پرسشنامه ارزیابی انطباق پذیری و همبستگی خانواده اولسون و همکاران FACES-III 1985

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع ارزیابی انطباق پذیری و همبستگی خانواده اولسون و همکاران  FACES-III 1985،
در قالب doc و در 5 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

پرسشنامه ارزیابی انطباق پذیری و همبستگی خانواده اولسونو همکاران  FACES-III
« مقیاس انطباق پذیری و همبستگی خانواده» یک ابزار 20 سوالی است که برای سنجش دو بعد عمدۀ عملکرد خانواده ، یعنی همبستگی و انطباق پذیری تدوین شده است. این مقیاس بر اساس الگوی حلقوی پیچیدۀ عملکرد خانواده ساخته شده است که بر وجود سه بعد محوری در عملکرد خانواده ، یعنی همبستگی ، انطباق پذیری (قدرت تغییر کردن) و ارتباط تأکید دارد. « FACES-III » سومین ابزار از یک رشته ابزار است که برای سنجیدن دو بعد از این سه بعد ساخته شده است. این ابزار برای قرار دادن خانواده ها در«الگوی حلقوی پیچیدۀ» تدوین شده است و این کار را با سنجیدن نظر اعضاء نسبت به خانوادۀ خود در وضع حاضر (ادراک) و در وضعیت دلخواه (ایده آل) آنها انجام می دهد. بنابر این، در این مقیاس به همان 20 سوال به دو طریق متفاوت پاسخ داده می شود.
این پرسشنامه را می توان با تغییر واژه های بعضی از سوالهای آن روی زن و شوهر ها نیز اجرا کرد
( مثلاً سوال اول به این صورت تغییر می کند ،« ما از یکدیگر کمک می گیریم» ). برای هر یک از سه بعد عملکرد خانواده ، مقیاس های درجه بندی بالینی نیز وجود دارد.
هنجارها
در یک تحقیق وسیع برای مقیاس FACES-III بزرگسال با سنین مختلف و 412 نوجوان شرکت داشتند. هنجار این مقیاس برای خانواده ها ، خانواده های نوجوانان و زوج های جوانی که در مراحل گوناگون چرخه زندگی هستند، بدست آمده است. نمرۀ برش برای مشخص کردن انطباق پذیری خانواده
های سخت ، با ساختار ، منعطف و آشفته و نیز برای مشخص کردن همبستگی خانواده های گسسته ، جدا ، مرتبط و بهم تنیده وجود دارد.
اعتبار
مقیاس FACES-III با الفای 68/0 برای کل ابزار ، آلفای 77/0 برای «همبستگی» خانواده ، و آلفای 62/0 برای «انطباق پذیری» خانواده، از یک همسانی درونی نسبتاً خوب برخوردار است. اطلاعات باز آزمایی در اختیار نیست، اما ضرایب همبستگی در بازآزمایی FACES-III برای «همبستگی» خانواده 83/0 و برای «انطباق پذیری» خانواده 80/0 بود که نشان دهندۀ ثبات بسیار خوبی است. (جونز، قاردنر، 2002). همچنین در تحقیق لطفی نیا و همکاران (1388) آلفای کرونباخ برای همبستگی 68/0 و برای انطباق پذیری 63/0 بدست آمده است.
روایی
مقیاس FACES-III از روایی صوری خوبی برخوردار است ، اما اطلاعاتی در مورد سایر انواع روایی آن در اختیار نیست. از سوی دیگر ، چندین تحقیق نشان می دهد مقیاس FACES-III برای گروه های شناخته شده از روایی خوبی برای متمایز کردن خانواده ها در چند مقوله از مشکلات برخوردار است. در حال حاضر ، تحقیقات متعددی دربارۀ مقیاس FACES-III در دست اجرا است که اطلاعات بیشتری دربارۀ روایی آن بدست خواهد آمد.
نمره گذاری
نمرۀ کل مقیاس FACES-III» ، جمع نمره تمام پرسشها، نمرۀ «همبستگی» خانواده با جمع نمرۀ سوالهای فردی و نمرۀ «انطباق پذیری» خانواده با جمع نمرۀ سوالهای زوج بدست می آید.هر چه نمرۀ «همبستگی» بالاتر باشد ، خانواده بهم تنیده تر محسوب می شود. هر چه نمرۀ «انطباق پذیری» بیشتر باشد، خانواده آشفته تر به حساب می آید.

 

منبع دارد


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 858 مشاهده

کد فایل:44291

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۲

حجم فایل ها:41 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 5

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط