پرسشنامه خود توصیف‌گری بدنی توسط مارش (1996)

دسته بندي : علوم اجتماعی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع خود توصیف‌گری بدنی توسط مارش،
در قالب doc و در 5 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

برای اندازه‌گیری خودپنداره بدنی ایجاد شد که بوسیله 9 زیر مقیاس اختصاصی و 2 زیرمقیاس کلی، خودپنداره بدنی را اندازه‌گیری می‌کند.
فرم کوتاه و جدید این پرسشنامه شامل 47 عبارت بوده و دارای پایایی خوب و قابلیت تکرارپذیری مطلوبی است. خود توصیف‌گری بدنی شامل 9 عامل اختصاصی برای خودپنداره بدنی است (فعالیت، ظاهر، چربی بدن، تناسب، مقاومت، انعطاف‌پذیری، سلامتی، ورزش و قدرت) و دو زیر مقیاس کلی شامل خودپنداره بدنی کلی و خود توصیف‌گری عزت نفس که شامل توانایی بدنی، ظاهربدنی، حرمت خود است در بردارد و مفاهیم تناسب بدنی شناخته می‌شوند. هر زیرمقیاس شامل 6 یا 8 عبارت است و هرعبارت به صورتی ارائه می‌شود که آزمودنی به صورت مقیاس 6درجه ای درست تا غلط پاسخ می‌دهد. بنابراین حداقل نمره  47و حداکثر 282 می‌باشد. مارش در سال 1996 اعتبار و پایایی پرسشنامه خود توصیفی بدنی را با دو نمونه 315 و 395  نفری از دانش‌آموزان دبیرستانی استرالیا بررسی کرد و مشاهده نمود که این آزمون از اعتبار لازم برای تشخیص عوامل خودپنداره برخوردار است و با روش آلفای کرونباخ پایایی  80/0 را برآورد کرد. در ایران این پرسشنامه توسط بهرام و شفیع‌زاده در سال 1383 در نمونه 351 نفری دانش‌آموزان دبیرستانی مورد ارزیابی قرار گرفته است. پایایی پرسشنامه از طریق روش باز آزمایی 78/0 محاسبه شد و در این پژوهش میزان ضریب آلفای کرونباخ 92/0 به دست آمد.
پایایی با روش آلفای کرونباخ برابر با 88/0 این پرسشنامه توسط عبدالملکی و همکاران در سال 1390مجدداً بررسی شد و پایایی کل پرسشنامه با روش آلفای کرونباخ 87/0 بدست آمد، همچنین دامنه پایایی هریک از خرده مقیاس‌های آن نیز بین 50/0 تا 88/0 متغیر بود.
در این پرسشنامه صفت‌هایی در هر سؤال بیان شده است که برای پاسخ به آنها از اعداد 1 تا 6 استفاده می‌شود که هر کدام بیان کننده میزان موافقت با هر گزینه است. البته با توجه به منفی بودن تعدادی از سؤالات در نهایت جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها تعدادی از سؤالات  به صورت معکوس نمره‌گذاری شده است. پس از معکوس کردن امتیاز این سوال‌ها، نمره خودتوصیف‌گری بدنی از مجموع نمرات 47 سوال بدست می‌آید.
 


دسته بندی: علوم اجتماعی

تعداد مشاهده: 572 مشاهده

کد فایل:44740

انتشار در:۱۴۰۰/۳/۱۱

حجم فایل ها:106.5 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 5

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 25,000 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط