پرسشنامه استاندارد تاب آوری (کونور و دیویدسون، 2003)

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع استاندارد تاب آوری (کونور و دیویدسون، 2003)،
در قالب doc و در 3 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

در این پژوهش برای اندازه گیری تاب آوری از مقیاس تاب‌آوری کانر و دیویدسون  (CD-RISC،1984) استفاده شد. این مقیاس دارای 25 گویه می باشد که اگرچه ابعاد مختلف تاب‌آوری را می‌سنجد ولی دارای یک نمره کل می‌باشد. نسخه فارسی این مقیاس توسط جوکار (1386) تهیه شده است.
روش نمره گذاری: برای هر گویه، طیف درجه بندی پنج گزینه‌ای (کاملاً نادرست تا همیشه درست) در نظر گرفته شده که از یک (کاملاً نادرست) تا پنج (همیشه درست) نمره گذاری می‌شود و هیچ کدام از گویه ها نمره گذاری معکوس ندارد. از مجموع نمرات کل گویه ها، نمره کل تاب آوری حاصل می شود. نمره بالاتر نشان دهنده تاب آوری بیشتر می باشد.  
روایی و پایایی: روایی (به روش تحلیل عوامل و روایی همگرا و واگرا)  و پایایی (به روش باز‌آزمایی و‌آلفا کرونباخ) مقیاس توسط سازندگان آزمون در گروه های مختلف (عادی و در خطر) احراز گردیده است (کانر و دیویدسون،2003). جوکار (1386) پایایی مقیاس (به روش آلفا کرونباخ) را برای نمونه های ایرانی 93/0 بدست آورد که کاملا منطبق با پایایی گزارش شده توسط سازندگان مقیاس بوده است.
هاشمی (1390) در پژوهشی برای احراز پایایی از روش های آلفای کرونباخ و باز آزمایی و برای تعیین روایی از روش تحلیل عامل استفاده کرد. در آن پژوهش ضریب آلفای کرونباخ مقیاس برابر 87/0 و پایایی بازآزمایی برابر 73/0 بود ( با فاصله دو هفته بین دو باراجرای آزمون). نتایج تحلیل عاملی به روش مولفه‌های اصلی نیز بیانگر وجود یک عامل کلی در مقیاس بود. در پژوهش حاضر آلفای کرونباخ برای کل مقیاس 90/0 بدست آمد.   
 

 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 923 مشاهده

کد فایل:44408

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۱۶

حجم فایل ها:64.5 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 3

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 17,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط