ادبیات نظری و سوابق تحقیق مفاهیم و اهمیت سرمایه روانشناختی(فصل دوم)

دسته بندي : مبانی نظری

دانلود ادبیات نظری و سوابق تحقیق مفاهیم و اهمیت سرمایه روانشناختی(فصل دوم) در 45صفحه در قالب word , قابل ویرایش ، آماده چاپ و پرینت جهت استفاده.

مشخصات محصول:
توضیحات: فصل دوم پایان نامه کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)
همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو پایان نامه
توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

کاربردهای مطلب:
منبعی برای فصل دوم پایان نامه، استفاده در بیان مسئله و پیشینه تحقیق و پروپوزال، استفاده در مقاله علمی پژوهشی، استفاده در تحقیق و پژوهش ها، استفاده آموزشی و مطالعه آزاد، آشنایی با اصول روش تحقیق دانشگاهی


قسمتهایی از مبانی نظری:

مقدمه
محیط کسب و کار امروز دستخوش تحولات بسیاری شده که پاسخ گویی به آن مستلزم اتخاذ رویکردی جدید جهت مواجه با چالش های فعلی و آینده می باشد.به نوعی می توان گفت "دیگر این افراد نیستند که به دنبال سازمان های خوب می گردند، بلکه این سازمان های خوب هستند که به دنبال افرادی می گردند که بتوانند باعث ایجاد مزیت رقابتی پایدار گردند". بنابراین سازمانها باید همواره در تلاش برای شناسایی، توسعه و نگهداری سرمایه های انسانی باشند. پارادایم های سنتی مدیریت بیشتر روی زمینه های آسیب، نقاط ضعف و بی کفایتیها تاکید داشته است به نحوی که مقالات در خصوص منفی گرایی (همچون استرس، تعارض، افسردگی، پرخاشگری و ...) به نحو قابل ملاحظه ای بر مثبت گرایی فزونی داشته است. با این حال رویکرد روانشناسی مثبت گرا پارادایم جدیدی را در عرصه مدیریت و رهبری مطرح کرده است که بیشتر روی نقاط قوت و مثبت کار و کارکنان تاکید می شود. درواقع، دراین رویکرد جدید ضمن اذعان و تصدیق دستاوردهای رویکردهای سنتی روی این مسئله تاکید میشود که نبود بیماری به معنای سلامتی نیست و به انتقاد از اینکه چرا به شکوفایی استعدادها و ظرفیت های افراد سالم پرداخته نمیشود می پردازد. در این رویکرد تاکید ویژه ای روی عملکرد فوق العاده و شناسایی، توسعه و بهره مندی از استعدادها و ظرفیت های مثبت فردی و سازمان می شود. درواقع، سرمایه روانشناختی که در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت ریشه در چنین تصورات و تفکراتی دارد.

مفهوم سرمایه روان شناختی
 سرمایه روان‌شناختی یک حالت توسعه‌ای مثبت روان‌شناختی با مشخصه‌های متعهد شدن و انجام تلاش لازم برای موفقیت در کارها وظایف چالش بر انگیز (اعتماد به نفس/خودکار آمدی)؛ داشتن استناد مثبت درباره موفقیت‌های حال و آینده (خوش بینی)؛ پایداری در راه هدف و در صورت لزوم تغییر مسیر رسیدن به هدف برای دستیابی به موفقیت (امیدواری) و پایداری هنگام مواجه با سختی‌ها و مشکلات برای دست یابی به موفقیت (انعطاف پذیری) است (لوتانز و همکاران ،2007). هرچند که ممکن است از نظر لغوی این مؤلفه‌ها بسیار شبیه به هم و قابل جایگزین به نظر بیایند اما ادبیات سرمایه روان‌شناختی و رفتار سازمانی مثبت‌گرا بین مفاهیم تمایز قائل شده و تحلیل‌های تجربی نیز از وجود اختلاف معنا‌دار بین این مفاهیم حکایت دارند (برینت ، کونگراس ، 2002؛ لوتانز و یوسف، 2007). جدول زیر به بیان تفاوت¬های بین این سازه¬های مثبت روانشناختی اشاره دارد:
جدول (2-2) تفاوت¬ها و شباهت¬های مؤلفه‌های سرمایه روان شناختی منبع: (پیج  و داناهیو ، 2005.ص 6)
مؤلفه سرمایه روان‌شناختی    جهت زمان    خواص
خودکارآمدی اعتماد به نفس    تمرکز از زمان حال به آینده    امکان استقبال از چالشها و اشتیاق برای افزایش تلاش جهت تعقیب اهداف را افزایش می‌هد (شاید به جهت انتظار بازگذشت این سرمایه‌گذاری)
امیدواری    تمرکز بر آینده    امکان هدف‌گذاری (ایجاد انگیزش) و برنامه ریزی با استفاده از راهکارها جهت تحقق اهداف را فراهم میسازد.
خوش‌بینی    تمرکز بر آینده    سپر محافظ مقابل تاثیر وقایع نا مطلوب و نا خواسته (مقاومت مثبت)، چشم امید داشتن به آینده، و تقویت یا سرمایه‌گذاری بر روی تاثیر وقایع مثبت.
انعطاف پذیری    تمرکز از زمان گذشته به زمان حال    امکان بازیابی خود در مقابل وقایع نا مطلوب و نا خواسته یا استرس زا حال یا گذشته و حفظ وضعیت ثبات موجود و حتی پیشرفت و ترقی را فراهم میسازد.


سرمایه روان‌شناختی در واقع به مفهوم "چه کسی هستید (خود واقعی) " و "چه کسی می‌خواهید بشوید (خود ممکن)" بر یک مبنای توسعه‌ای و رشد یا بنده باز می‌گردد (آوولی و لوتانز، 2006). سرمایه روان‌شناختی چیزی ورای سرمایه انسانی و سرمایه اجتماعی است (لوتانز، 2002؛لوتانز و همکاران، 2004 و لوتانز و همکاران، 2007) که این مسئله در مطالعات پژوهشی نیز به اثبات رسیده است به عنوان مثال مشخص شده است که سرمایه روان شناختی ممکن است نگرش های بیشتری درباره نگرش مثبت شغلی نسبت به رویکردهای شناخته شده سرمایه اجتماعی و انسانی فراهم سازد، همچنین نسبت به دو سرمایه دیگر برآورده کننده بهتری از تعهد و رضایت شغلی بین کارکنان است (دونالسون و کو، 2010). امروزه اگرچه سرمایه روانشناختی اغلب مورد غفلت قرار گرفته است با این حال این که " چه کسی هستم " به همان اندازه " چه چیزی می‌دانم " و " چه کسانی را می‌شناسم " اهمیت دارد (انویک، 2005).  لازم است به این نکته توجه کنیم که این چهار مؤلفه ویژگی‌های روان شناختی  نیستند، بلکه حالت‌های روان شناختی  هستند. خصیصه‌هایی هستند که فرد ممکن است در اختیار داشته باشد و یا این که نداشته باشد؛ بنابراین تا حد زیادی ارثی هستند؛ در صورتی که حالت های روانشناختی شامل رفتارها، افکار، و اعمالی می‌شود که قابلیت رشد و توسعه را از طریق یادگیری دارند (ان ویک ، 2005). حالت گونه بودن این ظرفیت های مثبت، قابلیت توسعه و بهبود را با استفاده از برنامه‌های مختصر آموزشی، فعالیت های ضمن کار ، برنامه مداخلات بسیار متمرکز و کوتاه مدت، برای آنها فراهم ساخته است (لوتاتز و آوی و همکاران، 2006). علاوه بر اثبات وجود رابطه‌ای مثبت بین سرمایه روان‌شناختی و متغییر‌های مطلوب سازمانی، نتایج تحققیات تجربی نشان می‌دهد که سرمایه روان‌شناختی از طریق اجرای برنامه مداخلاتی موسوم به (PCI ) از لحاظ نظری و تجربی قابلیت رشد و توسعه را دارد (لوتانز و همکاران، 2006؛ لوتانز و همکاران، 2007)  همچنین برخلاف سرمایه‌های سنتی (انسانی و سرمایه اجتماعی) و داراییهای مشهود با سرمایه‌گذاری بسیار اندکی تحقق می‌یابد (لوتانز و همکاران، 2007). هادگز(2010) در یک تحقیق همراه با گروه‌های آزمایشی نشان داد که دوره‌های آموزش سرمایه روان‌شناختی تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر روی مشارکت و عملکرد سازمانی دارد..این مداخلات مرتبط با توسعه سرمایه روان‌شناختی در دوره‌های آموزشی آنلاین نیز به طور مقدماتی آزمایش شده و به نتایج مثبتی نیز دست یافته است (لوتانز و همکاران، 2008). به عنوان مثال لوتانز و همکاران (2007) بیان می‌دارند که مداخلات خرد سرمایه روان‌شناختی تا حداقل10درصد بر روی عملکرد تاثیر می‌گذارند .

اهمیت سرمایه روانشناختی
سرمایه روان¬شناختی مفهومی است که به تازگی ‌با الهام از روان¬شناسی مثبت¬گرا و در چارچوب ملاک¬های رفتار سازمانی مثبت¬ گرا مطرح شده است. سرمایه روان¬شناختی ایده¬ ای فراتر از صفات شخصیتی و سرمایه¬ های سنتی سازمان (سرمایه¬ مادی، انسانی و اجتماعی) بوده و به زعم نظریه پردازان و محققان مبنای نوینی جهت خلق مزیت رقابتی در سازمان¬های امروزی محسوب می¬شود. به همین جهت، این مفهوم خیلی زود جایگاه و اهمیت خود را در رویکردهای مدیریتی منابع انسانی پیدا کرده و درواقع، مکتب جدیدی را در عرصه مدیریت و توسعه¬ منابع انسانی معرفی کرده است. سرمایه¬ روان‌شناختی یک حالت قابل توسعه و مثبت روان‌شناختی با مشخصه‌های زیر است:
 1) متعهد شدن و انجام تلاش لازم برای موفقیت در کارها وظایف چالش بر¬انگیز(اعتماد به نفس/خودکار آمدی)
2) داشتن اسناد مثبت درباره موفقیت‌های حال و آینده (خوش بینی)
3) پایداری در راه هدف و در صورت لزوم تغییر مسیر رسیدن به هدف برای دست¬یابی به موفقیت(امیدواری)
4) پایداری هنگام مواجه با سختی‌ها و مشکلات برای دست یابی به موفقیت(انعطاف پذیری).

اهمیت سرمایه¬ روان شناختی در محیط کار
به اعتقاد لوتانز و همکاران (2007) مدیریت کارآمد سازمان-های امروزی مستلزم تغییر جهت به سوی پارادایم جدیدی است که در آن سرآمدی و حفظ مزیت رقابتی دیگر به وسیله منابع سنتی (فیزیکی، مالی یا تکنولوژیکی) یافت نمی شود. براساس نظر لوتانز(2004) سرمایه¬ روان¬شناختی فراتر از سرمایه¬ اجتماعی و سرمایه¬ انسانی است. در حالی که سرمایه¬ اقتصادی بر "چه چیز دارید؟ "سرمایه انسانی بر"چه چیز می¬دانید؟"و سرمایه¬ اجتماعی بر"چه کسی را میشناسید؟‌" تاکید دارد، ‌سرمایه¬ روان -شناختی بر "چه کسی هستید؟" و"چه کسی می¬توانید بشوید؟ تاکید دارد (لوتانز و آوولی،‌2003‌). به هرحال، دلیل فراتر بودن سرمایه¬ روان¬شناختی نسبت به دو سرمایه¬ دیگر در ظرفیت¬های سرمایه¬ روان شناختی و مخصوصاً‌ بخش توسعه ¬ای سرمایه¬ روان شناختی (چه کسی خواهید شد) است که عموماً در سرمایه¬ های¬ اجتماعی و انسانی نادیده گرفته  شده است (لوتانز و همکاران، 2007).

قسمتی از پیشینه تحقیق:

نورمالا (2010) در پژوهشی با عنوان رابطه بین  کیفیت زندگی زندگی کاری و تعهد سازمانی کارکنان شرکت های مالزیایی دریافت که رابطه مثبت و معنی داری بین کیفیت زندگی کاری و تعهد سازمانی وجود دارد و نتیجه گرفت که این امر بینشی برای مدیرانی فراهم می کند که در جستجوی تعهد سازمانی کارکنان خود می باشند.
لوتانز و همکاران (2010) به بررسی توسعه و نتیجه پذیری تاثیر عملکرد از سرمایه روانشناختی مثبت پرداختند که تحقیق آنها نیز نشان داد  که سرمایه روانشناختی مثبت نقش مهمی در توسعه منابع انسانی و عملکرد مدیریت دارد. از نظر آنان با سرمایه گذاری در رشد سرمایه روانشناختی خود و دیگران، رهبران سازمانی و سرمایه گذاران توسعه منابع انسانی ممکن است به ارتقا رشد و توسعه سازمان در مزیت رقابتی دست پیدا کنند.
پترسون و همکاران (2011) معتقدند که با وجود رشد روز افزون ادبیات متمرکز بر سرمایه روانشناختی و عملکرد شغلی این پژوهش ها بیشتر مقطعی بوده و تقریبا به رتبه بندی ناظران از عملکرد کارکنان تکیه کرده است.آنها معتقدند که ماهیت سرمایه روانشناختی پویاست و سرمایه روانشناختی فرد در طول زمان تغییر می کند بنابراین باید پژوهش های طولی را مدنظر قرار داد. همچنین پژوهش آنها رابطه مثبت و معناداری را با عملکرد شغلی نشان داد.
آوی و همکاران (2011) در پژوهش خود تحت عنوان "فراتحلیلی از سرمایه روانشناختی مثبت بر نگرش، رفتار و عملکرد کارکنان به این نتیجه دست یافتند که بین سرمایه روانشناختی و عملکرد کارکنان رابطه معناداری وجود دارد. پژوهش آنها همچنین نشان داد که بین سرمایه روانشناختی و خود ارزیابی عملکرد، ارزیابی های سرپرست از عملکرد و عملکرد عینی همانند فروش و غیره همبستگی بالایی وجود دارد.
مطالعه ژانگ و ژانگ (2011) که با هدف بررسی رابطه سرمایه روانشناختی، تعهد سازمانی، رضایت شغلی وعملکرد شغلی کارکنان جوان انجام شد، تحقیقات تجربی آنها نشان داد که سرمایه روانشناختی تاثیر مثبتی بر عملکرد شغلی و به عنوان نقش میانجی بر رضایت شغلی و تعهد سازمانی دارد.

احمدی، نظری زاده (1391) در پژوهشی به بررسی رابطه سرمایه روانشناسی و کارآفرینی سازمانی در میان کارکنان پلیس فرودگاه های کشور پرداختند. هدف پژوهش حاضر، تبیتی رابطه بین سرمایه ی روانشناختی و کارآفرینی سازمانی در میان کارکنان پلیس فرودگاه های کشوربود. این پژوهش، توصیفی و از نوع همبستگی بوده و داده های پژوهش با استفاده از پرسشنامه سرمایه روانشناسی و پرسشنامه کارآفرینی سازمانی جمع آوری شد. نتایج پژوهش برای فرضیه ها نشان داد که بین سرمایۀ روانشناسی با کارآفرینی سازمانی کارکنان پلیس فرودگاه های کشور رابطه مثبت و معناداری وجود دارد. همچنی بین تک تک ابعاد سرمایه روانشناسی شامل: امید، خوش بینی، تاب آوری و کارآمدی و کارآفرینی سازمانی در میان کارکنان پلیس فرودگاه های کشور رابطه مثبت و معناداری وجود دارد.
خسروشاهی، هاشمی نصرت آبادی و بیرامی (1391) پژوهشی با عنوان رابطه سرمایه روانشناختی و ویژگی های شخصیتی با رضایت شغلی در کتابداران کتابخانه های عمومی شهر تبریز انجام دادند.این پژوهش از نوع توصیفی- همبستگی بود. جامعه آماری این پژوهش را کلیه کتابداران کتابخانه های عمومی شهر تبریز که در سال 1390 مشغول به کار بودند، تشکیل می داد که از این میان تعداد 150 کتابدار بر اساس فرمول کوکران و به روش نمونه گیری تصادفی ساده انتخاب شدند. برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه سرمایه روانشناختی، پرسشنامه ویژگی های شخصیتی وآزمون رضایت شغلی استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده ها نیز از ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون گام به گام استفاده شد. این نتیجه حاصل شد که توجه و دقت بیشتر در خصوص سرمایه روانشناختی و ویژگی های شخصیتی افراد برای استخدام کتابداران مناسب و شایسته و همچنین تشکیل کارگروه هایی جهت بالا بردن رضایت شغلی در این زمینه احساس می شود.

فهرست مطالب مبانی نظری ::

مقدمه

مفهوم سرمایه روان شناختی

اهمیت سرمایه روانشناختی

اهمیت سرمایه­ روان شناختی در محیط کار

سیر تحول سرمایه روانشناختی

سرمایه روانشناختی سازه ای متفاوت از دیگر سرمایه ها

سرمایه روانشناختی سازه ی محوری و مرتبه دوم

سرمایه روانشناختی سازه ای متمایز و حالت گونه

سرمایه روانشناختی و پیامدهای محیط کار

سرمایه روانشناختی و قابلیت رشد پذیری آن

رابطه بین سرمایه روانشناختی و نتایج سازمانی

سرمایه روانشناختی و مولفه های آن

پیشینه پژوهش

منابع

پرسشنامه استاندارد سرمایه روانشناختی لوتانز (2007)


دسته بندی: مبانی نظری

تعداد مشاهده: 801 مشاهده

کد فایل:44455

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۲۴

حجم فایل ها:171.7 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 45

فرمت فایل: word


اشتراک گذاری:
 قیمت: 34,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط