پرسشنامه ارزیابی ضرورت و خلاء های موجود در آموزش مهارت‌های زندگی

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع ارزیابی ضرورت و خلاء های موجود در آموزش مهارت‌های زندگی،
در قالب doc و در 4 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

این پرسشنامه شامل 41 سوال می‌باشد، خواهشمند است هر یک             از گویه‌های پرسشنامه را به دقت بخوانید و نظر خود را در مورد هر یک از جملات با درج علامت ضربدر مشخص کنید (لطفاً هیچ سوالی را بی پاسخ نگذارید).

.   
3-6- روایی پرسشنامه
   جهت سنجش روایی  پرسشنامه از روایی محتوایی  استفاده گردید. روایی محتوایی این اطمینان را به وجود می‌آورد که مقیاس شامل یک سری موارد کافی و نمونه برای استفاده از مفهوم است. هر چه موارد معرف حیطه مفهومی‌که اندازه گیری می‌شود بیش تر باشد روایی محتوایی آن بیش تر خواهد بود(خاکی،1387،ص289). روایی محتوایی یک آزمون معمولاً توسط افرادی متخصص در موضوع مورد مطالعه تعیین می‌شود. از این رو روایی محتوایی به قضاوت داوران بستگی دارد (سرمد و همکاران، 1383،ص 171).
      به منظورتعیین روایی محتوایی ابزار اندازه گیری این پژوهش، پرسشنامه مقدماتی به دفعات در اختیار اساتید راهنما و مشاور و متخصصان این حوزه قرار گرفت و بعد از دریافت نظرات آنان، اصلاحات لازم در پرسشنامه صورت گرفت و در نهایت پرسشنامه نهایی تهیه و برای توزیع بین پاسخگویان آماده شد.
3-7- پایایی پرسشنامه
    برای سنجش پایایی  پرسشنامه این پژوهش از روش ضریب آلفای کرونباخ  استفاده شده است. این روش برای محاسبه هماهنگی درونی ابزار اندازه گیری از جمله پرسشنامه‌ها یا آزمون‌هایی که ویژگی‌های مختلف را اندازه گیری می‌کنند بکار می‌رود. در این گونه ابزار، پاسخ هر سوال می‌تواند مقادیر عددی مختلفی را اختیار کند. برای محاسبه ضریب آلفای کرانباخ ابتدا باید واریانس نمره‌های هر زیر مجموعه سوالات پرسشنامه و واریانس کل را محاسبه نمود. سپس با استفاده از فرمول مربوطه مقدار ضریب آلفا را محاسبه نمود (سرمد و همکاران،1383، ص169).
ضریب پایایی پرسشنامه"مهارت‌های زندگی" از طریق فرمول ذیل محاسبه گردید.
 
ra : ضریب آلفای کرانباخ
j  = تعداد سوالات آزمون
S2j = واریانس سوالات آزمون
S2 = واریانس کل آزمون (حافظ نیا،1382).
 
جدول (3 -5) ضریب پایایی هریک ازمولفه‌های مهارت‌های زندگی
متغیر     تعداد سوال    ضریب پایایی    سطح معناداری
مهارت‌های زندگی
    حل مساله    6    77/0   

90/0   

000/0
    تصمیم گیری    7    79/0       
    شهروند جهانی    6    93/0       
    ارتباط    9    93/0       
    مشارکت و همکاری    9    92/0       
    فناوری اطلاعات    5    82/0       

      ضریب پایایی پرسشنامه مهارت‌های زندگی 90/0 درصد برآورد گردید که در سطح آلفای 01/0 معنادار بوده و حاکی از پایایی بالای ابزار اندازه گیری است.
3-8- روش جمع آوری اطلاعات
    برای انجام این پژوهش پس از تصویب موضوع تحقیق به مطالعه کتب تخصصی و مجلات داخلی و خارجی اقدام و فیش برداری گردید. برای اجرای پرسشنامه‌ها و مصاحبه بر اساس معرفی نامه معاونت پژوهشی آموزش و پرورش کل اصفهان، مجوز لازم برای اجرای پرسشنامه‌ها و مصاحبه‌ها در پنج ناحیه فراهم گردید. پس از هماهنگی با معاونت‌های آموزش و پرورش و دریافت معرفی نامه از سوی مسئولان امکان توزیع پرسشنامه بین 209 نفر و اجرای مصاحبه فراهم گردیده و پس از پی گیری‌های مکرر در طی 2 ماه، تعداد 209 پرسشنامه تکمیل و جمع آوری و مصاحبه ضبط گردید. البته در جمع‌آوری اطلاعات سعی شد، ملاحظات اخلاقی رعایت شود و نام افراد و اطلاعات آنها محرمانه بماند.
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 682 مشاهده

کد فایل:44319

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۴

حجم فایل ها:32.4 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 4

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط