فرسودگی شغلی و نارضایتی شغلی می شود.

 

فهرست مطالب به شرح زیر می باشد :

مقدمه
مفهوم صداقت و راستگویی
انواع صداقت و راستگویی
آثار صداقت و راستگویی
مفهوم اصطلاح اخلاق
تعریف بنیان های اخلاقی
ابعاد بنیان های اخلاقی
نظریه بنیان های اخلاقی
 کیفیت زندگی
تاریخچه کیفیت زندگی در جهان
اهمیت کیفیت  زندگی
بخش های کیفیت زندگی
کیفیت زندگی کاری
هشت مقوله کیفیت زندگی کاری
عوامل اندازه گیری کیفیت زندگی
 ابعاد کیفیت زندگی
 نظریه سازمان جهانی بهداشت در مورد کیفیت زندگی
 راههای ساده برای ارتقاء کیفیت زندگی
شاخص های رضایت زندگی
 رویکردهای رضایت از  زندگی
عوامل موثر بر رضایت و کیفیت زندگی
پژوهش های انجام شده در ارتباط با موضوع
منابع
    

 


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 1016 مشاهده

کد فایل:44173

انتشار در:۱۴۰۰/۱/۲۵

حجم فایل ها:87.4 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 60

فرمت فایل: word


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط