پرسشنامه بازداری رفتاری و فعال سازی رفتاری (BISBAS)

دسته بندي : علوم اجتماعی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع بازداری رفتاری و فعال سازی رفتاری (BISBAS)،
در قالب doc و در 5 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

) معرفی مقیاس بازداری- فعال سازی رفتار و روایی و پایایی آن
این مقیاس توسط کارور و وایت، ساخته شده، که شامل 24 پرسش خودگزارشی است. زیر مقیاس BIS در این پرسشنامه شامل هفت آیتم است که حساسیت سیستم بازداری رفتار یا پاسخدهی به تهدید و احساس اضطراب هنگام رویارویی با نشانه های تهدید را اندازه می گیرد. مقیاس BAS هم شامل سیزده آیتم است و حساسیت سیستم فعال ساز رفتاری را اندازه می گیرد و این زیر مقیاس شامل سه زیر مقیاس دیگر است که عبارت اند از: سائق، پاسخدهی به پاداش و جستوجوی سرگرمی. کارور و وایت (1994)، ثبات درونی زیر مقیاس BIS را 74/0 و ثبات درونی BAS را 71/0 گزارش کرده اند. خصوصیات روان سنجی نسخه فارسی این مقیاس در ایران توسط محمدی (1387) در دانشجویان شیرازی مطلوب گزارش شده است. اعتبار به روش باز آزمایی برای مقیاس BAS، 68/0 و برای زیر مقیاس BIS، 71/0 گزارش کرده است (محمدی، 1387). عبدالهی مجارشین (1385) اعتبار این پرسشنامه را به روش بازآزمایی برای مقیاس BAS 78/0 و برای زیر مقیاس BIS 81/0 گزارش نموده است.

2) شیوه نمره گذاری و تفسیر مقیاس بازداری- فعال سازی رفتار
مقیاس سیستم های بازداری/فعال سازی رفتاری (کارور و وایت، 1994) شامل 20 پرسش خود گزارشی و دو زیرمقیاس است: زیر مقیاس BIS و زیر مقیاس BAS. در ذیل این دو زیر مقیاس توضیح داده شده اند:
الف) زیر مقیاس BIS در این پرسشنامه شامل هفت آیتم است که حساسیت سیستم بازداری رفتاری یا پاسخدهی به تهدید و احساس اضطراب هنگام رویارویی با نشانه های تهدید را اندازه می گیرد.
ب) زیر مقیاس BAS نیز سیزده آیتمی است، که حساسیت سیستم فعال ساز رفتار را می سنجد، و خود شامل سه زیر مقیاس دیگر است که عبارتند از:
1-     سائق ( BAS-DR، چهار آیتم)،
2-    پاسخدهی به پاداش  (BAS-RR ، پنج آیتم)،
3-    جستجوی سرگرمی( BAS-FS، چهار آیتم).
آیتم ها روی یک مقیاس چهار درجه ای توسط آزمودنی رتبه بندی می شود که امتیاز مربوط به هر گزینه در جدول 3-1 ارائه گردیده است، همچنین مقیاس¬ها و شماره سؤالات مربوط به هر زیر مقیاس در جدول شماره 3-2 توصیف شده اند.

جدول 3-1 امتیاز آیتم های مقیاس سیستم بازداری- فعال سازی رفتاری
گزینه    کاملاَ موافقم    تاحدی
موافقم    تاحدی
مخالفم    کاملاَ مخالفم
امتیاز    4    3    2    1


جدول 3-2 مقیاس¬ها و شماره سوالات مربوط به هر زیر مقیاس سیستم بازداری- فعال سازی رفتاری
زیر مقیاس    شماره سوالات
زیر مقیاس BIS    2-8-13-16-19-22-24
زیر مقیاس BAS    سائق (BAS-DR)    3-9-12-21
    پاسخدهی به پاداش (BAS-RR)    4-7-14-18-23
    جستجوی سرگرمی (BAS-FS)    5-10-15-20

برای بدست آوردن امتیاز هر بعد، مجموع امتیازات سوالات مربوط به آن بعد را با هم جمع نمائید. البته باید دقت نمود که گزینه های 1،6،11،17 در نمره گذاری هیچ تاثیری ندارند و صرفا جهت هماهنگی با سایر آیتم ها به پرسشنامه اضافه شده اند.

مقیاس سیستم های بازداری/فعال سازی رفتاری
هدف: ارزیابی سیستم های بازداری/ فعال سازی رفتاری و خرده مقیاس های آن (حساسیت سیستم بازداری رفتاری، حساسیت سیستم فعال ساز رفتار: سائق، پاسخدهی به پاداش، جستجوی سرگرمی)
 


دسته بندی: علوم اجتماعی

تعداد مشاهده: 627 مشاهده

کد فایل:44501

انتشار در:۱۴۰۰/۲/۲۹

حجم فایل ها:105 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 5

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 30,000 25,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط