پرسشنامه سازمان نو آورانه

دسته بندي : علوم اجتماعی

توضیحات:

دانلود پرسشنامه با موضوع سازمان نو آورانه،
در قالب DOC و در 4 صفحه، قابل ویرایش.

 

 

توضیحات:

معرفی پرسشنامه و کاربرد آن
این پرسش نامه برای اولین بار در سال 1988 توسط کانتر انتشار یافت). پرسشنامه رفتار نوآوری حاضر، شامل 8 سؤال می باشد که به وسیله سرپرست هر قسمت و برای کارکنان، تکمیل می شود. این پرسشنامه با تأکید بر نگرش سرپرستان، میزان ابتکار ونوآوری سازمانی را در بین کارکنان بررسی می کند. با تأکید بر نمره ای که هر یک از کارکنان در این پرسشنامه به دست می آورند، می توان تا حدودی از میزان نوآوری سازمانی آنان، آگاهی یافت.
این پرسشنامه در حوزه تحقیقاتی و کاربردی از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند اطلاعات ثمر بخشی را در حیطه تصمیم گیری های سازمانی و در حوزه های گزینشی، فراهم می سازد.
روش نمره گذاری پرسشنامه
نمره گذاری این پرسشنامه به گونه ای است که پاسخها در یک مقیاس پنج گزینه ای لیکرت که دامنه اش از«کاملأ مخالف» تا « کاملأ موافق» است، ترسیم می شوند. سؤالات این پرسشنامه به صورت توصیفی است و با تأکید بر هر یک از سؤالات مرتبط با اندیشه های جدید و خلاقانه، که همگی معرف رفتارهای نوآورانه می باشند، طراحی شده اند. تمامی سؤالات دارای جهتی مثبت هستند ودر آن نمره گذاری به شیوه ای معکوس وجود ندارد. از این رو، با تأکید بر شیوه ی نمره گذاری پرسشنامه که گزینه ای کاملأ مخالف را معرف امتیاز 1 و گزینه کاملأ موافق را معرف امتیاز 5 می داند، دامنه و طیف نمره ای که هر آزمودنی می تواند به دست آورد، بین( 8 تا 40) می باشد. در این طیف، هر قدر نمره اکتسابی به رقم 8 گرایش داشته باشد، میزان رفتار نوآورانه در کارکنان کمتر و هر قدر به سوی نمره 40 سوق یابد، میزان نوآوری در کارکنان، بیشتر می باشد.
اعتبار و روایی پرسشنامه
مطالعاتی چندی در زمینه محاسبه میزن اعتباری و روایی پرسشنامه رفتارهای نوآورانه، صورت گرفته است. در این میان، اسکات و بروس (1994) جهت اعتبار این پرسشنامه از آلفای کرونباخ استفاده و مقدار آن را 89% گزارش کرده اند. در پژوهش اسکات و بروس (1994)، برای اعتبار یابی همبستگی بین مقیاس عینی و ارزیابی سرپرستان از رفتارهای نوآورانه، 33% گزارش شده است.
در پژوهش افشاری و همکاران(1385)، برای بررسی ضرایب اعتبار درونی پرسشنامه فوق، ازضرایب آلفای کرونباخ و برای محاسبه ضریب اعتبار بیرونی، از روشدو نیمه کردن استفاده شده است و طی آن ضرایب به ترتیب، 92% و 90% حاصل شده است. همچنین، روایی ملاکی به دست آمده برای این پرسشنامه 86% و اعتبار محاسبه شده در این پژوهش برابر با 75% می باشد.با تأکید بر تحقیقات مرتبط با اعتبار یابی پرسشنامه رفتارهای نوآورانه، می توان اذعان داشت که این پرسشنامه واجد روایی و اعتبار مطلوبی می باشد.
 


دسته بندی: علوم اجتماعی

تعداد مشاهده: 568 مشاهده

کد فایل:44821

انتشار در:۱۴۰۰/۳/۲۱

حجم فایل ها:29.3 کیلوبایت

قابلیت ویرایش: دارد

تعداد صفحات: 4

فرمت فایل: doc


اشتراک گذاری:
 قیمت: 25,000 20,000 تومان
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود.   پرداخت و دریافت فایل

محصولات مرتبط