پرسشنامه طلاق عاطفی گاتمن

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع طلاق عاطفی گاتمن،
در قالب doc و در 4 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

معرفی پرسشنامه:
پرسشنامه طلاق عاطفی از کتاب موفقیت یا شکست در ازدواج نوشته جان گاتمن گرفته شده است . این پرسشنامه در سال 2008 نوشته شده و شامل جملاتی درباره جنبههای مختلف زندگی است که ممکن است فرد با آن موافق یا مخالف است . این مقیاس 24 سوال دارد و به شیوه بله یا خیر باید به آن جواب داد.

تعریف مفهومی:
یکی از ویژگیهای بارز ازدواج در جوامع، طلاق عاطفی است.گزارش شده است که آمار طلاق عاطفی در ایران حدود 30درصد است. در طلاق عاطفی زن و شوهر با هم زندگی میکنند ولی همدیگر را در حد لازم دوست ندارند و به دلیل آبروهراسی و یا به دلیل وجود فرزند و یا ترس از طلاق و جدایی در کنار هم زندگی میکنند و در واقع در کنار هم نفس میکشند نه زندگی(به قول دکتر هلاکویی به دلیل چهار ن باهم زندگی میکنند که عبارتند از=نادانی،ناتوانی،نیازمندی و ن چهارم نگرانی).

طلاق عاطفی نتیجه یک رابطه بیمار است که این بیمار(رابطه) درمان نشده است.رابطه مثل یک موجود زنده است که نیاز به مراقبت و محافظت دارد ولی متاسفانه این نکته مهم را اکثر مردم نمیدانند و یا آنرا دست کم میگیرند و بعد از بروز مشکل و خراب کردن پلهای پشت سرشان به فکر چاره بر میآیند که گاه نوش داروی پس از مرگ سهراب آوردی.
تعریف عملیاتی:

در این پژوهش منظور از  نمره استاندارد طلاق عاطفی  نمرهای است که فرد به سوالات 24 ماده ای  پرسشنامه گاتمن میدهد .
نمره گذاری پرسشنامه:

نمره گذاری پرسشنامه به صورت بله ،خیر است . پاسخ بله امتیاز یک و پاسخ خیر 0 می گیرد. هر چقدر میزان جواب های بله بیشتر باشد احتمال طلاق عاطفی بیشتر است.
تحلیل ( تفسیر) بر اساس میزان نمره پرسشنامه

براساس این روش از تحلیل شما نمرههای به دست آمده را جمع کرده و سپس براساس جدول زیر قضاوت کنید.توجه داشته باشید میزان امتیازهای زیر برای یک پرسشنامه است در صورتی که به طور مثال شما 10 پرسشنامه داشته باشید باید امتیازهای زیر را

ضربدر 10 کنید.       
مثال: حد پایین نمرات پرسشنامه به طریق زیر بدست آمده است   
تعداد سوالات پرسشنامه = 1 * حد پایین نمره   
حدپایین نمره    حد متوسط نمره    حد بالای نمره
0    12    24


امتیازات خود را از 24 عبارت فوق با یکدیگر جمع نمایید. حداقل امتیاز ممکن 0 و حداکثر 24 خواهد بود. نمره بین 0 تا : 8 احتمال جدایی در زندگی ضعیف است.

نمره بین 8 تا :16 احتمال جدایی در زندگی متوسط است. نمره بالاتر از : 16 احتمال جدایی در زندگی قوی است .
بعد از جمع کردن پاسخ های بله، اگر تعداد آن برابر هشت (8) و بالاتر بود زندگی زناشویی شما در معرض خطر و جدایی قرار دارد و از متخصص کمک بگیرید.
روایی و پایایی:

در پژوهش مامی و عسـگری آلفای کرونباخ برای پایایی پرسشنامه 83 ذکر شده است . همچنین روایی محتوایی پرسشنامه توسط اساتید مطلوب گزارش شده است.
 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 596 مشاهده

کد فایل:44587

انتشار در:۱۴۰۰/۳/۵

حجم فایل ها:17.3 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 4

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط