پرسشنامه احساس مثبت به همسر

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع احساس مثبت به همسر،
در قالب doc و در 3 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

در زیر 17 پرسش درباره احساس های گوناگون زن و شوهرها (و نامزدها) نسبت به هم آمده است. به هر یک از آن ها با توجه به احساس کلی خود طی چندماه گذشته پاسخ دهید. رتبه یا نمره ای که انتخاب می کنید باید نشان دهنده احساس واقعی شما باشد، نه احساسی که باید نسبت به همسر خود داشته باشید و یا دلتان می خواهد نسبت به او داشته باشید.
لطفا به هر سوال با انتخاب بهترین نمره ای که نشان دهنده احساس کلی شما در چندماه گذشته است، پاسخ دهید. برای هر سوال فقط یک نمره انتخاب کنید.
معرفی
این پرسشنامه دارای 17 سوال برای اندازه گیری احساس های مثبت فرد نسبت به همسر خود است که در سال 1975 در کلینیک زوج درمانی دانشگاه ایالتی نیویورک ساخته شد. پایایی آن از طریق آزمون مجدد با فاصله 1 تا 3 هفته 93/0 ، ضریب همبستگی این پرسشنامه با سازگاری زناشویی 7/0 گزارش شد(توکونیز والیری،1981).
پرسشنامه احساس های مثبت در دو بخش تهیه شده است. در بخش اول 8 سوال است از آزمودنی خواسته می شود احساس کلی خود نسبت به همسرش را در طول چند ماهه گذشته با اعداد 1 (برای احساس شدیداً منفی) تا 7 (برای احساس شدیداً مثبت) مشخص کند.در بخش دوم که شامل 9 عبارت است، آزمودنی بر پایه احساس کلی خود نسبت به هر عبارت یکی از اعداد 1 تا 7 را مشخص می کند. PFQ توسط مظاهری و پوراعتماد(1380) با روش ترجمه و ترجمه مجدد به فارسی برگردانده شده است(حیدری و همکاران، 1384). همسانی درونی پرسشنامه در پژوهش حیدری و همکاران(1384) برابر با 89/0 محاسبه شده است
روش نمره دهی و تفسیر نتایج
پرسشنامه احساسات مثبت نسبت به همسر یک ابزار 17 سوالی است که برای اندرازه گیری عواطف مثبت یا عشق به همسر ساخته شده است. این ابزار، اثر تماس، تنها بودن با همسر ، بوسیدن و نزدیک هم نشستن را بر همسر می سنجد.
نمره کل این پرسشنامه به آسانی با جمع نمرات پرسشها بدست می آید.
پایایی (اعتبار) و روایی
پرسشنامه احساسات مثبت نسبت به همسر با ضریب آلفای 94/0 از یک همسانی درونی عالی برخوردار است. اطلاعاتی در مورد ثبات آن گزارش نشده است.
با توجه به همبستگی معنادار این پرسشنامه با آزمون سازگاری زناشویی، مقیاس ارتباط ناواران، پرسشنامه افسردگی بک رتبه بندی همسران از تعهد زناشویی و رتبه بندی رفتار مثبت همسران، از روایی همزمان بسیار خوبی برخوردار است.
منبع: ثنایی، باقر و همکاران.مقیاس های سنجش خانواده و ازدواج.انتشارارت بعثت 1387
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 688 مشاهده

کد فایل:44267

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۱

حجم فایل ها:54.7 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 3

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط