پرسشنامه افسردگی ایرون بک

دسته بندي : روانشناسی و علوم تربیتی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع افسردگی ایرون بک،
در قالب doc و در 9 صفحه، قابل ویزایش.

 

 

توضیحات:

این پرسشنامه شامل 21 گروه سئوالات می‌باشد. معرفی آزمون: این آزمون توسط آیرون بک روان پزشک شناخت گرا در دهه‌ی 60 مطرح شد . این تست مستقل از فرهنگ خاص شناخته شده و طبقات مختلف جامعه می‌توانند بوسیله آن تست شوند که روایی و اعتبار تست در خلال دهه اول بعد از تدوین آن ثابت شده است. بک 21 جنبه از مواردی که در افسردگی مورد تفسیر قرار می‌گیرد. را از کتابهای مختلف استخراج کرده و بر طبق آن آزمونی تهیه کرده است و علاوه بر آن، به منظور تسهیل استفاده از تست افسردگی در سطح عمومی، بک شکل کوتاه ساده‌ای از آن را برای خود آزمایی فراهم کرده است.
این شکل کوتاه یا اختصاری تست بک در مقایسه با شکل اولیه دارای این مزیت است که اجرای آن به جای تقریبا دو دقیقه مدتی نزدیک به پنج د قیقه وقت می‌گیرد. و علائمی نظیر خلق بدبینی، احساس شکست، نارضایتی، احساس گناه، نیاز به مجازات، نفرت از خود، تهمت به خود – خود آزاری – گریستن – زوج رنجی- گوشه‌گیری – بی‌تصمیمی – پندار شخصی از بدن خود، سستی کندی، خستگی، کاهش میل جنسی و … طرح و تدوین شده است.

روش اجرای پرسشنامه:
مقایس به صورت یک پرسشنامه است. در این پرسشنامه چندین گروه سوال وجود دارد و هر سوال بیان کننده‌ی حالتی از فرد است. پس از مطالعه سوال در هر گروه باید گزینه‌ای انتخاب شود که بهتر از بقیه گزینه‌ها طرز احساس کنونی فرد را بیان می‌کند. یعنی آنچه در زمان اجرای تست حس می‌کند، علامت بزند. سپس نمرات جنبه‌های مختلف را باهم جمع می‌کنیم و در پایان، نمره بدست‌آمده بازگو کننده مقدار افسردگی در فرد می‌باشد.

روش نمره‌گذاری:
بک برای اندازه‌گیری درجه افسردگی افراد آزمونی ساخته که به نام مقیاس افسردگی بک معرفی و مورد استفاده متخصصین و محققین و بخصوص روان شناسان بالینی و روان ‌پزشکان قرار گرفته است. میزان بک دارای 84 سوال است که براساس 21 جنبه یا علائمی نظیر خلق بدبینی – احساس شکست و نارضایتی – احساس گناه – نیاز به مجازات – نفرت از خود – تهمت به خود – تعایلات خودآزاری گریستن – زودرنجی – گوشه‌گیری از اجتماع – بی‌تصمیمی، پندار شخص از بدن خود یا تصویر بدنی – مستی – کندی در کار – اختلال در خواب – خستگی ناپذیری – کاهش وزن – اشتعالات ذهنی در مورد سلامت بدن، کاهش نیروی جنسی طرح و تدوین شده است، در این آزمون در برابر هر یک از جنبه‌های فوق که مشخص کننده یکی از علائم مرض افسردگی است 4 یا 5 جعبه نوشته شده است که به ترتیب بیانگر خفیف‌ترین یا شدیدترین درجه احساس بسیار گونه است بیمار سوالات را به ترتیب می‌خواند و جنبه‌ای که بیشتر بیانگر حالات وی می‌باشد را با دایره‌ای مشخص می‌سازد ارزش‌های کمی هر جنبه نیز از صفر تا 3 به این ترتیب معین می‌شود.
صفر: سلامت روانی در جنبه موردنظر
یک: احساس اختلال شدید
سه: احساس اختلال حاد و عمیق
-    نمره‌گذاری بک از طریق جمع کردن نمراتی که داخل دایره است صورت می‌گیرد. با توجه به میانگین نمرات مبتنی بر تحلیل توزیع فراوانی مقیاس اختصاری است.


اعتبار تست افسردگی بک:
با توجه به اینکه ابزار تحقیق بایستی استاندارد باشد و اعتبار و روایی آنان ثابت شده باشد. ما در این پژوهش از تست افسردگی بک استفاده می‌کنیم. پرسشنامه افسردگی بک یکی از معیارهای رایج برای اندازه‌گیری افسردگی به حساب می‌آید. فرم استاندارد آن شامل 21 پرسش می‌باشد که در سال 1961 توسط بک تدوین گردید. ولیکن بک در سال، 1972 برای اولین بار فرم 13پرسش کوتاه آنرا جهت استفاده بیماران و شناخت درصد افسردگی به کاربرد و همبستگی 96% این فرم استاندارد آن و فرم کوتاه همبستگی 61% را بین فرم کوتاه درجه‌بندی افسردگی توسط متخصصین بالینی گزارش کرده‌اند.
روایی مقیاس افسردگی بک در ایران:
میزان درجه بندی شده‌ای از تست بک که در ایران به کار می‌رود خلاصه‌ای از اصل تست که توسط دکتر سیروس ایزدی و داریوش پرتو به فارسی ترجمه شده است و به وسیله آقایان فیروز ندیمی و محمدتقی دلخوش دانشجویان دانشگاه تهران در جامعه ایران هنجار گزینی شده است.
2-    پرسشنامه محقق ساخته: (پیوست شماره دو)
به منظور جمع‌آوری برخی از اطلاعات عمومی در مورد افراد دو گروه یک پرسشنامه توسط پژوهشگر ساخته شد. در اولین مرحله انجام پژوهش به اجرا گذاشته شد. این پرسشنامه حاوی سوالاتی در خصوص سن – جنس، تحصیلات والدین میزان درآمد خانواده، تعداد افراد خانواده، و ترتیب تولد فرد شرکت کننده در پژوهش، وجود هر یک از والدین به عنوان سرپرست، کسانی که به عنوان نان آور خانواده وجود دارند، شغل والدین بود.

 


دسته بندی: روانشناسی و علوم تربیتی

تعداد مشاهده: 612 مشاهده

کد فایل:44680

انتشار در:۱۴۰۰/۳/۸

حجم فایل ها:23.6 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: نامشخص

تعداد صفحات: 9

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 25,000 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط