پرسشنامه استرس شغلی هلریگل و اسلوکام

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع استرس شغلی هلریگل و اسلوکام،
در قالب doc و در 2 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

پرسشنامه ارزیابی استرس شغلی توسط هلریگال و اسلوکوم  (2000)، ساخته شده و میزان استرس فرد در شغلش را اندازه گیری می¬کند. این پرسشنامه دارای 3 عامل محیط فیزیکی، تضاد شغل و ابهام نقش است که هر عامل به ترتیب دارای 3 ، 4 و 3 سؤال می¬باشد.
این پرسشنامه دارای پنج گزینه‌ شامل "همیشه"، "معمولاً"، "بعضی اوقات"، "به ندرت" و "هرگز" می¬باشد. شیوه¬ی نمره‌گذاری این پرسشنامه بدین صورت است که: برای جمع¬بندی نمرات به گزینه "همیشه" نمره 10، "معمولاً" نمره 8، "بعضی اوقات" 6، "به ندرت" 4 و "هرگز" نمره صفر تعلق می¬گیرد. نمره¬گذاری پرسشنامه برای عامل¬ها با جمع امتیازهای سؤالات هر عامل و برای کل پرسشنامه جمع امتیاز عامل¬ها به دست می¬آید. دامنه نمره در این پرسشنامه عدد 0 تا 100 است. احراز نمره بالا در این پرسشنامه نشان دهنده¬ی استرس بیش از حد در شغل و رضایت شغلی پایین است.
تفسیر نمرات به دست آمده از این پرسشنامه بدین صورت است که برای هر عامل امتیاز 10-8 نشانگر آن است که باید توجه زیادی برای بهبودی عامل به عمل آید و برای کل پرسشنامه امتیاز کل 74 یا بیشتر از آن بیانگر این است که میزان استرس بیش از حد بهینه است، رضایت شغلی پایین است، تمایل به کم کاری و غیبت نیز زیاد است (مقیمی، 1391).
پرسشنامه بر پایه¬ی نظریه¬ای قوی و بر اساس نظرات دو تن از اندیشمندان مشهور مدیریت (هلریگل و اسلوکوم) طراحی شده، از روایی صوری و محتوایی بالایی برخوردار است (به نقل از شقاقی، عباسی، عباسی، برزویی، 1390). در پژوهشی توسط حسن زاده (1387) پایایی آن به میزان 84/0 محاسبه شده است. در پژوهش حسن¬زاده، شیربیگی و اولی¬زاده (1391) پایایی پرسشنامه مذکور نیز 82/0 بوست آمو که ضریب مطلوب و رضایت بخشی است. در پژوهش حاضر ضرایب همسانی درونی به روش آلفای کرونباخ برای پرسشنامه 78/0به دست آمد.
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 614 مشاهده

کد فایل:44443

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۲۰

حجم فایل ها:81.5 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 2

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط