پرسشنامه اعتقاد به خرافات

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع اعتقاد به خرافات،
در قالب doc و در 17 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

تحلیل
در مقدمۀ این پرسشنامه اشاره شد که در خرافی بودن الزاماً به معنای اعتقاد به نیروهای فوق طبیعی نیست. بعلاوه ممکن است اعتقادی که امروز آن را خرافی می پنداریم در زمانی دیگر یا جامعه ای دیگر کاملاً طبیعی و یک عرف و سنت باشد. تعریف مفید و جامعتری که  در حال حاضر در روان شناسی به کار می رود به این موضوع اشاره دارد که خرافات ، اعتقاد یا مجموعه ای از باورهایی است که پایه و اساس محکمی ندارند. و حتی همین تعریف نیز مستلزم شرایطی است زیرا باورهای حقیقتاً خرافی باید گذشت زمان را تحمل کنند و در مقابل شواهد متضاد و متعارض مقاومت نمایند . همین امر بین خرافات و ظن و گمان تفاوت قائل می شود . شاید بتوان ظن را خرافاتی " کوتاه مدت" عنوان کرد.
برای آنکه ببینید در مقایسه با یک فرد عادی تا چه اندازه خرافاتی هستید و همچنین دریابید امتیازی که حاصل نموده اید دربارۀ شخصیت شما چه می گوید ، توضیحات کلی زیر را مطالعه فرمایید . اگر با صداقت پرسشنامه را تکمیل کرده اید ، این توضیحات دور نمایی کلی در اختیارتان خواهد گذاشت اما مانند همۀ تست های خود آزما در تعبیر مطالب عنوان شده باید انعطاف پذیر باشید.
زیر 10)این امتیاز نشانگر آن است که آزمودنی هیچ گونه اعتقاد یا باورهای خرافی ندارد. به صراحت بگوییم، انتظار نمی رود عدۀ زیادی چنین امتیاز پایینی بدست آورند و شاید دلیل عمدۀ آن این باشد که آزمودنی صادقانه عمل نکرده است و یا در نمره گذاری دچار اشتباه شده اید . از آزمودنی بخواهید مجدداً سؤال ها را مرور کند!
25-10)  این امتیاز نشان می دهد مقداری تمایلات و باورهای خرافی در آزمودنی وجود دارد . در ظاهر امر به نظر می رسد آزمودنی رویکردی ستودنی و سرسختانه نسبت به زندگی دارد که ممکن است با شخصیت بسیار عملگرای وی همراه شده و چنین بنمایاند که در هر حرفه ای که با واقعیات و اعداد و ارقام ( به جای ظن و گمان و الهام ) سر و کار دارد ، بسیار موفق خواهد بود . از طرف دیگر ممکن است بدبینی ذاتی آزمودنی ، موجب شده است که یک محتاط تمام عیار باشد و تحمل و بردباری وی نسبت به ایده ها و افکار دیگران سلب شود. اگر آزمودنی افق های ذهنی و تخیلات خود را کمی وسعت بخشد ، زندگی هیجان انگیز و پربارتری خواهد داشت.
50-26) این امتیاز نشان می دهد که آزمودنی در ارتباط با دنیای اسرار آمیزی که در آن زندگی می کند ، ترکیب معقولی از شک و تردید و انعطاف پذیری از خود نشان می دهد . نگرش وی نقطۀ تعادل بین دو قطب متضاد است. از یک طرف آزمودنی به این نکته واقف است که دانشمندان در شناخت عالم وجود موفقیتهای بیشماری بدست اورده اند و همچنین روانشناسان در درک ماهیت ذهن راهی طولانی پیموده اند و از طرف دیگر آزمودنی احساس می کند هنوز ناشناخته های بسیاری وجود دارند که توضیحات منطقی را برای اتفاقات عجیب و غریبی  که روی می دهند ، دشوار می سازد. احتمالاً آزمودنی به صورت خود آگاه یا نا خود آگاه براین امر آگاه است که خرافات امروز می تواند به حقیقت فردا تبدیل شود.
75-51)  امتیاز در این محدوده آزمودنی را به عنوان فردی که آشکارا دارای تمایلات خرافی است ، معرفی می کند هر چند که وی در این باورها با بخش قابل توجهی از افراد هم داستان است . اگر امتیاز آزمودنی بیش از 65 است ، در نظر دیگران آدمی خرافاتی به حساب می آید و اجازه می دهد ظن و گمان وی بدون شواهد معتبر و قابل قبول به عقیده و باور تبدیل شود .اگر در دنیای تجارت فعالیت می کند، ممکن است این تمایلات فاجعه آمیز باشند ( هر چند که گاهی اوقات چنین ظن و گمان هایی به ثمر می نشینند) اما از طرف دیگر اگر فعالیت آزمودنی در حوزه های هنری یا ابتکاری است در این صورت ممکن است این تمایلات برای وی سودمند باشند . اما بطور کلی آزمودنی باید تلاش کند تا کمی بیش از حال حاضر خود نسبت به قضایا با شک و تردید بنگرد.
100-76)  این امتیاز آزمودنی را فردی خرافاتی معرفی می کند او هنوز هم با ادعاهای عجیب و غریبی که بدون هیچ گونه دلیل و مدرکی ارایه می شوند ، علاقه زیادی نشان می دهد . اگر این علاقه ، صرفاً یک سرگرمی است، آزمودنی باید از آن لذت ببرد در غیر این صورت ممکن است به شکاری آسان برای شیادان و حقه بازان تبدیل شود و بازیچۀ دست آنان قرار گیرد . اگر مسایل مربوط به پدیده های روحی یا عالم ارواح را دنبال می کند ، لازم است هوشیار باشد و فریب شیادان را نخورد. همچنین لازم است در این زمینه ها بر دامنۀ مطالعات خود بیافزاید و در انتخاب کتابهایی که برای این منظور خریداری می کند با شناخت کافی اقدام نماید.
بیش از 100)  ممکن است در نمره گذاری اشتباه کرده باشید و یا آزمودنی به سؤالها درست پاسخ نداده است و یا اینکه آزمودنی فردی استثنایی و به واقع خرافاتی می باشد. این امتیاز نشان می دهد که آزمودنی دارای باورهایی است که در نظر دیگران بسیار غیرعادی است و از وی به عنوان فردی عجیب یاد می کنند. گاهی چنین باورهایی نشانۀ فردی است که دوران سختی را در زندگی خود می گذراند. اگر امتیاز آزمودنی از 125 بیشتراست در این صورت به واقع دوران نامطمئنی را از نظر روان شناختی سپری می کند. اگر وی بتواند با دوستی مورد اطمینان صحبت بکند و یا با پزشک خانوادگی خود مشورت نماید ، کمک بزرگی به خود کرده است.
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 559 مشاهده

کد فایل:44402

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۱۵

حجم فایل ها:132.5 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 17

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط